Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διακοπή πληρωμής εισφορών


amal41

Recommended Posts

Είμαι ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ από το 1968 και πληρώνω ανελλειπώς τις εισφορές μου επί 43 συναπτά έτη ( ηλικία=71 ετών).

Εάν σταματήσω να πληρώνω τις εισφορές από τώρα και στο εξής παραμένοντας ενεργός, όταν θελήσω να βγω στη σύνταξη μετά από κάποια χρόνια, θα υπάρξει πρόβλημα; και τι είδους πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχω την εντύπωση ότι όταν καταθέσεις την αίτηση συνταξιοδότησης θα ελέγξουν τις εισφορές μέχρι και το προηγούμενο εξάμηνο.

Επομένως, εάν παραμείνεις ενεργός (γιατί, όμως; ) θα απαιτηθούν οι εισφορές μέχρι την περίοδο που θα το αποφασίσεις (ποιό το όφελος να καθυστερήσεις, όμως; )

 

Με δεδομένο ότι ο φάκελος συνταξιοδότησης ωριμάζει μετά από 11 μήνες από την κατάθεση της αίτησης, και συνεκτιμώντας την κατάσταση που βιώνουμε όλοι, δεν βλέπω το λόγο να καθυστερείς ακόμη.

Edited by MAKAP
Link to comment
Share on other sites

 

Είμαι ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ από το 1968 και πληρώνω ανελλειπώς τις εισφορές μου επί 43 συναπτά έτη ( ηλικία=71 ετών).

 

Εάν σταματήσω να πληρώνω τις εισφορές από τώρα και στο εξής παραμένοντας ενεργός, όταν θελήσω να βγω στη σύνταξη μετά από κάποια χρόνια, θα υπάρξει πρόβλημα; και τι είδους πρόβλημα;

 

 

Αγαπητε συναδελφε, με ολο το σεβασμο.

Ας δωσετε τοπο και σε νεους μηχανικος να δουλεψουν.

Link to comment
Share on other sites

πραγματι......ποσο λυπηρο και @&&€); ηταν οταν εβλεπα συναδελφους με 15-20 φακελους η/χ στην μασχαλη στην πολεοδομια και εμεις οι νεοι με 1-2 για να βγαλουμε το μεροκαματο για να θρεψουμε το 2χρονο παιδι μας......λιγο κατανοηση,λιγο δεοντολογια "ζωης και ουσιας" και οι περισσοτεροι ζησατε χρυσες εποχες.....

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Λάθος αντιμετώπιση. Αν έχεις τα κότσια να δουλεύεις και εσύ μέχρι τα 80. Γιατί να πάρει κάποιος σύνταξη αν δουλεύει τα χρήματα του και είναι σωστός επαγγελαμτίας που τον προτιμούν οι πελάτες;

Μακάρι να μπορέσουμε και εμείς να δουλευουμε και να έχουμε αντικείμενο μέχρι τα 100 χρόνια μας.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την άποψη του kostassid και διερωτώμαι με ποια λογική τόσο ο terry όσο και ο giannisp παρότρυναν τον ερωτώντα να συνταξιοδοτηθεί το ταχύτερο δυνατόν !!!

 

Γνωρίζουν, και οι δύο, 1) τη σχέση εργασίας του (ελεύθερος επαγγελματίας ή μισθωτός), 2) το αντικείμενο της απασχόλησής του (μελετητής, κατασκευαστής, εργολάβος ιδιώτης και 3) το εάν θέλει να παραμείνει ενεργός μηχανικός, μέχρι τη συνταξιοδότησή του, ανεξάρτητα εάν θα εργάζεται ή όχι, ώστε να συμπεράνουν, τόσο αβασάνιστα, ότι ο συγκεκριμένος και όλοι οι συνομήλικοί του "τρώνε το ψωμί τους";

 

Μήπως οι δύο συνάδελφοι έχουν ορίσει και ένα ανώτατο όριο ηλικίας για την απασχόληση ΟΛΩΝ των μηχανικών, ώστε να συμμορφωθούμε με αυτό;

 

Ο/Η amal41 γράφτηκε στο forum πριν από 3 χρόνια, δεν συμμετείχε, όπως φαίνεται, στις συζητήσεις και θέλησε χθες να ξεκινήσει μία διατυπώνοντας μια ερώτηση σχετικά με ένα προσωπικό του/της θέμα και κάποιοι από εμάς προτίμησαν να απαξιώσουν τον/την συνάδελφο, αναφερόμενοι στην ηλικία του/της και όχι στην ερώτηση.

 

Σαν επιστήμονες, νομίζω ότι χρειάζεται λίγη σκέψη και υπευθυνότητα πριν συμμετάσχουμε σε μια συζήτηση, έστω και με την κάλυψη της ανωνυμίας ενός forum, πολύ περισσότερο μάλιστα, όταν δεν έχουμε να δώσουμε ουσιαστική απάντηση.

  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν ηθελα να προσβαλλω κανεναν.

Απλα μια αποψη ειπα.

Προσωπικα διαφωνω με τον Κωστα. Ειναι η αποψη μου.

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν αποτελεί αντικείμενο του παρόντος αλλά πιστεύω ότι ο καθένας έχει δικαίωμα στην εργασία ακόμα και όταν έχει δικαίωμα συνταξιοδότησης μπορεί να το καθυστερήσει αν τον συμφέρει. Κάθε άποψη δεκτή. Τεκμηρίωση Terry?

Link to comment
Share on other sites

μαλλον δεν καταλαβατε το σκεπτικο μου......ουτε προσεβαλλα,ουτε απαξιωσα καποιον.....,απλα εξεφρασα την γνωμη μου....και την επαναλαμβανω οτι δεοντολογικα και παντα κατα την γνωμη μου και κατι το οποιο θελω να με αξιωσει ο θεος να μπορεσω να κανω ειναι το οτι φτανοντας σε μια αλφα ηλικια δεν θα ασχοληθω με δουλειες τις οποιες μπορει να φερει σε περας ενας νεος μηχανικος..πχ η/χ,βεβαιωσεις κλπ αν θελω να συνεχισω να δουλευω......(μαγκια του καθενοσ.) ....ας ασχοληθω με κατι το οποιο θα συναδει με την εμπειρια και το επιπεδο μου........αυτο εννουσα και αυτο εχω σκοπο να κανω ειδικα σν ζησω " χρυσες εποχες".........

Link to comment
Share on other sites

Δεν αποτελεί αντικείμενο του παρόντος αλλά πιστεύω ότι ο καθένας έχει δικαίωμα στην εργασία ακόμα και όταν έχει δικαίωμα συνταξιοδότησης μπορεί να το καθυστερήσει αν τον συμφέρει. Κάθε άποψη δεκτή. Τεκμηρίωση Terry?

 

Kακως το συνεχιζω, αλλα για να σου απαντησω.

Ο καθενας μας κανει τις επιλογες του και χαραζει την επαγγελματικη (και οχι μονο) πορεια του.

Λοιπον, ενας μηχανικος με τετοια εμπειρια μπορει να ασχοληθει ενεργα με το αντικειμενο και απο αλλα ποστα.

Αυτο που εγραψα δε σημαινει οτι εκμηδενιζω το συναδελφο και του λεω να παει σπιτι του.

Υπαρχουν και αλλοι τροποι να συνεχιζει να προσφερει και μην ασκωντας το επαγγελμα. Και ασκηση του επαγγελματος εννοω συνταξη μελετων, κατασκευες, επιβλεψεις και γενικα ολο το "πακετο" ενασχολησης ενος μηχανικου.

Και επειδη εγω δεν εχω μαθει να μασαω τα λογια μου, οταν καποιος θελει να σταματησει να πληρωνει ασφαλιστικες εισφορες, μπορει καλλιστα να συνταξιοδοτηθει αφου εχει ηδη συμπληρωσει τα προαπαιτουμενα χρονια.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.