Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επίβλεψη


afilotimos

Recommended Posts

Δουλειά του επιβλέποντα είναι να ελέγχει την συμφωνία των εκτελούμενων εργασιών με την μελέτη και τους εν ισχύ κανονισμούς και πρότυπα.

 

Σκοπός της εργασίας του η διαφύλαξη των συμφερόντων του κυρίου του έργου και του κοινωνικού συνόλου.

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθεί την εξέλιξη του έργου και την εφαρμογή των σχεδίων, ελέγχει τα μέτρα ασφαλείας και επιβάλλει την εφαρμογή νέων.

 

Συνήθως ο ιδιώτης τον μπερδεύει με τον εργοδηγό.

Έτσι λοιπόν ο επιβλέποντας μηχανικός ΔΕΝ:

1. κάνει παραγγελίες

2. μαλώνει με τον γείτονα,

3. κρατάει τα ένσημα,

4. δηλώνει τα ένσημα,

5. κανονίζει το χώρο για να αφήσουν τον κάδο με τα μπάζα,

6. τρέχει στις δημόσιες υπηρεσίες για να πάρεις εργοταξιακό ρεύμα και νερό

7. κανονίζει να είναι ελεύθερη η στροφή για να στρίψει το φορτηγό

8. τον νοιάζει για το αν παρήγγειλες αρμό ιβουάρ, αλλά σου έστειλαν λευκό,

κτλ κτλ.

 

Η αμοιβή του είναι ελεύθερα διαπραγματεύσιμη.

Υπάρχει ως μέτρο η νόμιμη αμοιβή για τον προσδιορισμό των κρατήσεων, την οποία αμοιβή θεωρώ μικρή.

Link to comment
Share on other sites

Στη δική μου περίπτωση κάνει και τις μισές από τις εργασίες που δεν είναι υποχρεωμένος ,αυτό σημαίνει ότι δεν είναι υποχρεωμένος να κρατά ημερολόγιο και φωτογραφίες ?

Link to comment
Share on other sites

Εχω την αισθηση πως ο φιλος Ιατρος πληρωνει επιβλεψη με ποσοστο εργασιων. Δεν νομιζω πως εννοει την επιβλεψη της αδειας

 

edit: ταυτοχρονα εγραφα!

Edited by tzeno
Link to comment
Share on other sites

Π.Δ. 696 της 8/8.10.1974: Περί αμοιβών μηχανικών δια σύνταξιν μελετών, επίβλεψιν,παραλαβήν κλπ Συγκοινωνιακών, Υδραυλικών και Κτιριακών Εργων , ως και Τοπογραφικών, Κτηματογραφικών και Χαρτογραφικών Εργασιών και σχετικών τεχνικών προδιαγραφών μελετών.- (Α' 301).

Link to comment
Share on other sites

Ποιά η εργασία του επιβλέποντος μηχανικού σε συνήθη οικοδομή ? Ποιά η αμοιβή του ?

σε συνήθη οικοδομή οι εργασίες είναι οι συνήθης, οι αμοιβές, οι απορίες, και οι απαντήσεις που θα πάρεις είναι οι συνηθισμένες, ιατρολ μας.

Οτι έχετε συμφωνήσει. Δεν μπορεί να ανέθεσες δουλειά σε μηχανικό χωρίς να έχετε συζητήσει τις απορίες σου.

Επειδή έχω συνεργαστεί με γιατρούς ξέρω πως αναλύετε τα ζητήματα αριστης εφαρμογής.

Σε συνδυασμό με άλλα ποστ σου καταλήγω, οτι ή δεν είσαι γιατρός, ή δεν έχεις οικοδομή, η και τα δύο ταυτόχρονα και απλά τρολλάρεις και παρακαλώ τους mods να ερευνήσουν το ενλόγω μέλος.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.