Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξάντληση δόμησης σε κάθετη λόγω ΦΕΚ 289/ΠΔ/4-11-11


Recommended Posts

ε ναι τι να κανουμε οποιος προλαβε να βγαλει εχει δικαιωμα δομησης και παει για αδεια δομησης!!!

(τον τροπο και το ποσοστο το περιγραφει το αρθρο που αναφερομαστε)

ΤΕΛΟΣ!!!

 

οσοι δεν εχουν βγαλει πανε για εγκριση και μπορει να κολλησουν εκει!!

(και δεν τους αφορα αν δεν παρουν εγκριση τα παραπανω)

 

ξεκολα!

Edited by fear1976
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 116
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν θα συνεχίσω....

 

Ειλικρινά ... θα περιμένω να δω αν ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΝΑΣ συνάδελφος καταλαβαίνει διαβάζοντας αυτό το άρθρο... αυτό που καταλαβαίνεις εσύ....... 8-)

Link to comment
Share on other sites

καταρχας αν καποιος ειναι εκτος θεματος εισαι εσυ.

 

κι αυτο γιατι το θεμα μας και πανω σε αυτο γραφουμε ειναι εξαντληση δομησης σε καθετη!

επειτα δε απο νεοτερο post του ενδιαφερομενου μας γνωστοποιησε οτι ο πελατης του (3ος συνιδιοκτητης)

δεν εχει στις ως τωρα εκδοθεισες αδειες δειξει δομηση στο τμημα του!

 

ολα τα υπολοιπα ειναι εκτος θεματος.

 

το ερωτημα του ειναι αν κτιζει και ποσο μετα την 4-11-2011

 

πες μου λοιπον ολα αυτα που εχεις αναρτησει τι σχεση εχουν???

 

εχεις αναλωθει στην εκδοση αδειας δομησης που σου ξαναλεω στην περιπτωση μας επεται της εγκρισης δομησης

και στην οποια ο πελατης (3ος συνιδιοκτητης) κολαει και δεν μπορει να παρει!!

 

ελεος πια

Link to comment
Share on other sites

Βρε συνάδελφοι Kapa και fear1976, γιατί αφού και οι δύο λέτε πως ο 3ος που πάει να εκδώσει σήμερα ΟΑ (έγκριση και άδεια) θα πάει με το ποσοστό του επί την σημερινή μέγιστη δόμηση, διαφωνείτε;

Πραγματικά με έχετε μπερδέψει.

Και εγώ εντέλει είναι αυτής της άποψης.

Τι ποσοστό δόμησης είχε όταν εκδόθηκαν οι υπάρχουσες Ο.Α.; 33%.

Ε, αυτό που δικαιούται είναι ΣΔσήμερα Χ 33%

 

Στο διάγραμμα κάλυψης θα λέει:

ΣΔ επιτρεπόμενο=240,00μ²

ΣΔπραγματοποιημένο= 346,67μ² (266,67μ² με ν1577/1985 και 80,00μ² με ν4067/2012)

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

φιλε Faethon11 διαφωνουμε στο οτι εγω λεω οτι ΔΕΝ κτιζει καθως δεν ειχε φανει δομηση στο τμημα του ως τωρα οποτε δεν μπορει να παει για αδεια δομησης κλπ κλπ

 

πρεπει να παει πρωτα για εγκριση δομησης και ως εκ τουτου δεν περναει απο αυτη τη φαση.

 

το αρθρο του ΝΟΚ περι ποσοστου συστασης και συντελεστη δομησης (αυτα που λες και συ) ειναι για την αδεια δομησης οπως αναφερει σαφως

και εφοσον εχει εκδοθει ΟΑ

 

σ'εμας που εχει εκδοθει ΟΑ δεν δειχνει τπτ στο τμημα του! αρα οποιαδηποτε ενεργεια του σημερα, δεν μπορει να στηριχτει σε προυπαρχουσα επιθυμια δομησης.

πρεπει να περασει απο φαση εγκρισης και για μενα εκει τελειωνει , καθως δεν βλεπω πως θα παρει εγκριση , οταν ο ελεγχος στη φαση εγκρισης δεν αναφερει τπτ παραπανω απο συγκριση υπαρχουσας δομησης και επιτρεπομενης (σημερα) ....

 

ο συναδελφος Κapa μιλαει για την φαση αδειας δομησης που ομως επεται!

 

τι να το κανω αφου θα φαει πορτα στην εγκριση....

 

 

 

ρε παιδια με απλα λογια για να μην τρελαθουμε.

το αρθρο του ΝΟΚ ουσιαστικα λεει οτι αναπροσαρμοζεις τη δομηση που ειχες προβλεψει σαν απολυτο νουμερο

και κρατας το τοτε ποσοστο σου οποτε και βγαζεις το νεο απολυτο νουμερο (ασχετα με τους συνιδιοκτητες).

 

εαν ομως (οπως στην περιπτωση μας) δεν εχεις προβλεψει δομηση στο τμημα σου , πας απο την αρχη ολη τη διαδικασια αρα πρωτα εγκριση μετα αδεια δομησης

Edited by fear1976
Link to comment
Share on other sites

Βρε συνάδελφοι Kapa και fear1976, γιατί αφού και οι δύο λέτε πως ο 3ος που πάει να εκδώσει σήμερα ΟΑ (έγκριση και άδεια) θα πάει με το ποσοστό του επί την σημερινή μέγιστη δόμηση, διαφωνείτε;

Πραγματικά με έχετε μπερδέψει.

Και εγώ εντέλει είναι αυτής της άποψης.

Τι ποσοστό δόμησης είχε όταν εκδόθηκαν οι υπάρχουσες Ο.Α.; 33%.

Ε, αυτό που δικαιούται είναι ΣΔσήμερα Χ 33%

 

Στο διάγραμμα κάλυψης θα λέει:

ΣΔ επιτρεπόμενο=240,00μ²

ΣΔπραγματοποιημένο= 346,67μ² (266,67μ² με ν1577/1985 και 80,00μ² με ν4067/2012)

 

Διαφωνούμε στο ότι ο φίλος fear1976, πιστεύει με λίγα λόγια ότι τα 80 τ.μ. που αναφέρεις στο παράδειγμά σου, τα δικαιούται ΣΗΜΕΡΑ, ΜΟΝΟ όποιος είχε βγάλει οικοδομική άδεια ΠΡΙΝ την αλλαγή των όρων δόμησης για ανοικοδόμηση στην κάθετη ιδιοκτησία του.

 

Κοινώς θεωρεί ότι το να είχε βγάλει κάποτε.... πριν 15 χρόνια μια οικ. άδεια ο ιδιοκτήτης της κάθετης, (ο οποίος σημειωτέον μπορεί να είναι και διαφορετικός από τον σημερινό), του δίνει "bonus προνοητικότητας" σε σχέση με αυτόν που δεν είχε βγάλει άδεια ποτέ για την κάθετη ιδιοκτησία του, γιατί λέει.... δεν "είχε εκδηλώσει ποτέ το ενδιαφέρον να χτίσει" !!!!

 

Εγώ θεωρώ ότι το άρθρο αφορά σε ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ κάθετης, δηλ. ότι τα 80 τ.μ. που αναφέρεις στο παράδειγμά σου....τα δικαιούται ΣΗΜΕΡΑ (συνολικά) η κάθετη ιδιοκτησία, ανεξάρτητα από το εάν για τη συγκεκριμένη κάθετη είχε εκδοθεί οικ. άδεια ΠΡΙΝ την αλλαγή των όρων δόμησης....

 

Εσύ πώς το βλέπεις????

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, συγγνώμη, αλλά έχει μπλεχτεί χωρίς λόγο νομίζω το πράγμα.

Ο ΝΟΚ (αρθ.11 παρ.3, αρθ.12 παρ.2) λέει, με απλά δικά μου λόγια, πως σε περίπτωση μείωσης των συντελεστών, όποιος πρόλαβε τις προηγούμενες ευνοϊκότερες διατάξεις τις πρόλαβε και χτίζει όσο προβλεπόταν, όποιος δεν τις πρόλαβε πάει με τις καινούργιες που είναι δυσμενέστερες. Από κει κι έπειτα, δεν έχει σχέση νομίζω αυτό με το αρχικό ερώτημα, που είναι το αν τελικά δικαιούται να χτίσει ο Γ. Όχι πόσο, αν!! Με δεδομένο πάντα ότι ήδη στο οικόπεδο, στα άλλα τμήματα, είναι χτισμένα συνολικά περισσότερα από 240 τμ.

Επιπλέον, οι διευκρινιστικές εγκύκλιοι που έχουν εκδοθεί αφορούν μόνο σε περιπτώσεις με αυθαίρετα, έτσι? Δεν καλύπτουν ούτε αυτές την περίπτωση μου, νομίζω.

Και πάλι ευχαριστώ για τη μεγάλη ανταπόκρισή σας, δεν περίμενα να πάρει τόσες απαντήσεις το θέμα μου, αυτό μάλλον δείχνει το πόσο μπερδεμένα είναι τα πράγματα και πόσο ασαφή.

Αυτό που θα πω στον πελάτη τελικά είναι ότι αυτή τη στιγμή έτσι όπως είναι τα πράγματα δεν μπορεί να χτίσει και ότι θα πρέπει να περιμένει να γίνει κάποια τροποποίηση στο νόμο, αλλιώς...sorry...

Edited by papalekos
Link to comment
Share on other sites

@kapa

 

φιλε kapa δεν εχεις καταλαβει...

 

ρωτησε ο ανθρωπος (papalekos) αν χτιζει ο 3ος

 

εγω ειπα οχι εξαρχης (και εχω εξηγησει πολλακις γιατι)

 

εσυ λες ναι (κολημενος με το αρθρο περι αδειας δομησης)

 

αντε λοιπον τρεχα βγαλτου την αδεια κ ελα να σου ζητησω συγνωμη.

 

μεχρι τοτε δεν ασχολουμαι αλλο με κουρασες!

Edited by fear1976
Link to comment
Share on other sites

Το γράφω ξανά

3. Σε συνιδιόκτητα οικόπεδα με κάθετη ή οριζόντια ιδιοκτησία που έχει συσταθεί κατά τις διατάξεις του ν. 1024/1971 (Α΄ 232) και έχει εκδοθεί άδεια πριν από τη μεταβολή γενικών ή ειδικών διατάξεων που αφορούν την επιτρεπόμενη δόμηση, προκειμένου για έκδοση άδειας δόμησης ο κάθε συνιδιοκτήτης χρησιμοποιεί το ποσοστό δόμησης που του αναλογεί σύμφωνα με το συντελεστή δόμησης που ισχύει κατά το χρόνο έκδοσης της άδειας δόμησης.

Δηλαδή, αν σε οικόπεδο υπάρχει σύσταση προ ισχύος του ν4067/12 και έχει εκδοθεί Ο.Α. προ της ισχύος του ν4067/12, για την έκδοση νέας άδειας δόμησης θα χρησιμοποιηθεί το ποσοστό δόμησης με βάση την σύσταση ανάλογα με τον σημερινό συντελεστή δόμησης.

Αυτό θεωρώ πως λέει....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.