Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλουμινόχαρτο πίσω απο το καλοριφερ?


Centaurus

Recommended Posts

Έχω διαβάσει κατα καιρούς σε διάφορα φόρουμ, ότι εαν τοποθετήσουμε ένα κομμάτι αλουμινόχαρτο πίσω απο το καλοριφέρ, πάνω στον τοίχο δλδ, καταφέρνουμε να παγιδεύσουμε την θερμότητα που θα "έτρωγε" ο τοίχος και την αντανακλούμε κ πάλι στον χώρο μας πετυχαίνοντας μεγαλύτερη αποδοση στο υπάρχον καλοριφέρ...

Ισχύει τελικά αυτό?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

επιστημονικά πως εξηγείτε το ότι δεν θα κάνει καμία διαφορά είτε έχει τον υπάρχον τοίχο είτε κάποιο πιο αντανακλαστικό υλικό όπως το αλουμίνιο?

Link to comment
Share on other sites

κινηση απο απο το θερμοτερο προς το ψυχροτερο, ενα κομματακι αλουμινοχαρτο δεν το σταματαει αυτο, εδω μονωσεις βαζουμε κ η διαφορα ειναι μικρη..μην τα πιστευεις αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει κατα καιρούς σε διάφορα φόρουμ, ότι εαν τοποθετήσουμε ένα κομμάτι αλουμινόχαρτο πίσω απο το καλοριφέρ...

 

 

Πάντως εμένα η μάνα μου βάζει ενα κομμάτι αλουμινόχαρτο πάνω στο καλοριφέρ γιατί αλλιώς πιάνει σκόνες και όταν απλώνει τα ρούχα να στεγνώσουν λερώνονται :smile: :-) :smile: :-) :smile:

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο και η δική μου .

 

Όσον αφορά το καλοριφέρ , το αλουμινόχαρτο το χρησιμοποιεί για τους ίδιους λόγους που έγραψε παραπάνω ο @Topap .

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο και η δική μου .

 

Όσον αφορά το καλοριφέρ , το αλουμινόχαρτο το χρησιμοποιεί για τους ίδιους λόγους που έγραψε παραπάνω ο @Topap .

 

Ναι αλλά έτσι ανακόπτει την φυσική κυκλοφορία του σώματος και ουσιαστικά το κάνει πομπό.

Αν έχει και αυτονομία με ωρομέτρηση τότε χρεώνεται ενέργεια που δεν την καταναλώνει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι κομματι αλουμινοχαρτο αυτο που πρεπει να βαζουμε πισω απο το σωμα αλλα θερμοανακλαστικο που ομοιαζει εμφανισιακα με το αλουμινοχαρτο.Η λογικη ειναι οτι μειωνουμε τις απωλειες εξ ακτινοβολιας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εμένα η μάνα μου βάζει ενα κομμάτι αλουμινόχαρτο πάνω στο καλοριφέρ γιατί αλλιώς πιάνει σκόνες και όταν απλώνει τα ρούχα να στεγνώσουν λερώνονται

Εγώ μικρός νόμιζα ότι το έβαζαν για τα κάστανα, ή για τις φλούδες από πορτοκάλι και μανταρίνι! :grin:

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.