Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός Pgen


nik

Recommended Posts

Έχω μία ισόγεια μονοκατοικία με δώμα, χωρίς γειτονικά κτίρια πάνω από μη θερμαινόμενο υπόγειο σε οικόπεδο εκτός σχεδίου.

 

Το υπόγειο έχει φτιαχτεί λογικά για να γίνει σπίτι αλλά προς το παρόν είναι αποθήκη, με τούβλα μόνο και ασοβάντιστο, χωρίς μηχανολογικά και χωρίς κουφώματα. Ουσιαστικά δεν είναι υπόγειο αφού είναι ξεμπαζωμένο παντού γύρω του.

 

Οι ιδιοκτήτες έχουν βάλει λέβητα ο οποίος θερμαίνει μόνο το ισόγειο. Εγώ για την επιφάνεια Α της Pgen έλαβα υπόψη μου μόνο το ισόγειο. Δηλαδή:

 

Α = περίμετρος ισογείου * ύψος ισογείου + εμβαδόν δώματος(οροφή) + εμβαδόν πάνω από υπόγειο(πάτωμα).

 

Η "Α" μου προκύπτει 300Μ2 αφού το σπίτι είναι 85Μ2 και έχει περιμετρική επιφάνεια περίπου 130Μ2. Επίσης το κτίριο είναι χωρίς ΚΘΚ. Άρα:

 

Pgen = Α*Um*ΔΤ*2,5 = 300Μ2 * 3.5 * 20 * 2.5 = 52.5kW. (Σωστά ?)

 

Οι ιδιοκτήτες έχουν βάλει λέβητα 29kw με ngm=88% από φ.λ. άρα Pm = 25.52kW !!

 

1) Να λάβω υπόψη μου και το υπόγειο για τον υπόλογισμό του Α ? Έτσι το Pgen θα μεγαλώσει ακόμη περισσότερο...

 

2) Γιατί τόση μεγάλη διαφορά μεταξύ Pgen και Pm ? Νομίζω ότι οι ιδιοκτήτες δεν πρόβλεψαν ότι το κτίριο έχει πολλά σπασίματα και έτσι μεγάλη περίμετρο.

 

3) Μήπως για το ΠΕΑ πρέπει να προσθέσω και άλλο σύστημα θέρμανσης επειδή αυτό δεν καλύπτει το κτίριο ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λοιπόν με τη σειρά.

Τα δομικά στοιχεία για το ισόγειο τα υπολόγισες αμόνωτα; Αν ναι, τότε σωστά το Um = 3,5 [W/(m2*k)] και κατά συνέπεια σωστό και το Pgen.

Η εγκατεστημένη ισχύς Pm θα είναι αυτή που γράφει στο φύλλο ελέγχου. Πιθανόν να είναι Pm = 29 kW, πάντως ΔΕΝ θα είναι Pm = εγκατεστημένη * ngm = 29 * 0,88 = 25,52 kW.

 

1). Όχι, αφού παίρνεις το δάπεδο του ισογείου σαν διαχωριστική επιφάνεια προς μ.θ.χ., όπου ο μ.θ.χ. είναι το (υποτιθέμενο0 υπόγειο.

2). ?????

3). Όχι, είχε ξαναειπωθεί και σε άλλο θέμα. Αν χρειαζόταν, θα το είχαν ήδη κάνει οι ιδιοκτήτες από μόνοι τους. Βλέπεις σε όλους τους χώρους θερμαντικά σώματα; Τότε μια χαρά είναι.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Για το φ.λ. και την Pm νομίζω ότι ο καυστηρατζής πάντα γράφει την ονομαστική Pn και τον ngm. Εγώ έτσι δουλεύω τα ΠΕΑ. Αφού αν δεις τις περισσότερες φορές γράφουν την ισχύ που γράφει το ταμπελάκι του λέβητα η οποία είναι η Pn.

 

Για το (2) δεν σου φαίνεται παράλογη τέτοια διαφορά ? Δηλαδή έχουν βάλει τον μισό λέβητα από όσο χρειάζονται ?! Φαντάσου να γίνει και το υπόγειο σπίτι δεν θα ζεσταίνονται με τίποτα.

 

Τέλος πάντων βάζω συντελεστή υπερδιαστασιολόγισης ng1 = 1 και δεν προσθέτω άλλο σύστημα θέρμανσης ?

Link to comment
Share on other sites

nik αν ήθελες να υπολογίσεις την πραγματική εγκατεστημένη ισχύ, θα έπρεπε στο φ.ελ. να σου έγραφε και τη θερμική φόρτιση (%). Αν δεν την γράφει πάρε την ονομαστική. Πάντως δεν είναι Pm = Pn x ngm.

Κανονικά είναι: Pm = [θερμική ισχύς καυσίμου που καταναλώνει ο καυστήρας] x [μετρούμενος βαθμός απόδοσης (ngm)] =

= [κατανάλωση καυσίμου] x [κατώτερη θερμογόνος δύναμη] x ngm.

Αν δεν σου κάνει κόπο, ρίξε μια ματιά στα μηνύματα #1825 ως και #1842. Και από το αρχειάκι που δίνει ο zxgr αν θες έλεγξε τα γραφόμενα στο φύλλο ελέγχου.

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι σε πολυκατοικία με πυλωτή, υπόγειο, "Χ" ορόφους και δώμα.

 

Η "Α" για τον υπολογισμό της Pgen δεν είναι μόνο η περίμετρος των "Χ" ορόφων + επιφάνεια δώματος + επιφάνεια πυλωτής ?

 

Το υπόγειο το βάζουμε στην "Α" μόνο όταν έχουμε θερμαινόμενο χώρο σε αυτό, σωστά ?

Link to comment
Share on other sites

Τότε έχω περίπτωση μεγάλης υπερδιαστασιολόγισης σε πολυκατοικία του 2000 οπότε ng1=0.85. Δεν μου έχουν δώσει και φ.λ. και έβαλα και εγώ τον ελάχιστο βαθμό απόδοσης 0.84+λογ.Pn (από ταμπελάκι!) = 0,87. Άρα β.α. = 0,85*0,86 = 0,74! Μετά μη μου ζητάνε να βγει Γ....!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου έχουν δώσει και φ.λ. και έβαλα και εγώ τον ελάχιστο βαθμό απόδοσης 0.84+λογ.Pn (από ταμπελάκι!) = 0,87. Άρα β.α. = 0,85*0,86 = 0,74! Μετά μη μου ζητάνε να βγει Γ....!

Είναι εντελώς λάθος να χρησιμοποιείς τον τύπο υπολογισμού της ελάχιστης απαιτούμενης απόδοσης.....

Αυτός ο τύπος είναι μόνο για την μελέτη διαστασιολόγησης.... Οχι για την επιθεώρηση....

Link to comment
Share on other sites

Και επιπλέον που λέει ότι έχουμε το δικαίωμα να παίρνουμε ελάχιστα όρια για βαθμούς απόδοσης λεβήτων;

 

Η αξιοποστία των φύλλων ελέγχου είναι άλλο θέμα.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.