Μετάβαση στο περιεχόμενο

Π.Ε.Α. σε κρεοπωλείο


slygnos

Recommended Posts

καλησπερα, εχει καποιος συναδελφος αντιμετωπισει κατι παρομοιο?

 

εαν π.χ. ειναι 70 τ.μ. συνολικα εκ'των οποιων

 

τα 30 ψυγειο

τα 40 υποδοχη για το κοινο (ελπιζω να ειμαι κατανοητος)

 

σκεφτομαι να ορισω

1.θερμ,ψυχ,επιφανεια τα 40

2.μια θερμικη ζωνη με 40 τ.μ.

3.μη θ.χ. το ψυγειο δλδ τα 30

4.διαχωριστικη επιφανεια με τον μη θ.χ.

 

η καταναλωση του μηχανηματος που ψυχει ?με ενδιαφερει?

 

ευχαριστω.

Edited by slygnos
Link to comment
Share on other sites

Με την κατανάλωση του ψυγείου κρεάτων δεν ασχολείσαι. Δεν έχει να κάνει με τις συνθήκες θερμικής άνεσης των χρηστών. Αν όμως ορίσεις σαν θερμική ζώνη τα 70τ.μ. και όχι τα 40τ.μ., θα λογαριάσει θερμικά κέρδη από εξοπλισμό για 70 τ.μ., δηλαδή: 70 [m2] * 2 [W/m2] = 140 [W] = 0,14 [kW]. Αλλιώς για 40 τ.μ. δηλαδή 0,08 [kW].

Δεν το λέω με σιγουριά αλλά μάλλον, σαν μ.θ.χ. πρέπει να ορίσεις τα 30 τ.μ., όπως λες.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ νομίζω ότι το ψυγείο είναι ΜΘΧ....Από την άλλη όμως δεν καταναλώνει το ψυγείο σαν χώρος ένα αρκετά μεγάλο ποσοστό για την ψύξη? Δηλαδή ενεργειακά πως εξετάζουμε αυτή την περίπτωση? Εκτός αν μελετάμε μόνο ότι έχει να κάνει με χρήστες...αλλά και πάλι ενεργειακά?

Link to comment
Share on other sites

Καταναλώνει αλλά για τη ....θερμική άνεση των σφαχταριών, όχι για τη θερμική άνεση των χρηστών. Δες το σαν αυτό που σου λέει η ΤΟΤΕΕ π.χ. για τον αερισμό. Αγνοείς τον τοπικό αερισμό μαγειρείων, χώρων αποθήκευσης τροφίμων. ειδικών ιατρικών εργαστηρίων κ.α.

Link to comment
Share on other sites

Κατανοητό, απλά μπερδεύομαι όταν μιλάμε για ενεργειακή κατανάλωση ενός κτιρίου...Είτε ως προς το περιβάλλον είτε ως προς την τσέπη του κάθε ιδιοκτήτη. Το ψυγείο δεν συνεισφέρει σε αυτό? Καταλαβαίνεις πως το εξετάζω...

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως το λέει ο Πάνος νομίζω ότι είναι. Με τη λογική του εξαερισμού της ψησταριάς.

Από την άλλη... να πρέπει να πάρεις το ψυγείο σα μθχ!! :grin: Φοβερό ε;

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως το λέει ο Πάνος νομίζω ότι είναι. Με τη λογική του εξαερισμού της ψησταριάς.

Από την άλλη... να πρέπει να πάρεις το ψυγείο σα μθχ!! :grin: Φοβερό ε;

Μα το ψυγείο είναι ο "ορισμός" του ΜΘΧ.....Δεν θερμαίνεται ποτέ.... :mrgreen:

Edited by pggiotas
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δες το ψυγείο ως μηχάνημα. Ως τέτοιο δεν θα το λάμβανες υπόψη σου, όπως δεν λαμβάνεις την ενέργεια που καταναλώνει π.χ. ένας υπολογιστής.

Από την άλλη, το ψυγείο όχι μόνο καταναλώνει ενέργεια αλλά ταυτόχρονα παράγει θερμότητα που μειώνει τις ανάγκες θέρμανσης του χώρου των 40τμ και αυξάνει της ανάγκες ψύξης του.

Ούτε αυτά όμως τα λαμβάνουμε υπόψη μας.

Edited by agiannis78
Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...

Καλησπέρα συνάδελφοι

για κρεοπωλείο τι χρήση κτιρίου θα επιλέξω για την έκδοση ΠΕΑ; Αν επιλέξω καταστήμα δεν θα μου έχει ανοιχτό το πεδίο για καταχώρηση στοιχείων για ΖΝΧ που υποψιάζομαι ότι θα έπρεπε να υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.