Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μικρό στατικό ύψος προβόλου.


 

Recommended Posts

Καλημέρα..

1ο μου μνμα εδω περα και ευελπιστω λιγο κι εγω να βάλω το λιθαράκι μου στη μηχανικη γνώση.

Μόλις πήρα θέμα πτυχιακής στους Πολ.Μηχ ΕΜΠ όπου προσπαθώ απεγνωσμένα να πάρω το πτυχίο..

Τέλοσπάντων,στο δια ταύτα τώρα.

 

Στο σεισμό του 99 είχαμε ρίξει μπέτα πυλωτή και 2 οροφους στους Θρακομακεδόνες οπου μένω.

'Ενα μηνα πριν το σεισμο.Λοιπόν,λογω καποιων κακοτεχνιων,αυθαιρετου κλπ στην πυλωτη εγιναν

καποιες πλαστικες αρθρωσεις και ως τωρα εχει μεινει ο φερων οργανισμος ανεπισκευαστος.

Και το φιδι απτην τρυπα πρεπει να το βγάλω εγώ.'Εκανα μια προχειρη μελέτη , και θα ενισχυσω κομβους και

υποστυλωματα με μανδυες.

Το κακο με το ΕΜΠ ειναι οτι κανενας δε μας εμαθε ποτε ΚΑΝ.ΕΠΕ.

'Εχοντας τον εξαντλησει..δε μπορω να βρω με τιποτα πως θα ενισχυσω τους προβολους οι οποιοι ειναι παχους 11-12 εκ

αλλά σε καμια περιπτωση δε με ικανοποιει το d> 2.4 * 2m / 30 αφου βγαινει οτι το στατικο μου υψος πρεπει να ειναι

16 + εκ. Τι να κάνω???

1.Να ριξω επιπλέον μπετο κατω απο τον υπάρχοντα προβολο ωστε να αυξησω τη θλιβομενη ζώνη και να αυξήσω το μοχλοβραχίονα

ή

2.Να αγκυρώσω με βλήτρα από πάνω νέο οπλισμο και να ριξω χαρμπιλομπετο 5εκ από πάνω που ομως πρεπει να αγκυρωσω και προς τα μέσα δηλαδή προς την πλάκα??

 

Οπλισμος Φ12.

 

 

Και μια 2η ερωτηση.

Θελω να ανοιξω οπες , αδιαρρηκτα , για να βγάλω καμιναδες για τζάκια.

Εννοειται από τη μέσα μεριά της δοκού , δηλαδή στην πλάκα , και οχι στον πρόβολο οι οπές

όπου αφαιρωντας το μπετό απο το θλιβομενο πελμα θα μου "πέσει κάτω το μπαλκονακι".Σωστά?

 

Ευχαριστώ εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Το κακο με το ΕΜΠ ειναι οτι κανενας δε μας εμαθε ποτε ΚΑΝ.ΕΠΕ.

και γιατί δεν έμαθες μόνος σου; όλα έτοιμα; Δηλαδή μηχανικός 20ετίας διδάχθηκε ΚΑΝ.ΕΠΕ. ή ΕΑΚ/ΕΚΩΣ?... τέλος πάντων.

 

Βήματα εργασίας:

 

1. Γεωμετρική τεκμηρίωση.

2. Αντοχές υλικών και παθογένειες είτε ηλεκτροχημικές είτε δράσεων.

3. Αντιμετώπιση αυτών βάσει μελέτης ενίσχυσης και επίλυσης μοντέλου αφού πρώτα προσδιορίσεις τους στόχους σου (αυξηση δυσκαμψίας, αυξηση αντοχής μελών, μείωση μετακινήσεων-στροφής κοκ)

4. Αξιολόγηση εφαρμογής μελέτης.

 

Για άδειες και τις νόμιμες διαδικασίες το θεωρώ πλεονάζον να αναφερθώ... καλό πτυχίο

 

Μικρό στατικό ύψος προβόλου: Μείωσε το μήκος του, αυξησε το πάχος, μείωσε τα φορτία του, άλλαξε το στατικό του σύστημα.

Κόμβοι με βλάβες: Υπερκρίσιμοι, πρωτού αναλάβεις ευθύνες συμβουλέψου και κάποιον μηχανικό με εμπειρία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1)

Τι εννοείς όταν λες ότι έγιναν πλαστικές αρθρώσεις; Υπάρχει διαρροή του χάλυβα και μόνιμη γωνιακή παραμόρφωση;

Γιατί, αν υπάρχει απλώς μία ρωγμούλα 0,5mm, δεν είναι πλαστική άρθρωση.

 

2)

Δεν καταλαβαίνω πως θα βγάλεις το φίδι από την τρύπα. Είσαι φοιτητής, ή μηχανικός;

 

3)

Στην σχολή δεν τα μαθαίνουμε όλα. Έκανα πολλά στατικά διωρόφων πριν κάνω πολυώροφα και ενισχύσεις.

 

4)

Είσαι σίγουρος ότι ο πρόβολος των δύο μέτρων έχει πάχος 12cm; μήπως αυτό είναι το πάχος στο ελεύθερο άκρο του;

Αν είναι όντως 12cm, θα πρέπει να έχει βέλος κάμψης ~10cm και αξιοσημείωτη ταλάντωση όταν βαδίζεις επάνω του...

 

5)

Τον πρόβολο θα τον πειράξεις μόνο αν απαιτείται.

 

6)

Αυτό το ανέκδοτο με την αδιατάρακτη κοπή πρέπει κάποτε να σταματήσει. Δεν υπάρχει κανείς στατικός λόγος για να χρησιμοποιούνται αδιατάρακτες μέθοδοι κοπής σε συνηθισμένες οικοδομές, για τις συνήθεις εργασίες διανοίξεων και καθαιρέσεων.

 

7)

Είτε μπροστά, είτε πίσω από την δοκό κόψεις, θα διατρήσεις θλιβόμενη ζώνη και θα κόψεις εφελκυώμενους οπλισμούς του προβόλου. Ξαναδές το μάθημα των επιφανειακών φορέων.

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Ε, ίσως το φούσκωσα λίγο...

Ερπυσμός και ξήρανση για 13 χρόνια με στατικό ύψος 8cm (11-2,5-0,6) δίνει κάπου τόσο, ίσως και παραπάνω άμα βάλεις όλα τα φορτία.

Εδώ το ελαστικό βέλος για πλήρη πάκτωση βγαίνει 8mm, μόνο για το ίδιο βάρος της πλάκας (22mm για τον συνδυασμό λειτουργικότητας, πάλι με πλήρη πάκτωση)...

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Σόρυ για το offtopic αλλά μου βγαίνει 4mm το ελαστικό βέλος για τον συνδυασμό λειτουργικότητας με τον τύπο: δ = 0,125*q*l4 / EI για q ομοιόμορφο ίσο με 9,2κΝ/μ. και λωρίδα προβόλου ένα μέτρο.

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, το ελαστικό βέλος προβόλου με ομοιόμορφο φορτίο είναι f=q·L4/(8·E·J).

Ίσως έχω κάνει λάθος στις πράξεις.

 

Από την άλλη, για το τελικό βέλος δεν έχω αμφιβολία. Φυσικά δεν το υπολόγισα,

απλά θυμάμαι το αποτέλεσμα για πρόβολο με h=18cm και άνοιγμα 2,5m...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.