Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώτος μισθός μηχανικού ΑΕΙ σε μελετητική εταιρεία;


ΚώσταςΘ

Recommended Posts

Μόλις τελείωσα το ΕΜΠ, και έχω στείλει βιογραφικό για μία θέση Δομοστατικού σε μεγάλη μελετητική εταιρεία. Τα προσόντα μου ταιριάζουν ακριβώς στην αγγελία, ζητούν υψηλή βαθμολογία κλπ. Ποιες είναι οι αμοιβές στην αγορά για μία αντίστοιχη θέση, δεν έχω ιδέα........

Link to comment
Share on other sites

Κώστα καλή επιτυχία.

Γενικώς οι αμοιβές στην αγορά έχουν φοβερές διακυμάνσεις. Έχω ακούσει για εταιρείες μικρές με μεγάλες αμοιβές και για μεγάλες με πολύ μικρές αμοιβές. Παίζει φυσικά σημαντικό ρόλο και το τι ζητάς εσύ και το πόσο σίγουρος είσαι για τον εαυτό σου. Μπορείς στην συζήτηση που θα κάνετε να έχεις απαιτήσεις από την στιγμή που δεν έχεις προϋπηρεσία? Αν μπορείς τότε πήγαινε με υγιή «τσαμπουκά» ως προς το θέμα της αμοιβής αλλά και ως προς το θέμα των υπερωριών και των αυξήσεων

Το πιο λογικό να σου πουν για μια δοκιμαστική περίοδο και αν είσαι πραγματικά καλός και δεις ότι «τραβάς» να επαναδιαπραγματευτείς έναν αρχικό μισθό.

Πόσο δεν θα σου πω ακριβώς γιατί δεν ξέρω μήπως πω καμία πατάτα. Έχω ακούσει από φίλους πάντως για διακυμάνσεις από 700-1500 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

μην δουλέψεις για κανένα λόγω για λιγότερα χρήματα από το ελάχιστο μισθό μηχανικού...αυτά κάνουμε και χαλάμε την πιάτσα :(

Link to comment
Share on other sites

Κώστα αυτό που λέει ο deathlok είναι πολύ σημασντικό και εγώ το θεωρώ αυτονόητο.

Αν κάνεις αναζήτηση μπορει να βρείς και άλλα

Link to comment
Share on other sites

Αρη Χανια, διαβασα το link που εστειλες και λεει οτι οταν εισαι μισθωτος πρεπει να παιρνεις τουλαχιστον οσα οριζει η συλλογικη συμβαση. Δηλαδη αν εισαι με μπλοκ ,παιρνεις ο,τι θελει ο εργοδοτης;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλόι θα ήταν να πάρεις οχι κάτω απο το ελάχιστο, περίπου 900€ αλλά να βάλεις υπερωρίες,αδειες,δώρα εορτων,κλπ. Βέβαια αρκετοί συνάδερφοι δουλεύουν με 700 για αρχή. Επίσης σε μεγάλες εταιρείες δίνουν καλά λεφτά όπως 2000€,αυτοκίνητο,κινητό κλπ

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να κάνω και λάθος στα παρακάτω, οπότε ας το επιβεβαιώσει κάποιος άλλος.

Αν είσαι με μπλοκάκι, είσαι ελέυθερος επαγγελματίας, δηλαδή αναλαμβάνεις έργα και πληρώνεσαι για αυτά. Δηλαδή όταν θα πας σε ένα γραφείο αναλαμβάνεις μια δουλειά, κάνεις μια σύμβαση και ορίζεται η αμοιβή σου και πληρώνεσαι με βάση αυτή. Αν π.χ η αμοιβή σου είναι 10000 ευρώ για το έργο θα κόψεις απόδειξη 10000 ευρώ +ΦΠΑ στα οποία θα γίνει και μια παρακράτηση 20%΄που θα πάρεις στο τέλος του χρόνου με την δήλωση.

Αν στο γραφείο που εργαστείς είσαι με αυτήν την μορφή εργασίας και κάνεις όμως πολλές και διάφορες δουλειές και δεν μπορεί να συσχετιστεί η αμοιβή σου με κάποιο συγκεκριμένο έργο ή δεν θέλει ο εργοδότηης να γίνει έτσι(?) τότε θα πρέπει να κάνεις συμφωνία για το τι θα παίρνεις ανα μήνα ανεξάρτητα του τι κάνεις. Πχ θέλεις 1500 ευρώ/μήνα ? Τότε για το δωδεκαμηνο θα πάρεις 1500Χ14 (με δώρα) και θα κόψεις σε κάποιο έργο το ποσό αυτό σαν να ασχολήθηκες με αυτό. Ουσιαστικά δηλαδή και με μπλοκάκι θα απαιτήσεις πάνω από τα ελάχιστα, στα οποία όμως θα πρέπει να υπολογίσεις το ΤΣΜΕΔΕ που θα πληρώνεις ο ίδιος, το ΦΠΑ του ποσού που θα κόβετε και την καταβολή στην εφορία της παρακράτησης

 

Δες αυτό αν λέει κάτι γιατι κάτι έπαθε το Αcrobat μου

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/PROFESSIONAL_ISSUES/neoi_mixanikoi

Link to comment
Share on other sites

Μια λύση που είχα εφαρμόσει εγώ στις αρχές για να ξέρω τι να ζητήσω ήταν η εξής. ΣΣΕ *14μήνες / 11μήνες (ο ένας άδεια) /22μέρες (τόσες νομίζω είναι οι εργάσιμες το μήνα κατά μέσο όρο) /8 ώρες (αν είναι να πληρώνεσαι με την ώρα)

προκύπτει ένα ποσό τον μήνα ή την ώρα έτσι ώστε να έχεις υπολογισμένα και τα επιδόματα αδείας που όταν είσαι με ΔΠΥ δεν θα σου δώσει κανένας. Από την παρακράτηση και τις επιστροφές θα προκύψουν και τα λεφτά για το ταμείο που επίσης δεν σου πληρώνουν κυρίως όταν είσαι καινούριος. Αν μπορείς να το παζαρέψεις αυτό καλό θα είναι αν και λιγάκι ουτοπικό :)

Link to comment
Share on other sites

Ζήτα ότι λέει η ΣΣΕ για μισθωτούς καθώς και ΟΛΑ τα πλεονεκτήματά της (άδειες επιδόματα κλπ.) ΜΗΝ συμψηφίσεις την παρακράτηση του 20% γιατί αυτό είναι το μπονους για εσένα και για τον εργοδότη να είσαι με ΔΠΥ. Ειδικότερα τώρα πλέον που καταργήθηκε το αφορολόγητο για τους ελευθ. επαγγελματίες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μια λύση που είχα εφαρμόσει εγώ στις αρχές για να ξέρω τι να ζητήσω ήταν η εξής. ΣΣΕ *14μήνες / 11μήνες (ο ένας άδεια) /22μέρες (τόσες νομίζω είναι οι εργάσιμες το μήνα κατά μέσο όρο) /8 ώρες (αν είναι να πληρώνεσαι με την ώρα)

προκύπτει ένα ποσό τον μήνα ή την ώρα έτσι ώστε να έχεις υπολογισμένα και τα επιδόματα αδείας που όταν είσαι με ΔΠΥ δεν θα σου δώσει κανένας. Από την παρακράτηση και τις επιστροφές θα προκύψουν και τα λεφτά για το ταμείο που επίσης δεν σου πληρώνουν κυρίως όταν είσαι καινούριος. Αν μπορείς να το παζαρέψεις αυτό καλό θα είναι αν και λιγάκι ουτοπικό :)

 

Την ΣΣΕ (με όλα τα προβλεπόμενα επιδόματα) επί έναν συντελεστή >1,5, μετά φόρων, πλέον ΦΠΑ. Με οτιδήποτε κάτω από αυτά συνάδελφοι, πρακτικά δουλεύετε για λιγότερα από την ΣΣΕ σας. Εχώ δουλέψει πολύ ειδικά σαν ωρομίσθιος και εκεί έχω καταλήξει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.