Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υποψία ιδιοκτήτη για περίπτωση μερικής δήλωσης αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Αυτό που λέει πιο πάνω ο φίλος μας ο ΚΑΝΑ, αυτό πιστεύω ότι θα γίνει,

''Το ΥΠΕΚΑ καταλαβαίνει το αδιέξοδο όλων (Υ.ΔΟΜ-ΥΠΕΚΑ-ΣΥΠΟΘΑ-Διοικ Δικαστηρίων) που θα δημιουργηθεί και ζητάει έλεγχο μόνο των 3 συγκ πραγμάτων (εμβ- χρήση-περιγραφή)''

 

Ας σκεφτούμε λογικά, με ποια πολεοδομική νομοθεσία θα κάνουν τον ενδελεχή έλεγχο?

Αυτό που έχουμε και προσπαθούμε να κάνουμε την δουλειά μας είναι ένας νομοθετικός αχταρμάς που αν μεταφραστεί ποτέ και δοθεί στους ευρωπαίους εταίρους μας και δουν με τι σκ#τά τρώμε τον χρόνο μας εδώ, θα καταλάβουν οι άνθρωποι ότι εμείς δεν χρειαζόμαστε απλά μια τρόικα και τις δόσεις αλλά ειδικούς ψυχαναλυτές και αποστολλές βαποριών με ψυχοφάρμακα.

Δεν βλέπουμε τις τόσες σελίδες εδώ στο φόρουμ που ξοδέψαμε στην ανάλυση και στο τέλος θα μας πάνε όλους για ψυχανάλυση? :shock:

 

Didonis Υ.Γ.

προς κακό λύκο,

Ειλικρινά θα θελα σε δικά μου να με ελέγξεις εσύ και να τα ελέγξεις όλα. Θα έχω ένα απαλλακτικό χαρτί που θα αξίζει πολλά.

 

Σε περίπτωση ελέγχου φίλε μου το μόνο χαρτί που θα αξίζει πολλά και θα είναι απαλλακτικό θα είναι το τρελόχαρτο.

Edited by SIRADRAB
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 72
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι , δεκτόν .

Ανασκευάζω το έγγραφο για την ακύρωση της υπαγωγής στο 4014 και το διαβιβάζω στο ΣΥΠΟΘΑ για τις δικες του ενέργειες αλλα στο διαβιβαστικό θα

γράψω ότι έγινε έλεγχος στα ...... χωρίς να ελεγχθούν τα .............. .

Αδελφέ SIRADRAB εχει να γινει ο χαμός στα ΣΥΠΟΘΑ .

Για όλα αυτά φταίει η προχειρότητα του 4014 .

και βέβαια μεχρι τώρα η συζήτηση μας ήταν ασκηση "επι χάρτου" .

Όταν θα αρχισει η εφαρμογη του ελέγχου από τις ΥΔΟΜ , τότε θα έχουμε γέλια και κλάματα !

ΥΓ. (ακομα δεν εχω καταλάβει από που πηγάζει η αρμοδιοτητα του ελέγχου συγκεκριμένων θεμάτων των δηλώσεων 4014 από το ΣΥΠΟΘΑ)

 

αγαπητέ συνάδελφε

το έγγραφο 45133/16-11-12 ΥΠΕΚΑ αναφέρει τι ακριβώς ελέγχει η Υ,ΔΟΜ σχετικά με τις δηλώσεις που σας φέρνουμε στην Υπηρεσία σας

και στη συνέχεια αναφέρει

 

"Περαιτέρω έλεγχος ως προς την αλήθεια των υπολοίπων στοιχείων/δικαιολογητικών (παλαιότητα- συνιδιοκτησία κλπ)

διενεργείται από το αρμόδιο ΣΥ.ΠΟ.Θ.Α μετά από ενέργεια των ενδιαφερομένων"

 

τώρα ίσως μου πεις "ενδιαφερόμενος" είμαι και εγώ ως Υπηρεσία

Κάτι τέτοιο όμως δεν ισχύει

 

Γιατί αν υποτεθεί ότι αύριο, σου φέρω εγώ ο "ΚΑΝΑ" δήλωση, και εσύ τη στείλεις στο ΣΥ.ΠΟ.Θ.Α, με πιο αιτιολογικό δεν θα στείλεις και του "SIRADRAB", ή και οποιοδήποτε SIRADRAB;

 

Σκέφτηκες όμως που θα οδηγούσε αυτό;

1. Πρώτον στη γενική αμφισβήτηση κάθε πράξης του πολίτη και

2. στο αδιέξοδο του ΣΥ.ΠΟ.Θ.Α με φρακάρισμα όλων των υποθέσεων

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ:

Γιατί αν υποτεθεί ότι αύριο, σου φέρω εγώ ο "ΚΑΝΑ" δήλωση, και εσύ τη στείλεις στο ΣΥ.ΠΟ.Θ.Α, με πιο αιτιολογικό δεν θα στείλεις και του "SIRADRAB", ή και οποιοδήποτε SIRADRAB;

 

Αυτό ακριβώς προσπάθησα να τονίσω και να διευκρινίσω όταν έγραφα παραπάνω τα όσα έγραψα αλλά μάλλον ανεπιτυχώς, γιατί απ' ότι φαίνεται δεν έγινα κατανοητός από αυτούς που δεν θέλουν να καταλάβουν. Τώρα εσύ τα έδωσες σάρκα και οστά, νά 'σαι καλά.

 

Να προσθέσω μόνο ότι, όταν ο οποιοσδήποτε έλεγχος δεν ακολουθεί συγκεκριμένες και καθορισμένες προδιαγραφές ελέγχου, τότε χάνεται η αρχή της ισονομίας και της ίσης μεταχείρισης πρός τους πολίτες-διοικούμενους και ανοίγει διάπλατα η πόρτα της διαπλοκής και της διαφθοράς.

Δεν είναι μόνο το θέμα, με ποιό αιτιολογικό όπως καλά λες, θα στείλει εσένα στο ΣΥΠΟΘΑ και όχι εμένα, αλλά ότι εντελώς αυθαίρετα και παράνομα δίνει στον εαυτό του το δικαίωμα επιλογής εφ' όσον βρίσκεται σε χώρο εκτός προδιαγραφών, και αποφασίζει εντελώς αυθαίρετα μόνος του ο κάθε κακός λύκος πότε θα ενεργήσει έτσι και πότε διαφορετικά οπότε μετατρέπεται η όποια δημόσια υπηρεσία σε μαγαζάκι συναλλαγής.

Αυτά τα έχουν πάρει χαμπάρι οι τροικανοί αλλά και οι δικοί μας και από ότι βλέπουμε σιγά-σιγά έχει αρχίσει το ξεδόντιασμα των αρμοδιοτήτων των διάφορων κακών λύκων και ο στόχος πλέον είναι να ελαχιστοποιηθεί αυτή η αυθαίρετη επιλογή είδους ελέγχου και εκτός προδιαγραφών.

Μάλιστα τελευταία άκουσα ότι θα αντικατασταθεί το επίδομα της έγκαιρης προσέλευσης που παίρνανε από το επίδομα της πορείας με ξηρά τροφή γαλέτας. Θα δούμε. :shock:

Edited by SIRADRAB
Link to comment
Share on other sites

Λέει η εγκύκλιος πως η ΥΔΟΜ ελέγχει περιγραφή, εμβαδό και χρήση και τη δυνατότητα υπαγωγής στον ν4014.

Από εκεί και πέρα ελέγχει ο ΣΥΠΟΘΑ μετά από ενέργεια των ενδιαφερομένων.

ΟΚ. Όταν υπάρχει καταγγελία είναι σαφές ποιος είναι ο ενδιαφερόμενος.

Όταν δεν υπάρχει καταγγελία, ποιος είναι ο ενδιαφερόμενος;

Οπότε αφού δεν είναι σωστό (και εγώ συμφωνώ) ο ελεγκτής να ελέγξει παραπάνω στοιχεία από αυτά που τον εγκαλεί το έγγραφο της ΔΟΚΚ αλλά ταυτόχρονα αυτός θέλει να είναι καλυμμένος από μελλοντική δικαστική έγκληση, τότε μάλλον πρέπει να κάνει συγκεκριμένο ερώτημα προς την ΔΟΚΚ.

Διότι έτσι όπως είναι το έγγραφο δεν λέει τίποτα.... αφού δεν ξεκαθαρίζει ποιος είναι ο ενδιαφερόμενος σε κάθε περίπτωση....

Link to comment
Share on other sites

Faethon

Δεν θα συμφωνήσω

 

μα φίλε

όταν τα πράγματα δεν έχουν ενδιαφέρον για κάποιον (είτε γείτονα, είτε συνιδιοκτήτη είτε γενικά ακόμη και από οποιοδήποτε κακόβουλο άτομο) ή

από Υ.ΔΟΜ (που της ορίζεται να ελέγξει 3 πράγματα)

 

ποιός ό λόγος για περαιτέρω έρευνα από το ΣΥΠΟΘΑ;;

 

Με αυτή τη λογική

θα πρέπει να εξετασθούν οι δηλώσεις μας, ουδεμιάς εξαιρουμένης

και αν αύριο ισχύσει και η ηλεκτρονική έκδοση αδειών δόμησης και σ’ αυτές να ισχύσει κάτι αντίστοιχο

δηλ να εξετασθούν όλες από κάποιο συλλογικό όργανο

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ προσπαθώ πάντα να μπαίνω στην θέση του άλλου όταν επιζητώ την λύση ενός προβλήματος.

Έτσι λοιπόν συναισθάνομαι την αγωνία του ελεγκτή που θέλει να κάνει σωστά τη δουλειά του αλλά η πολιτεία δεν του έχει ξεκαθαρίσει ποια θα είναι η δουλειά του.

 

Και αναρωτιέται ο ελεγκτής.

Μα καλά, κανένας δεν θα ελέγξει αν έχει μπει η σωστή τιμή ζώνης; Κανένας;

Κανένας δεν θα ελέγξει αν είναι προ/μετά του 1983/200/2011 ; Κανένας

 

Και αν μελλοντικά γίνει η στραβή και φάει καταγγελία γιατί δεν ήλεγξε χρόνο δημιουργίας ή την ΤΖ, τι θα απολογηθεί; Πως το έλεγε το έγγραφο τάδε που δεν είναι καν εγκύκλιος;

Για αυτό συνάδελφε, κάνε το ερώτημα ASAP και άσε να βγάλουν το φίδι από την τρύπα αυτοί που το έβαλαν μέσα....

Αλλά πολύ φοβάμαι πως η απάντηση θα είναι "...όπως ορίζει ο ν4014/11 και το έγγραφο 45133/16-11-12 του ΥΠΕΚΑ ..."¨ :(

 

 

 

 

υ.γ. Τότε τι άγχος μας έχει πιάσει με την ΥΔ του ιδιοκτήτη κλπ. και τις αεροφωτογραφίες που φτάσαμε και σε φωτοερμηνεία να συζητάμε... Μια φωτογραφία μέσα από την ΓΥΣ και τελειώσαμε. Μήπως θα την δει κανένας...

Link to comment
Share on other sites

μα Faethon

υπάρχει μια παροιμία που την ξέρεις

"ο φόβος φυλάει τα έρμα"

 

αυτός φυλάει και τις αεροφωτογραφίες και την τιμή ζώνης κλπ και

αυτός θα φυλάει και την ηλεκτρονική έκδοση αδειών

 

και αυτός "ό φόβος" μετουσιώνεται στο 5% του ελέγχου

και ποτέ στο 100%

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε μου, το ίδιο λέμε.

Και η ΕΓΚ17 γαι το 5% μιλάει και για τις καταγγελίες και το έγγραφο για το 5% μιλάει και για τις καταγγελίες και το θέμα του Κακού Λύκου είναι για το 5% (για τις καταγγελίες το έχουμε ξεδιαλύνει ποιος είναι ο ενδιαφερόμενος)

Άρα στο έλεγχο του 5% που κάνει η ΥΔομ, σύμφωνα με το έγγραφο, δεν πρέπει να ελέγξει κάτι άλλο πλήν των αναφερόμενων σε αυτό. Δηλαδή ΤΖ και χρόνος δημιουργίας δεν πρέπει να ελέγξει. Για το 5% επαναλαμβάνω, όχι για το σύνολο....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.