Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υποψία ιδιοκτήτη για περίπτωση μερικής δήλωσης αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Κακέ λύκε, ναι κάνεις έλεγχο αλλά με σκοπό την διαπίστωση ότι τα στοιχεία τους, που αφορούν την περιγραφή της κατασκευής, το εμβαδόν και τη χρήση της είναι αληθή και ακριβή.

Επειδή η λέξη "περιγραφή" στον ν4014 υπάρχει μόνο στην Τ.Ε. μηχανικού, υπάρχει περίπτωση κάποιοι συνάδελφοί σου να έκαναν ερώτημα για το ποιος θα ελέγξει τα υπόλοιπα και έτσι να βγήκε η εγκύκλιος....

 

υ.γ. Στο φιλοσοφικό ερώτημα μπορώ να απαντήσω μόνο φιλοσοφικά "Άγνωσται αι βουλαί του ελεγκτού"

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 72
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για ενημέρωση παραθέτω το σχετικό απόσπασμα του νόμου 4014 όπως έχει τροποποιηθεί και ΙΣΧΥΕΙ ΣΗΜΕΡΑ:

 

"... (N4030/11 49§5) Η υπεύθυνη δήλωση συνοδεύεται από δημόσια έγγραφα ή αεροφωτογραφίες, από τα οποία αποδεικνύεται ο χρόνος ολοκλήρωσης της κατασκευής ή εγκατάστασης της χρήσης. Αν δεν υπάρχουν δημόσια έγγραφα ή αεροφωτογραφίες, που αποδεικνύουν το χρόνο ολοκλήρωσης της κατασκευής ή εγκατάστασης της χρήσης, αυτός μπορεί να αποδειχτεί και από ιδιωτικά έγγραφα βεβαίας χρονολογίας, κατά την έννοια του άρθρου 446 του Κώδικα Πολιτικής Δικονομίας, προ της 31.1.1983 (Ν4042/11 50§1) και εφόσον δεν υπάρχουν ούτε τέτοια έγγραφα και με υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη, η οποία πρέπει να συνοδεύεται από τεχνική έκθεση μηχανικού, η οποία υποστηρίζει το περιεχόμενο της υπεύθυνης δήλωσης".

Δηλαδή εγώ τι θα ελέγξω αγαπητοί συνάδελφοι ?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εγώ τι θα ελέγξω αγαπητοί συνάδελφοι ?

 

Ελέγχεις ότι περιγράφεται στην ''κείμενη'' νομοθεσία. Τίποτα παραπάνω, τίποτα παρακάτω. Δεν είσαι Γενικός Ελεγκτής Γενικών και Απροσδιόριστων Αυθαίρετων Ελέγχων.

Ο κάθε έλεγχος γίνεται με βάση τις προδιαγραφές που περιγράφονται στον εκάστοτε νόμο, οτιδήποτε άλλο αποτελεί αυθαίρετη και ύποπτη πρωτοβουλία του ελεγκτή που επιφέρει σύγχυση στις σχέσεις της διοίκησης με τους πολίτες και καταργεί στην πράξη την αρχή της ισότητας.

Link to comment
Share on other sites

Ελέγχεις ότι περιγράφεται στην ''κείμενη'' νομοθεσία. ..........................

Καλημέρα συνάδελφε

πολύ σοβαρά αυτά που γράφεις , αλλά διαφωνώ σε πολλά σημεία μαζί σου .

Έστω ότι σε μια δήλωση που τυχαία ελέγχω , θα πρέπει να ελέγξω και την τιμή ζώνης ??

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ήμουν ξεκάθαρος.

Αν περιγράφεται στην νομοθετημένη και γραπτή διαδικασία ελέγχου ο έλεγχος της σωστής εφαρμογής της τιμής ζώνης από τον ελεγκτή, για τον οικονομικό προσδιορισμό του προστίμου, τότε κάνεις και αυτόν τον έλεγχο. Αν όχι, τότε δεν σου πέφτει λόγος.

Αρκετά υποφέρανε ως τώρα οι πολίτες από τους βολεμένους στο δημόσιο καλοθελητές, της προσχηματικής και υποκριτικής προάσπισης του δημοσίου συμφέροντος.

Δεν αντιλαμβάνεσαι ότι κάθε έλεγχος εκτός νομοθετημένων προδιαγραφών ελέγχου, δημιουργεί την σύγχυση στις σχέσεις διοίκησης-πολίτη και είναι παράνομος?

Ποιος σου δίνει αυτήν την ευχέρεια, την μια να κάνεις τον έλεγχο και την άλλη όχι, αναλόγως την περίπτωση, εφ' όσον δεν περιγράφεται πουθενά στον νόμο αυτός ο έλεγχος?

Επειδή είπες ότι διαφωνείς σε πολλά σημεία μαζί μου θα σε παρακαλούσα μία μία αυτές τις διαφωνίες να τις εκθέσεις.

Εδώ είμαστε.

Edited by SIRADRAB
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνά

Νομίζω ότι ήμουν ξεκάθαρος.

Αν περιγράφεται στην νομοθετημένη και γραπτή διαδικασία ελέγχου ο έλεγχος της σωστής εφαρμογής της τιμής ζώνης από τον ελεγκτή, για τον οικονομικό προσδιορισμό του προστίμου, τότε κάνεις και αυτόν τον έλεγχο. Αν όχι, τότε δεν σου πέφτει λόγος.

Αρκετά υποφέρανε ως τώρα οι πολίτες από τους βολεμένους στο δημόσιο καλοθελητές, της προσχηματικής και υποκριτικής προάσπισης του δημοσίου συμφέροντος.

Δεν αντιλαμβάνεσαι ότι κάθε έλεγχος εκτός νομοθετημένων προδιαγραφών ελέγχου, δημιουργεί την σύγχυση στις σχέσεις διοίκησης-πολίτη και είναι παράνομος?

Ποιος σου δίνει αυτήν την ευχέρεια, την μια να κάνεις τον έλεγχο και την άλλη όχι, αναλόγως την περίπτωση, εφ' όσον δεν περιγράφεται πουθενά στον νόμο αυτός ο έλεγχος?

Επειδή είπες ότι διαφωνείς σε πολλά σημεία μαζί μου θα σε παρακαλούσα μία μία αυτές τις διαφωνίες να τις εκθέσεις.

Εδώ είμαστε.

Συνάδελφε σε παρακαλώ μην συνεχίζεις την έντονη κριτική .

Δεν θα απολογηθώ για την λάθος συμπεριφορά σημαντικού ποσοστού δημοσίων υπαλλήλων .

Εαν θέλεις επί συγκεκριμένων θεμάτων να ανταλλάξουμε τις χρήσιμες και σεβαστές απόψεις μας .

Για παράδειγμα ελέγχω την δήλωση που είσαι εσύ ο υπεύθυνος μηχανικός και (καλώς ή κακώς) βρίσκω λάθος στην τιμή ζώνης .

Με έγγραφο σε εξαιρώ από την διαδικασία υπαγωγής του 4014 .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνά

Συνάδελφε σε παρακαλώ μην συνεχίζεις την έντονη κριτική .

Δεν θα απολογηθώ για την λάθος συμπεριφορά σημαντικού ποσοστού δημοσίων υπαλλήλων .

Εαν θέλεις επί συγκεκριμένων θεμάτων να ανταλλάξουμε τις χρήσιμες και σεβαστές απόψεις μας .

Για παράδειγμα ελέγχω την δήλωση που είσαι εσύ ο υπεύθυνος μηχανικός και (καλώς ή κακώς) βρίσκω λάθος στην τιμή ζώνης .

Με έγγραφο σε εξαιρώ από την διαδικασία υπαγωγής του 4014 .

 

Σύμφωνα με αυτό,

 

''Η αρμόδια πολεοδομική υπηρεσία ελέγχει δειγματοληπτικά ποσοστό τουλάχιστον 5 % των αιτήσεων και όλων των δικαιολογητικών που υποβλήθηκαν, προκειμένου να διαπιστωθεί αν τα στοιχεία τους, που αφορούν την περιγραφή της κατασκευής, το εμβαδόν και τη χρήση της είναι αληθή και ακριβή''.,

 

δεν σου πέφτει λόγος να με εξαιρέσεις από την διαδικασία υπαγωγής του 4014, δεν προσδιορίζεται από πουθενά αυτή η εξουσία ελέγχου στα καθήκοντά σου, οπότε από που συνάγεις αυτό το συμπέρασμα?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλέ λύκε

από που που πηγάζει ο ολικός έλεγχος που επικαλείσαι;

 

Ένα θα σου πω μόνον

Αν το υπουργείο είχε τη γνώμη ότι όλες οι υποθέσεις που ρυθμίζονται με τον 4014 είχαν ΜΙΑ και ΜΟΝΑΔΙΚΗ και ΞΕΚΑΘΑΡΗ απάντηση

τότε ίσως έλεγε: όλα να ελέγχονται από τις Υ.ΔΟΜ

 

Έλα όμως που "κώλωσε" και το ίδιο στις ερωτήσεις μας (βλέπε και τις ήδη αντίθετες γνωματεύσεις αυτών των ιδίων του ΥΠΕΚΑ)

και είπε "φτάνει πιά δεν απαντώ σε άλλες ερωτήσεις σας" και βγάλτε τα "μάτια σας" μόνοι σας

οπότε έβγαλε αυτά τα έγραφα και ορίζει ποιά ακριβώς στοιχεία ελέγχονται από εσάς, τα οποία είναι σαφή ( περιγραφή,εμβαδό και χρήση-και τίποτα άλλο ρε φίλε)

Link to comment
Share on other sites

Όταν λοιπόν δει κάτι που δεν του κάθεται καλά στο μάτι (γιατί έπεσε το μάτι του επάνω ρε παιδί μου), παραπέμπει τον φάκελλο στο ΣΥΠΟΘΑ......

Link to comment
Share on other sites

Faethon

με την παράθεση δεν ξεκαθαρίζεις όμως ευθαρσώς αν θεωρείς ότι είναι ή δεν είναι σωστή η ενέργεια του φίλου μου κακού για άλλους καλού για μένα λύκου (γιατί δέχεται να αντιπαρατίθεται μαζί μας με εμφανή την ιδιότητα του ως "ελεγκτή δόμησης")

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.