Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υποψία ιδιοκτήτη για περίπτωση μερικής δήλωσης αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

φίλε faethon

ο κακός λύκος να μην ανησυχεί

δες το άρθρο 27 παρ 3 (1. είναι και άλλοι από πάνω του και 2. δια του νόμου ορίζεται - και όχι με έγγραφο όπως είπες - το τι ακριβώς ελέγχει η ΥΔΟΜ)

 

3. Η αρμόδια πολεοδομική υπηρεσία ή άλλη αρμόδια

αρχή, που ορίζεται με απόφαση του Υπουργού Περιβάλ-

λοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής, ελέγχει

δειγματοληπτικά ποσοστό τουλάχιστον 5% των δηλώσε-

ων που υποβλήθηκαν, προκειμένου να διαπιστωθεί αν τα

στοιχεία των δηλώσεων που αφορούν την περιγραφή

της κατασκευής, το εμβαδόν και τη χρήση της είναι αλη-

θή και ακριβή. Σε περίπτωση ψευδούς ή ανακριβούς δή-

λωσης των στοιχείων αυτών, αποκλείεται η υπαγωγή

στη διαδικασία αναστολής του παρόντος νόμου, τυχόν

πράξη αναστολής ανακαλείται και εφαρμόζονται οι ισχύ-

ουσες περί αυθαιρέτων διατάξεις και επιβάλλονται τα

πρόστιμα του παρόντος άρθρου.

Μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας που προβλέπε-

ται στο άρθρο 24, η Ειδική Υπηρεσία Επιθεώρησης και

Κατεδάφισης (ΕΥΕΚΑ), όπως αυτή ορίζεται στο άρθρο

28, διενεργεί έλεγχο επίσης, σύμφωνα με τα οριζόμενα

παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 72
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λέει η εγκύκλιος πως η ΥΔΟΜ ελέγχει περιγραφή, εμβαδό και χρήση και τη δυνατότητα υπαγωγής στον ν4014.

Από εκεί και πέρα ελέγχει ο ΣΥΠΟΘΑ μετά από ενέργεια των ενδιαφερομένων.

ΟΚ. Όταν υπάρχει καταγγελία είναι σαφές ποιος είναι ο ενδιαφερόμενος.

Όταν δεν υπάρχει καταγγελία, ποιος είναι ο ενδιαφερόμενος;

Οπότε αφού δεν είναι σωστό (και εγώ συμφωνώ) ο ελεγκτής να ελέγξει παραπάνω στοιχεία από αυτά που τον εγκαλεί το έγγραφο της ΔΟΚΚ αλλά ταυτόχρονα αυτός θέλει να είναι καλυμμένος από μελλοντική δικαστική έγκληση, τότε μάλλον πρέπει να κάνει συγκεκριμένο ερώτημα προς την ΔΟΚΚ.

Διότι έτσι όπως είναι το έγγραφο δεν λέει τίποτα.... αφού δεν ξεκαθαρίζει ποιος είναι ο ενδιαφερόμενος σε κάθε περίπτωση....

 

Ναι, αλλά με αυτήν ακριβώς την δικαιολογία που λες, το ότι δηλαδή θέλει να είναι καλυμμένος από μελλοντική δικαστική έγκληση, αρχίζει και παίρνει σάρκα και οστά ο βρώμικος χώρος της διαπλοκής και της διαφθοράς.

Σκέψου το λίγο, ανέφερε ένα πολύ καλό παράδειγμα ο φίλος μας ΚΑΝΑ. Αυτόν τον στέλνει στο ΣΥΠΟΘΑ γιατί θέλει να είναι καλυμμένος, εμένα όχι, γιατί έτσι αποφασίζει αυθαίρετα.

Δεν νομίζεις ότι έτσι καταργείται πλέον η διαφάνεια, και εγώ ως πολίτης δεν ξέρω πλέον πότε ενεργεί με τον ένα τρόπο και πότε με τον άλλο ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν σας κρύβω ότι παρακολουθώ με προσοχή !

Εαν κάποιος συνάδελφος ενημερωθεί για αποτέλεσμα ελέγχου ΥΔΟΜ , θα ήθελα να το αναρτήσει .

Εκτός εάν εγώ τα "πολυψάχνω" .

Μου αρέσει SIRADRAB που βλέπεις παντού διαφθορά και διαπλοκή .

Εγώ πάντως δεν θα ήθελα να αδικήσω κανένα αλλά δεν μου δίνεται σαφή κατεύθυνση από την Νομοθετούσα Αρχή !!

Link to comment
Share on other sites

@SIRADRAB, συζητάμε για το 100% του 5% (του δείγματος που λέει ο ν4014.) αν πρέπει να παραπεμφθεί στο ΣΥΠΟΘΑ μετά τον έλεγχο από την ΥΔΟΜ, όχι για κατά περίπτωση. Άρα δεν υπάρχει περίπτωση διαπλοκής.

 

@ΚΑΝΑ, φίλε μου ούτε αυτοί που το έχουν γράψει δεν ξέρουν τι θέλουν.

Γράφουν

"Μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας που προβλέπεται στο άρθρο 24, η Ειδική Υπηρεσία Επιθεώρησης και Κατεδάφισης (ΕΥΕΚΑ), όπως αυτή ορίζεται στο άρθρο 28, διενεργεί έλεγχο επίσης, σύμφωνα με τα οριζόμενα παραπάνω."

Η διαδικασία που προβλέπεται στο άρθρο 24, είναι η διαδικασία υπαγωγής σε αυτό, άρα μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας υπαγωγής, η ΕΥΕΚΑ διενεργεί έλεγχο προκειμένου να διαπιστωθεί αν τα στοιχεία των δηλώσεων που αφορούν την περιγραφή της κατασκευής, το εμβαδόν και τη χρήση της είναι αληθή και ακριβή, στο 5%.

Δηλαδή το δείγμα του 5% θα ελεγχθεί δύο φορές!!!!!

Μάλιστα. Και πάλι όμως δεν βλέπω ποιος θα ελέγξει τα υπόλοιπα (ΤΖ, χρόνος δημιουργίας) στο δείγμα του 5% πάντα.

 

Βέβαια έχεις δίκιο στο ότι ναι, είναι καλυμμένος αν δεν πράξει κάτι, αφού το λέει ξεκάθαρα ο νόμος και όχι απλά ένα έγγραφο. Αρκεί κανένας συνάδελφος να μην αναφέρει στην περιγραφή και τον χρόνο δημιουργίας.......

Link to comment
Share on other sites

Faethon

μάλλον εννοούν το 5% του 5% (που έλεγξαν οι Υ.ΔΟΜ-δηλαδή έλεγχος του ελέγξαντα)

Link to comment
Share on other sites

Δεν σας κρύβω ότι παρακολουθώ με προσοχή !

Εαν κάποιος συνάδελφος ενημερωθεί για αποτέλεσμα ελέγχου ΥΔΟΜ , θα ήθελα να το αναρτήσει .

Εκτός εάν εγώ τα "πολυψάχνω" .

Μου αρέσει SIRADRAB που βλέπεις παντού διαφθορά και διαπλοκή.

Εγώ πάντως δεν θα ήθελα να αδικήσω κανένα αλλά δεν μου δίνεται σαφή κατεύθυνση από την Νομοθετούσα Αρχή !!

 

'Οχι μόνο την βλέπω αλλά και την μυρίζομαι. Το αδίκημαα της διαπλοκής και της διαφθοράς όταν συντελείται και όταν αποκαλύπτεται τότε έχουμε το πτώμα του εγκλήματος, με όνομα-επίθετο και χρόνο τέλεσης, και αυτό δεν έχει κανένα ενδιαφέρον πλέον.

Αυτό που ενδιαφέρει όμως είναι να δούμε και να οσφρησθούμε τα αίτια που γεννούν το αδίκημα της διαπλοκής και της διαφθοράς.

Αυτά τα αίτια εγώ τα εντοπίζω στην εκτός συγκεκριμένων και γραπτών προδιαγραφών άσκηση της εξουσίας.

Από την στιγμή που η γραπτή-νομοθετημένη διαδικασία του όποιου ελέγχου επιτρέπει στον ελέγχοντα πάνω από την μία επιλογή, τότε αυτή η διαδικασία θεωρείται ύποπτη τέλεσης του αδικήματος.

Οι νομοθετούντες τις ασαφείς και διφορούμενες διαδικασίες ελέγχων οπουδήποτε, θα πρέπει να διώκονται ως ύποπτοι της τέλεσης των εγκλημάτων της διαπλοκής και της διαφθοράς.

Αν αποδειχθεί ότι δεν υπήρχε η πρόθεση τότε να απαλλάσσονται ως αθώοι λόγω βλακείας και να μην ξανα-νομοθετούν.

Θυμάμαι φράσεις που υπήρχαν παλαιότερα σε έγγραφα νόμων ή υπηρεσιακών εγκυκλίων που αναφερόταν σε απαιτούμενα δικαιολογητικά ή άλλες εγκρίσεις για διάφορες υποθέσεις πολιτών που ανέφεραν το άκρως χαρακτηριστικό.....''κατά την κρίση της υπηρεσίας'' και προσφέρανε σαν κρέας τους πολίτες στα δόντια των επιτήδειων στις διάφορες ''υπηρεσίες-μαγαζάκια''.

'Ηταν η χρυσή εποχή που τα διάφορα μαγαζάκια της Δημόσιας Διοίκησης μετατράπηκαν σε σούπερ μάρκετ που ακόμα και τώρα έρχονται στο φως διάφοροι θησαυροί από τις ανασκαφές.

 

Υ.Γ.1 Κακέ Λύκε, τα πάμε πολύ πιο καλά όπως βλέπεις τώρα που άλλαξες προβιά! :shock:

 

Υ.Γ. 2 Φαέθον, νομίζω ότι έφυγα πλέον από το 5% κλπ και επεκτάθηκα σε γενικότερες απόψεις προσπαθώντας να προσδιορίσω το άπειρο. :idea:

Edited by SIRADRAB
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ε...

Siradrab

Μπορώ να πω, ότι κάθε φορά σε απολαμβάνω!!!

Νά 'σαι καλά

 

υ.γ Μα καλέ "κακέ λύκε" καλά στα λέει

 

Αν ο νομοθέτης ήθελε να ελέγξεις και τα υπόλοιπα θα στο έγραφε

 

Γιατί λοιπόν να τον αμφισβητείς;;

και να γίνεσαι και εσύ ένας δεύτερος νομοθέτης και κάποιος άλλος ένας τρίτος και πάει λέγοντας

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ενδιαφέρει όμως είναι να δούμε και να οσφρησθούμε τα αίτια που γεννούν το αδίκημα της διαπλοκής και της διαφθοράς.

Αυτά τα αίτια εγώ τα εντοπίζω στην εκτός συγκεκριμένων και γραπτών προδιαγραφών άσκηση της εξουσίας.

Κάνεις πολύ σωστό εντοπισμό της παθογένειας του ελληνικού κράτους.

Το ίδιο όμως έχει εντοπίσει και ο κακός λύκος όπως και εγώ.

Και εκείνος προσπαθεί να κάνει σωστά τη δουλειά του αλλά ταυτόχρονα να είναι καλυμμένος από τον κάθε δικομανή Έλληνα, που δεν είναι λίγοι, και εγώ προσπάθησα να μπω στη θέση του ώστε να βρεθεί κάποια λύση...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

άντε πάρτε και άλλη μία εγκύκλιο σχετική με τον έλεγχο των δηλώσεων του Ν 4014 και τις αρμοδιότητες των ΥΔΟΜ

 

http://www.ypeka.gr/...&language=el-GR

 

φίλε "κακέ λύκε" δές το "ρητά" ....για να κοιμάσαι ήσυχος...

εκτός αν σε απάντηση ερωτήματός σου βγήκε και μάλιστα άμεσα μέσα σε 4-5 ημέρες

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Ο ελέγχων!

Του ελέγχοντος!

Τον ελέγχοντα!

- ελέγχων!

 

Οι ελέγχοντες!

Των ελεγχόντων!

Τους ελέγχοντες!

- ελέγχοντες!

 

(έκανα κάπου λάθος:::)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.