Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγη οψεων σε τακτοποιημενο αυθαιρετο


Recommended Posts

Σε ακινητο με Ο.Α. του 85 σε χαρακτηρισμενο παραδοσιακο νησιωτικο οικισμο,  εχω διαφορες στις οψεις του κτιριου. Παραθυρο στη πραγματικοτητα που στην αδεια δεν υπαρχει (προσοψη) και 2 παραθυρα στην αδεια που στη πραγματικοτητα δν υπαρχουν(δυτικη οψη). Κατα τα λοιπα η αδεια ειναι ενταξει! Εσεις θα δινατε βεβαιωση 4178?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Τελικά μπορεί να εκδοθεί άδεια δόμησης για αλλαγή όψεων σε τακτοποιημένο κτίριο ή όχι.

Απ' ότι καταλαβαίνω μέχρι τώρα η κάθε πολεοδομία το αντιμετωπίζει διαφορετικά.

Έχει κανείς κάποια άποψη?

Link to comment
Share on other sites

"αποψη" εχει  αυτη η αποφαση [ως προς την συναινεση]...

καλη συνεχεια

 

 3733/2015 ΣΤΕ ( 668420)

(Α΄ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΝΟΜΟΣ)
Πολεοδομική νομοθεσία. Οριζόντια ιδιοκτησία. Κάθε συνιδιοκτήτης έχει δικαίωμα για απόλυτη
χρήση των κοινών μερών του οικοδομήματος εφόσον δεν βλάπτονται τα δικαιώματα των λοιπών.
Σε περίπτωση μεταβολής που αφορά έναν ή ορισμένους μόνο από τους συνιδιοκτήτες, η
πολεοδομική υπηρεσία κρίνει παρεμπιπτόντως κατά πόσον καθίσταται χειρότερη η θέση των
λοιπών. Νομίμως εκδόθηκε η προσβαλλόμενη οικοδομική άδεια, μετά από αίτηση των
συνιδιοκτητών του ισογείου ορόφου, χωρίς να απαιτείται η συναίνεση και των λοιπών
συνιδιοκτητών, κατά το μέρος που αφορά τη διεύρυνση των κουφωμάτων της εξωτερικής
τοιχοποιίας (πρωτοτοίχων), αφού δεν εγέρθησαν σοβαρές αμφιβολίες ότι οι επιτραπείσες εργασίες
κατέστησαν χειρότερη την θέση των εκκαλουσών ή παρέβλαψαν την εκ μέρους τους χρήση της
ιδιοκτησίας τους, ή μείωσαν την ασφάλεια του οικοδομήματος.

Αρκούσε η υπεύθυνη δήλωση του
εντολοδόχου μηχανικού των συνιδιοκτητών του ορόφου στον οποίο αφορούσαν οι επισκευές για
την κατ’ εξαίρεση εφαρμογή του προϊσχύσαντος αντισεισμικού κανονισμού.

Αντίθετη μειοψηφία.
Απορρίπτεται η έφεση.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη ευχαριστώ αλλά δεν έχω πρόβλημα με τη συναίνεση. Έχω 1 ιδιοκτήτη.

Το ερωτήμα έχει να κάνει με το αν επιτρέπεται σύμφωνα με τη νομοθεσία να βγάλω άδεια δόμησης για αλλαγή όψεων (καμιά αύξηση σε δόμηση κάλυψη κλπ) σε κτίριο που είναι τακτοποιημένο με 4178.

Ο ΝΟΚ μιλαει για νομίμως υφιστάμενα (οι κατηγορίες 4 και 5 δεν είναι νομίμως υφισάμενα έχουν αναστολή για 30 χρόνια - το έχουμε συζητήσει σε άλλο θέμα)

Ο 4178 λέει ότι κατ' εξαίρεση μπορώ να κάνω εργασίες 48ωρης, μικρής κλίμακας & για λόγους χρήσεως και υγιεινής μετά από έγκριση της ΥΔΟΜ στα τακτοποιημένα

Η αλλαγή όψης όμως θέλει άδεια δόμησης.

Απο την άλλη μου φαίνεται λίγο παράλογο να μην μπορώ να κάνω αλλαγές στις όψεις δεδομένου ότι δεν δημιουργώ καμία επιβάρυνση.

Έχω διαπιστώσει ότι οι απόψεις διίστανται γενικά και μεταξύ συναδέλφων και μεταξύ ΥΔΟΜ και δεν ξέρω τι να πω στον πελάτη

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω ότι πλέον μπορείς να βγάλεις άδεια για να αλλάξεις τα αρχιτεκτονικά (όψεις), ίσως και την παθητική και ό,τι άλλο επηρεάζεται. Έχω δει άδειες αλλαγής χρήσης σε αυθαίρετο με κατηγορία 5, με αντίστοιχο σκεπτικό γιατί να μη γίνεται και η αλλαγή όψης. Φυσικά δεν είμαστε ποτέ απόλυτοι απέναντι στους πελάτες στην μπανανία που ζούμε. Ενδιαφέρον και αυτό που λέει ο Δημήτρης. Ήμουν βέβαιος ότι χρειάζεται πάντοτε συναίνεση για αλλαγή όψεων.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ φυσικά είμαι της άποψης "γιατί να μη γίνεται?" αφού καμία απολύτως επιβάρυνση δεν υπάρχει

αλλα δυστυχώς όπως ξέρετε αν δεν είναι ξεκάθαρα γραμμένο κάτι στο νόμο δεν γίνεται εύκολα αποδεκτό από υπηρεσίες.

Εδώ για σαφή πράγματα και μαλώνουμε. Γι αυτό είπα μήπως είχε κάποιος συνάδελφος κάποιο έγγραφο ή κάτι σχετικό

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.