Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αδεια λειτουργίας εργαστηρίου κατασκευής φωτιστικών και ειδών διακόσμησης με πώληση χονδρική λιανική


Recommended Posts

σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον,

 

θα προσπαθήσω να ξαναεκθέσω το πρόβλημα.

 

Η χρήση γης της περιοχής είναι ΒΙΠΑ προς εξυγίανση, όπου επιτρέπει εργαστήριο και κατάστημα λιανικής.

 

Η πολεοδομία μου λέει ότι για να λειτουργήσω στον ίδιο χώρο εργαστήριο φωτιστικών με λιανική πώληση θα πρέπει να καθορίσω ακριβώς τα μ2 του χώρου που είναι το εργαστήριο και τα μ2 που γίνεται η λιανική πώληση και μάλιστα οι δύο αυτοί υποχώροι να είναι διακριτοί με τοίχο μεταξύ τους.Για το μεν υποχώρο του εργαστηρίου δεν χρειάζομαι κάποια αλλαγή χρήσης μιας και το κτίριο έχει βιοτεχνική χρήση στην οικοδομική του άδεια, αλλά για τον υποχώρο της λιανικής θα πρέπει να προβώ σε αλλαγή χρήσης απο βιοτεχνική σε χρήση καταστήματος φωτιστικών.

 

Πείτε μου σας παρακαλώ τελικά , ως εργαστήριο φωτιστικών σε χώρο βιοτεχνικής χρήσης, υπάρχει τρόπος να πουλάω και λιανικά χωρίς να κάνω αυτά που μου λένε στην πολεοδομία?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 34
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φανταζομαι οτι η δ/νση αναπτυξης δε σου βγαζει μια εννιαία αδεια και γι' αυτο προκυπτει το προβλημα;

Θα πρεπει να βγαλεις και μια αδεια καταστηματος;

 

Αυτο καταλαβαίνω. Γι' αυτο και για το καταστημα χρειαζεται η αλλαγή χρήσης; Νομιζω οτι αν είναι ετσι δε μπορεις να το αποφυγεις.

Δεν παιρνω και όρκο...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, υπάρχει τρόπος. Θα βγάλεις μία άδεια μόνο στην αρμόδια Διεύθυνση Ανάπτυξης για επαγγελματικό εργαστήριο. Για το κατάστημα λιανικής δεν χρειάζεσαι καμία άδεια, επομένως δεν χρειάζεται να προβείς σε καμία αλλαγή χρήσης. Στην περίπτωση που έρθει αυτοψία από τη Διεύθυνση Ανάπτυξης, τον χώρο του καταστήματος θα τον παρουσιάσεις σαν χώρο έκθεσης, όπου εκθέτεις στους πελάτες τα προϊόντα σου. Δεν απαγορεύεται από πουθενά αυτό.

Η πολεοδομία δεν έχει ουδεμία σχέση με όλα αυτά που ζητάς, δεν ζητείται από πουθενά η γνώμη της, μόνο μία βεβαίωση χρήσης γης θέλεις από αυτούς. Πιο πολύ είναι θέμα της εφορίας (να μπορείς να έχεις και τιμολόγια για την χονδρική και ταμειακή για τη λιανική) παρά οποιουδήποτε άλλου.

Link to comment
Share on other sites

εχει δικιο ο κοκκινος

Μπερδευτηκα με του υγειονομικου ενδιαφεροντος που βγαζουν αδεια απο δημο (και που δε θυμαμαι αν θελουν αλλαγη χρήσης). Το συγκεκριμενο δε βγαζει. Σωστος...

Edited by ggeorge
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους.

 

αγαπητέ κόκκινε στη διεύθυνση ανάπτυξης και στην εφορία δεν συναντώ καμιά δυσκολία για την δραστηριότητα που προανέφερα.

Στην πολεοδομία όμως μου λένε ότι αν με ελένξουν κάποια στιγμή (από καταγγελία για παράδειγμα) και εγώ σε χώρο που απο την οικοδομική άδεια είναι χαρακτηρισμένος βιοτεχνικός κάνω και χρήση καταστήματος λιανικής παράλληλα με το επαγγελματικό εργαστήριο χωρίς να το έχω δηλώσει στην πολεοδομία (μη έχοντας δηλαδή κάνει αλλαγή χρήσης για το τμήμα του χώρου που φιλοξενεί τη λιανική μου) έχω πρόστιμα αυθαίρετης χρήσης κλπ κλπ

 

??????????????????????????????????????????????????

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε εσύ άδεια έτσι όπως σου είπα κι αν έρθει ποτέ η πολεοδομία τους λες αυτό που ανέφερα, ότι δηλαδή αυτός είναι χώρος έκθεσης των προϊόντων.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα

Έχουμε αναλάβει σε συνέργασία με μηχανολόγο, την άδεια ενός επαγγαλματικού εργαστηρίου χαμηλής όχλησης (σιδηρουργείο). Απ' ότι έχω καταλάβει πάμε για απαλλαγή. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι ότι το κτίριο είναι υφιστάμενο και συγκεκριμένα είναι αποθήκη (απ' ότι είδα η αποθήκη δε θέλει αλλαγή χρησης) που προϋφίσταται του έτους 1955, οπότε και δεν έχει οικοδομική άδεια. Αυτό θα αποτελέσει εμπόδιο στην κατάθεση των δικαιολογητικών στη Διεύθυνση Ανάπτυξης? Επίσης θέλω να μάθω αν για τη συγκεκριμένη χρήση (σιδηρουργείο) θα απαιτηθεί και περιβαλλοντική μελέτη?

Να προσθέσω ότι προκειται για ακίνητο εντόσ σχεδίου στην Αττική (κάπου διαβασα ότι απαλλαγή παίρνουν μόνο τα εκτος Αττικής?)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

Δεν δραστηριοποιουμαι στην Αθηνα αλλα νομιζω οτι αυτο αλλαξε περσι. Πλεον και στην αθηνα νομιζω ισχυει η απαλλαγη.

Κοιτα στο ΦΕΚ 21Β/2012 την καταταξη. Στη σελίδα 259 στο 172 γενικες μηχανολογικές εργασίες (ειναι οτι δεν υπαρχει στις προηγουμενες κατηγορίες) εξαιρουνται τα επαγγελματικα εργαστηρια ακομα και απο ΠΠΔ. Δες τις κατηγοριες μηπως κολλαει καπου καλυτερα αυτο που θα κανει . Αν εισαι στην Β δε θες μελέτη αλλα ΠΠΔ, αν λεει οτι εξαιρείται το επαγγελματικο δε θες ουτε ΠΠΔ.

 

Για το οτι δεν εχει οικοδομική αδεια.

Η οικοδομική αδεια δεν είναι απαιτουμενο δικαιολογητικό. Ζητείται μια βεβαιωση στατικής επαρκειας, η οποια ανεφερει και για χωρους κυριας χρήσης κλπ. Εκει θα γραψεις και το οτι δεν εχει οικοδομική αδεια και είναι νομίμως υφιστάμενο προ του 55.

Νομιζω οτι δε θα εχεις πρόβλημα αλλα καλό είναι να τους ρωτησεις.

οτι επιτρεπεται... επιτρεπεται. Μη σου ζητησουν τιποτα παραπανω απο δικαιολογητικα μονο

Edited by ggeorge
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση

Το πρόβλημα με το προ 55 είναι ότι στο συμβόλαιο φαίνεται μόνο οικόπεδο, οπότε αν ζητήσουν extra δικαιολογητικά, ίσως κολλήσουμε! Άραγε μπορεί να ξεπεραστεί με αεροφωτογραφία?

Πάντως αν ξεπεραστεί το θέμα της νομιμότητας και δε θέλει ούτε ΠΠΔ, μάλλον η διαδικασία είναι απλή

Link to comment
Share on other sites

δε νομιζω να σου ζητήσουν συμβολαιο. Δεν απαιτείται κατι τετοιο.

Παντως η Δ/νση αναπτυξης δε κρινει αυτη αν είναι αυθαιρετο ή οχι καποιο κτηριο.

Αν υπαρξει προβλημα θα χρειαστει χαρτί απο αλλη υπηρεσια...

Τωρα τι θα είναι αυτο δε ξερω...

 

Πάντως, λογικα θα στο περασουν ετσι με τη βεβαιωση στατικης επαρκειας... Εφοσον παιρνεις την ευθυνη με την υπογραφή σου ... δε θα εχουν προβλημα πιστευω.

 

πριν απο χρόνια στα πλαισια μιας περιβαλλοντικής μελέτης μου ειχε ζητησει η Δ/νση περιβάλλοντος βεβαίωση νομιμου περιγράμματος. Αλλα εχουν περασει αρκετα χρόνια απο τοτε. Δε μου εχει ξανα τυχει κατι τετοιο. Και ηταν και σχετικα δυσκολο να βγει... δε θυμαμαι λεπτομερειες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.