Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός φορολογίας έτους 2012


Recommended Posts

Εγώ να ρωτήσω για τις ασφαλιστικές κρατήσεις του 2012 τι ισχύει; Θεωρούμε ότι είναι 4000 ετησίως και ότι έχουν πληρωθεί. Στη περσινή φορολογική δήλωση εάν θυμάμαι καλά είχε αφαιρεθεί το 10% του ποσού από το βεβαιωθέν φόρο. Για τη φετινή φορολογική δήλωση που θα υποβάλλουμε θα ισχύσει το ίδιο, ή τα 4000 θα αφαιρεθούν από τα ακαθάριστα έσοδα;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εδώ και κάποια χρόνια ως ελεύθερος επαγγ. και ακόμα δεν έχω καταλάβει καλά τα φορολογικά μας...με τα νέα δεδομένα καμιά παρακράτηση δεν μας επιστρέφει αλλά πληρώνουμε και επιπλέον. τελικά φέτος τί θα ισχύει για τα εισοδήματα του 2012? ας δούμε ένα παράδειγμα: έστω εισόδημα 10.000€ τότε ο φόρος εισοδήματοσ θα είναι 10.000€ χ 26% = 2.600€. εισφορές τσμέδε 3.000€ 1)πόσο θα μειωθεί ο παραπάνω φόρος από αυτό που εκπίπτει από τις εισφορές? 2)επίσης θέλω να ρωτήσω το 26% φόρος εισοδήματος μπαίνει και στον ΦΠΑ? δηλαδή είναι 10.000€ χ 26% ή (10.000€+φπα ανάλογα που εισπράχθηκε) χ 26%.?..λίγο τα φώτα σας σε αυτά τα βασικά

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Το γεγονός ότι πληρώνεις επι πλέον δεν σημαίνει ότι οι όποιες παρακρατήσεις δεν επιστρέφονται. Στην συγκεκριμένη περίπτωση αφαιρούνται από τον συνολικό φόρο και πληρώνεις την επιπλέον διαφορά.

Μιλάς για τα εισοδήματα του 2012 , αλλά ποιού 2012, του διαχειριστικού ετους 2012 ή του οικονομικού έτους 2012 ? Ανάλογα με την επιλογή θα είναι και η απάντηση,

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για τα εισοδήματα του 2013 που θα δηλωθούν το 2014 μετράνε οι αποδείξεις από αγορές του εξωτερικού; Έχω απόδειξη από Αγγλία σχετικά μεγάλου ποσού και θα ναι κρίμα να πάει χαμένη. Προσοχή μιλάω για το "25%" και όχι για δαπάνες μηχανικού κλπ

 

Επίσης αυτές οι αποδείξεις που μαζεύουμε έχει σημασία αν περιλαμβάνουν και τιμολόγια στο όνομα άλλου ή γενικά αν έχουν πάνω όνομα?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Για τα εισοδήματα του 2013 που θα δηλωθούν το 2014 μετράνε οι αποδείξεις από αγορές του εξωτερικού; Έχω απόδειξη από Αγγλία σχετικά μεγάλου ποσού και θα ναι κρίμα να πάει χαμένη. Προσοχή μιλάω για το "25%" και όχι για δαπάνες μηχανικού κλπ

 

Επίσης αυτές οι αποδείξεις που μαζεύουμε έχει σημασία αν περιλαμβάνουν και τιμολόγια στο όνομα άλλου ή γενικά αν έχουν πάνω όνομα?

Ευχαριστώ!

 

 

Εάν έχετε (αν φορολογηθήτε ) εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες τότε θα επιδοθείτε στο σπορ της συλλογής των αποδέιξεων. Οι αποδείξεις αυτές αν έχουν εκδοθεί ονομαστικά , θα έχουν κάποιο όνομα μέλους της οικογένειάς σας (το οποίο συνοικεί μαζί σας και σας βαρύνει )

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.