Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

1 λεπτό πριν, tetris said:

Το ότι ο ένας έχει καταπατήσει χώρο του άλλου, δεν αναιρεί τη στατική αυτονομία (εάν όντως υπάρχει)

Το λέω από την άποψη ότι αν δεις το παραπάνω σχήμα, τα στατικά ανεξάρτητα κτίρια χωρίζονται από την πράσινη γραμμή. 

Επίσης εγώ έχω την άποψη ότι δεν ρυθμίζεται αυτό. Άλλοι μηχανικοί λένε ότι θα το έκαναν με αναφορά στην τεχνική έκθεση ότι ανήκει σε άλλη ιδιοκτησία! Πως γίνεται αυτό δεν μπορώ να καταλάβω! Η τακτοποιείται ή όχι!

Link to comment
Share on other sites

Τακτοποίηση μπορεί να γίνει μόνον εφόσον δηλωθεί στο όνομα του ιδιοκτήτη της συγκεκριμένης (καταπατημένης) κάθετης. Αλλιώς, είτε γίνεται σ.ο.ι και ο συγκεριμένος χώρος περιέρχεται στη ιδιοκτησίσ του καταπατητή, είτε αναλαμβάνουν δράση οι νομικοί.

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, tetris said:

Τακτοποίηση μπορεί να γίνει μόνον εφόσον δηλωθεί στο όνομα του ιδιοκτήτη της συγκεκριμένης (καταπατημένης) κάθετης. Αλλιώς, είτε γίνεται σ.ο.ι και ο συγκεριμένος χώρος περιέρχεται στη ιδιοκτησίσ του καταπατητή, είτε αναλαμβάνουν δράση οι νομικοί.

Συμφωνώ απόλυτα. Συγγνώμη πάντως που το αναλύω τόσο αλλά είναι προσωπικό το θέμα. Το σπίτι που καταπατείται είναι το πατρικό μου σπίτι. Και ο διπλανός, ο οποίος δημιουργεί συνέχεια εντάσεις και φασαρίες, θέλει με κάθε τρόπο να το ρυθμίσει αυτός. Εγώ θεωρώ ότι δεν μπορεί. Δεν ξέρω τι λέει για αυτό ο μηχανικός του βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, tetris said:

Αλλιώς, είτε γίνεται σ.ο.ι και ο συγκεριμένος χώρος περιέρχεται στη ιδιοκτησίσ του καταπατητή, είτε αναλαμβάνουν δράση οι νομικοί.

Για να γίνει σύσταση οριζόντιας, πάλι πρέπει να γίνει ρύθμιση όμως. Ο καταπατημένος χώρος που φαίνεται σε διαγραμμιση στην όψη είναι ενιαίος με τον υπόλοιπο χώρο του καταπατητή.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι είναι ενιαίος λειτουργικά με το άλλο, δεν λέει κάτι. Οι κάθετες είναι διαφορετικές και δεν νομιμοποιείται να το παρουσιάζει επίσημα ως ενιαίο. Δες όμως αν τίθεται θέμα χρησικτησίας

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, tetris said:

Το ότι είναι ενιαίος λειτουργικά με το άλλο, δεν λέει κάτι. Οι κάθετες είναι διαφορετικές και δεν νομιμοποιείται να το παρουσιάζει επίσημα ως ενιαίο. Δες όμως αν τίθεται θέμα χρησικτησίας

Είναι από την κατασκευή έτσι. Αλλά αν δεν κάνω λάθος, χρησικτησία δεν νοείται στον θεσμό της κάθετης ιδιοκτησίας. Θα νοούνταν χρησικτησία αν ήταν διαφορετικά οικόπεδα 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, tetris said:

εννοώ χρησικτησία επί ανεξάρτητης ο.ι. (στη συγκεκριμένη κάθετη)

Δεν φαίνεται κάτι τέτοιο στα συμβόλαια και από ότι έψαξε νομικός δεν υπάρχει κάποιο άλλο συμβόλαιο μέχρι στιγμής. Αλλά πώς να κάνει ανεξάρτητη οριζόντια με χρησικτησία σε άλλη κάθετη, ενώ έχει αποδεχθεί το όριο της κάθετης του? Δεν είναι λίγο παράλογο αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.