Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές για χρονικό προγραμματισμό και τεύχη δημοπράτησης


Recommended Posts

σε ευχαριστω για την απαντηση σου, και θα ηθελα να διευκρινησω, οτι εχει εκδοθει η αδεια, αλλα δεν εχουν πραγματοποιηθει καθολου εργασιες.

επισης για τον χρονικο προγραμματισμο που υπολογιζεται βασει αρχιτεκτονικων, η αναθεωρηση στην μελετη αρχιτεκτονικων ειναι επι ποσοστου 10% , θα πρεπει κι αυτος ο υπολογισμος να παρει 10% επι του προυπολογισμού?

οσο για το 20% του χρονικου, πιστευω κι εγω οτι ειναι τεραστιο το ποσο, ηδη χρησιμοποιω το 10% μεχρι να το "κλειδωσει" το ΤΕΕ στο 20%

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μεχρι να το "κλειδωσει" το ΤΕΕ στο 20%

 

Από που το συμπεραίνεις ότι θα το κλειδώσει το ΤΕΕ στο 20% ;

 

Ακόμη και με το Αρθ.53 του Π.Δ.515/89 να πάμε, αναφέρει λέει επί λέξη "κατά ανώτατο όριο 20%".

Link to comment
Share on other sites

επικοινωνησα με την civiltech, μιας και το προγραμμα ειναι δικο τους, και μου μετεφεραν οτι επειδη ειναι πολλοι που το ρωτουν αυτο, επικοινωνησαν με το ΤΕΕ, το οποιο θα το κλειδώσει στο 20%, αλλα το ποτε δεν προσδιοριστηκε.

Link to comment
Share on other sites

To πρόγραμμα που χρησιμοποιείς πως τον έχει τον συντελεστή αυτό ; Δεν έχει επιλογή να επιλέγεις αν θα χρησιμοποιήσεις το 10% ή το 20% ;

 

Κατά την γνώμη μου είναι λάθος να γίνει ένα τέτοιο κλείδωμα στο 20% από το ΤΕΕ, καθώς η εγκύκλιος 8/90 με σαφήνεια προσδιορίζει τον συντελεστή αυτόν στο 10%.

Link to comment
Share on other sites

To πρόγραμμα που χρησιμοποιείς πως τον έχει τον συντελεστή αυτό ; Δεν έχει επιλογή να επιλέγεις αν θα χρησιμοποιήσεις το 10% ή το 20% ;

 

Κατά την γνώμη μου είναι λάθος να γίνει ένα τέτοιο κλείδωμα στο 20% από το ΤΕΕ, καθώς η εγκύκλιος 8/90 με σαφήνεια προσδιορίζει τον συντελεστή αυτόν στο 10%.

 

το προγραμμα (civil) εχει ως προεπιλεγμενο το 20%, αλλα με δυνατοτητα διαφοροποιησης. Εγω, το "πειραζω" στο 10%, ως ισχυε μεχρι προσφατα, μιας και το ποσο ειναι υπερβολικα μεγαλο. ασε που στην περιοχη μας (εκτος Αττικης) σπανιο να τον βρεις στους φακελους αδειων.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σε όλους στο forum. Έκανα αναζήτηση και δεν βρήκα κάτι παρόμοιο, αν κάνω λάθος σας παρακαλώ συγχωρήστε με και κάντε μου παραπομπή στην αντίστοιχη συζήτηση.

Ρωτάω εάν στην έκδοση μιας οικοδομικής άδειας χρειάζεται ο Χρονικός Προγραμματισμός και η Προμέτρηση. Στο πρόγραμμα αμοιβών που έχω (insoft) οι αμοιβές για τις μελέτες αυτές είναι default και δεν σβήνουν. Σε επικοινωνία που είχα με τον προμηθευτή του προγράμματος μου τόνισε κατηγορηματικά ότι το ΤΕΕ δεν δέχεται αμοιβές χωρίς αυτές τις μελέτες. Ένας συνάδελφος, όμως, που έβαλε το κτίριο που μελετώ στο πρόγραμμα του ΤΕΕ δεν του ζητήθηκε κάτι τέτοιο. Μιλάμε για διαφορά 1000 ευρώ.

Έχει κανείς καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε απαιτείται ο χρονικός προγραμματισμός. Θα σου ζητήσουν στην Πολεοδομία στον φορολογικό έλεγχο την αμοιβή του.

 

Το πρόγραμμα του ΤΕΕ υπολογίζει αμοιβές για όσες μελέτες του δηλώνουμε ότι κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα ένας τρόπος καταστρατήγησης των ελαχίστων αμοιβών.

Γιατί στην μπανανία μας μένουμε μόνο στις απειλές?

Γιατί δεν πάει το ΤΕΕ, όπως απειλεί ότι θα κάνει, να πάρει ένα 10% των αδειών που έχουν εκδωθεί και να δει αν έχουν υπολογισθεί σωστά οι αμοιβές?

Μερικές φορές η μπόχα και η βρωμιά είναι ανεκτή από πολλούς. Η μήπως είναι και επιθυμητή? (ρητορικό το ερώτημα)

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα ένας τρόπος καταστρατήγησης των ελαχίστων αμοιβών.

 

 

Πως δηλαδή ? Αφού στην Πολεοδομία θα απαιτηθεί ο χρονικός. Για να πληρωθεί η αμοιβή του θα αναγκαστεί να τον περάσει στο σύστημα του ΤΕΕ , έστω και εκ των υστέρων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.