Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εσωτερικά χρώματα


afilotimos

Recommended Posts

Είναι τραγικά δύσκολο ερώτημα για να απαντηθεί διότι δεν έχεις θέσει τους όρους ανανέωσης? το περιβάλλον λειτουργίας? την ποιότητα του χρώματος? τον χρωματισμό? το υπόστρωμα?

Link to comment
Share on other sites

Άφησα σε σας ,τους γνώστες ,τους παράγοντες ώστε να είναι πιό ολοκληρωμένη η απάντηση . Προσπαθώντας να εντοπίσω αυτούς τους παράγοντες αντιλαμβάνομαι ότι πράγματι είναι¨τραγικά δύσκολο¨ οπότε ας το θέσουμε πιό συγκεκριμένα .Η φθορά των χρωμάτων εσωτερικού χώρου μπορεί να μεταβαλει -αισθητά- τήν ποιότητα του αέρα;

Link to comment
Share on other sites

Ερευνητικά δεν ξέρω εαν υπάρχουν πειραματικά αποτελέσματα. Απο την λίγη χημεία που ξέρω πιστεύω οτι έχει να κάνει με το χρόνο που η βαφή θεωρείτε ενεργή και κατά πόσο το ενεργό της συστατικό αντιδρά με τα συστατικά του εσωτερικού αέρα. Αυτό που ξέρουμε και πλέον απαγορεύονται είναι volatile organic compounds (VOCs), such as TCE and PCE που μπορούν να δημιουργήσουν προβλήματα στο νευρικό σύστημα κατα την εφαρμογή. Να σου πώ όμως λίγο διαφορετικά. Εχεις τζάκι μέσα στο σπίτι? εαν ναι θα ξέρεις οτι υπάρχουν απο το 60 έρευνες οτι δημιουργούν καρκίνους και προβλήματα στο αναπνευστικό.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έχω τζάκια απέξω. Απότι κατάλαβα θεωρείς πως χρόνια μετά την εφαρμογή, πιθανότατα ,δεν ρυπαίνεται ο εσωτερικός αέρας.Σευχαριστώ πολύ . Τί άποψη εχεις γιά τον μηχανικό αερισμό σε κατοικίες πόλεων; Σευχαριστώ πολύ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

Άφησα σε σας ,τους γνώστες ,τους παράγοντες ώστε να είναι πιό ολοκληρωμένη η απάντηση . Προσπαθώντας να εντοπίσω αυτούς τους παράγοντες αντιλαμβάνομαι ότι πράγματι είναι¨τραγικά δύσκολο¨ οπότε ας το θέσουμε πιό συγκεκριμένα .Η φθορά των χρωμάτων εσωτερικού χώρου μπορεί να μεταβαλει -αισθητά- τήν ποιότητα του αέρα;

Δεν καταλαβαίνω πως μπορεί να ρυπαίνεται ο αέρας και μετά από χρόνια μάλιστα.

Ερευνητικά δεν ξέρω εαν υπάρχουν πειραματικά αποτελέσματα. Απο την λίγη χημεία που ξέρω πιστεύω οτι έχει να κάνει με το χρόνο που η βαφή θεωρείτε ενεργή και κατά πόσο το ενεργό της συστατικό αντιδρά με τα συστατικά του εσωτερικού αέρα. Αυτό που ξέρουμε και πλέον απαγορεύονται είναι volatile organic compounds (VOCs), such as TCE and PCE που μπορούν να δημιουργήσουν προβλήματα στο νευρικό σύστημα κατα την εφαρμογή. Να σου πώ όμως λίγο διαφορετικά. Εχεις τζάκι μέσα στο σπίτι? εαν ναι θα ξέρεις οτι υπάρχουν απο το 60 έρευνες οτι δημιουργούν καρκίνους και προβλήματα στο αναπνευστικό.

κε Ροδόπουλε, δυστυχώς η χρήση VOC στα χρώματα δεν έχει απαγορευτεί ακόμη, απλά έχουν ορισθεί μέγιστα επιτρεπτά όρια συγκέντρωσης αυτών, ανάλογα με την κατηγορία προϊόντος (Οδ. 2004/42/ΕΚ). Τα όρια είναι αυστηρότερα στην περίπτωση οικολογικών χρωμάτων (Ευρ. Οικολ. Σήμα - Ε(2008)4452&4453, Γαλάζιος Άγγελος). π.χ. για την περίπτωση χρωμάτων εσωτ. επιφανειών τοιχοποιϊας τα όρια για τα συμβατικά χρώμαατα είναι 30gr/lt, ενώ για τα οικολογικά (ευρ. οικολ. σήμα) είναι 15gr/lt.

H ποιότητα του αέρα σαφώς επηρρεάζεται από τα VOC, αλλά και από τα διάφορα πρόσθετα που μπορεί να χρησιμοποιούνται σε διάφορες συνταγές, ακόμη και ο τύπος της χρησιμοποιούμενης ρητίνης-φορές (ύπαρξη ελεύθερων μονομερών κ.ά.).

Η εκτέλεση ελέγχου ποιότητας αέρα μετά την εφαρμογή βαφής είναι ένα ιδιαίτερα δαπανηρό τεστ, που χρησιμοποιείται σε αρκετές Ευρωπαϊκές χώρες και έχει ξεκινήσει κάποια στοιχειώδης ζήτηση και στη χώρα μας. Το θέμα είναι ποιός μπορεί να πληρώσει γι' αυτές τις δοκιμές.

Αναφορικά με τα VOC παλεύουμε να πείσουμε ιδιαίτερα τους παλιούς ελ/στές, αλλά και τους ιδιώτες να χρησιμοποιούν όπου μπορούν προϊόντα βάσεως νερού (π.χ. ριπολίνες νερού αντί για λαδομπογιές) και ει δυνατόν οικολογικά.

Πολλοί επιμένουν ακόμη και εσωτερικά να εφαρμόζουν π.χ. αστάρι μετάλλου στους τοίχους για κάποιες εφαρμογές (σε μια περίπτωση μάλιστα μια έγκυος γυναίκα που επεδίωξε ανακαίνιση προ της γέννησης του μωρού της, αναγκάστηκε να μετακομίσει), λαδομπογιές, αστάρια διαλύτου χωρίς να λαμβάνουν υπόψη τους τις συνέπειες για μεγάλο διάστημα μετά την εφαρμογή.

Θέλει δρόμο ακόμη και ενημέρωση κυρίως των επαγγελματιών του κλάδου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε είχα ξαναρωτήσει Γιατρέ, τι ειδικότητα ιατρική έχεις?

Υποθέτω ψυχολόγος....που κάνει περίεργα πειράματα σε μηχανικούς για να δει τη ψυχοσύνθεση και τις αντοχές τους... :grin:

Link to comment
Share on other sites

Didonis ,έχω ξαναπαντήσει ότι είμαι γιατρός για τα μάτια του κόσμου. abenetos εσύ θα μας πεις εάν υπάρχουν πληροφορίες γιά ρύπανση -αισθητή- από την φθορά του χρώματος .

Link to comment
Share on other sites

Didonis ,έχω ξαναπαντήσει ότι είμαι γιατρός για τα μάτια του κόσμου. abenetos εσύ θα μας πεις εάν υπάρχουν πληροφορίες γιά ρύπανση -αισθητή- από την φθορά του χρώματος .

Σχετικά με τη ρύπανση του αέρα μετά το πλήρες στέγνωμα της βαφής δεν υπάρχει κάποιο ζήτημα.

Βέβαια υπάρχουν διάφορα θέματα/προβλήματα από έντονη δυσοσμία που διαρκεί για αρκετό διάστημα μετά τη βαφή πολλές φορές και οφείλεται κατά πάσα πιθανότητα σε κάποια προβληματική Α Ύλη (συνήθως κάποια χρωστική που προστίθεται κατά την παραγωγή κάποιας απόχρωσης από το χρωματοπωλείο) ή εάν κάποιο σε προϊόν για κάποιο λόγο (συνήθως μη προσθήκη ή όχι σε σωστή ποσότητα αντιμουχλικού) αναπτυχθούν μετά από κάποι διάστημα μήκυτες. Αυτό μπορεί να συμβεί και όταν το υπόλοιπο ενός χρησιμοποιημένου δοχείου (που έχει υποστεί μεγάλη αραίωση ακόμη και σε καλά κλεισμένο δοχείο) αφεθεί για κάποιο χρονικό διάστημα, αλλά 2 φορές που το έχω συναντήσει υποπτεύομαι πως ο ελ/στής έχει βάλει το χεράκι του και έχει προσθέσει κάτι, οπότε δεν μπορώ να προσδιορίσω που οφείλεται.

Σε μια περίπτωση, σε ένα δωμάτιο που έχει βαφτεί με χρώμα το οποίο δεν εμφάνιζε καμία έντονη μυρωδιά στο δοχείο, όταν έκλεινες τα παράθυρα δεν μπορούσες να σταθείς από τη δυσοσμία και αυτό διήρκησε για περισσότερο από ένα μήνα. Οπωσδήποτε δεν οφείλετο στο προϊόν, αλλά σε συνδυασμό συνθηκών, διότι το ίδιο πρόβλημα θα εμφανιζόταν σε πολλές ακόμη περιπτώσεις (κάθε προϊόν παράγεται σε μεγάλες ποσότητες και γίνεται διασπορά αυτών σε πολλούς χρήστες). Δεν πιστεύω πως υπάρχει κάποιο τεστ που να προσδιορίζει εάν ένα προϊόν θα εμφανίσει τέτοια θέματα και εάν ναι θα έπρεπε να γίνει σε κάθε παρτίδα, πράγμα αδύνατο και χωρίς ουσία καθότι η δημιουργία προβλημάτων όπως αυτό που παραπάνω ανέφερα είναι συνδυασμός πολλών παραγόντων (υγρασία, θερμοκρασία, σύσταση προϊόντος, συνθήκες αποθήκευσης κ.ά).

Άρα, όσον αφορά στο εάν θα εμφανισθεί πρόβλημα μόλυνσης του αέρα μετά από αρκετό διάστημα από τη φθορά των χρωμάτων εσωτερικού χώρου επαναλαμβάνω πως δεν τίθεται τέτοι ζήτημα.

 

Τώρα όσον αφορά σε κάποια ιδιαίτερα προϊόντα που έχουν π.χ. να κάνουν με τη βαφή παιδικού επίπλου, υπάρχει σχετικό πρότυπο (ΕΛΟΤ ΕΝ 71-3") περί μη μετανάστευσης ορισμένων στοιχείων (βαρέων μετάλλων) για την ασφάλεια των παιδιών από επαφή με παιδικά έπιπλα-παιχνίδια.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.