Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έλεγχος ακρίβειας στατικών προγραμμάτων


legeonare

Recommended Posts

Δεν έχω πρόβλημα να τα δείξουμε έτσι.Απλά οι διαφορές προκύπτουν στο σχεδιασμό και θα ήθελα για να καταλάβουν και οι υπόλοιποι συνάδελφοι τί γίνεται σε κάθε πρόγραμμα.Επειδή εγώ έχω πάντα διαφορές στα σίδερα ανάμεσα στο Scada και το Stereostatika θα ήθελα να συγκρίνω και με άλλους να δώ τί γίνεται.

 

Οκ με ευρωκώδικες τα έλυσα και εγώ, δώσε μου 15 λεπτά να τα συμπληρώσω και τα ανεβάζω.Πάνω στο δικό σου πίνακα τα έχω βάλει

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω φτιαξει και αυτο το αρχειο για τις αγκυρωσεις συμφωνα με τους ευρωκωδικες για οποιο το χρειαζεται

ΑΓΚΥΡΩΣΕΙΣ.xlsx

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα σε Etabs -Stereostatika, αργά το απόγευμα θα ανεβάσω του ScadaPro

 

@legeonare: Είσαι ικανοποιημένος απο τη Cubus; το πρόγραμμα ήταν εύκολο στην εκμάθηση;

Avramidis 1.rar

Edited by McRaster
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ωραιος συναδελφε.

 

Νομιζω επρεπε να βαλουμε και τον ελεγχο θ μεσα.

 

Μεχρι αυριο θα ανεβασω και το δευτερο παραδειγμα

Edited by legeonare
Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι να μη ξεκινήσουν ξέρεις, μετά δέν έχει τελειωμό :smile:

Edited by Gousgounis
Παράθεση ακριβώς προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

Τελικα προλαβα και το δευτερο παραδειγμα

 

Θα περιμένεις τώρα, το STATIK πολύ γρήγορο είναι, και εγω που νόμιζα οτι μόνο το στερεοστάτικα σχεδιάζει τόσο γρήγορα :smile:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Mcraster ειμαι πολλα ευχαριστημενος με το statik. Οταν φτασεις να το μαθεις κανεις την δουλεια σου αρκετα γρηγορα, εχει ομως και αυτο την ταλαιπωρια του.

 

Ειναι αρκετα ευχρηστο και η εκμαθηση του ηταν γρηγορη. Φυσικα ειναι ενα λογισμικο με απειρες δυνατοτητες και οσο το δουλευεις τοσο το μαθαινεις.

 

Ο τροπος λειτουργιας του για την δημιουργια του χωρικου μοντελου ειναι οπως ακολουθως

 

<<Σχεδιαζεις μεσο cad τυπικους οροφους (αρκετα γρηγορος τροπος οταν μαθεις να τις σχεδιαζεισ σωστα) , και ακολουθως το περνας στον μεταφραστη του Statik σε σταθμες.>>

 

Τωρα σε συνεργασια με την 4M φτιαχνουν ενα σχεδιαστικο περιβαλλον 3D-BIM που θα κυκροφορηση σε λιγο καιρο.

 

Ειμαι αρκετα ικανοποιημενος γιατι με αυτα τα προγραμματα ο μηχανικος πρεπει να ειναι παντα σε εγρηγορση και ενημερωμενος .

 

Εσυ εχεις 3 λογισμικα , φανταζομαι το ETABS το πηρες μαζι με το STEREOSTATIKA αλλα εχεις και το SCADAPRO τι εγινε και τα εχεις ολα αυτα?

Edited by legeonare
Link to comment
Share on other sites

Μόνο για οικοδομικά το αγόρασες;.Είχα πάρει και εγώ προσφορά πρίν από 7-8 μήνες αλλά το κόστος αγοράς ήταν δυσανάλογο τής χρήσης που θα έκανα.

 

Είναι απο τα πλέον αξιόπιστα προγράμματα πάντως - (Πολλά τα χρήματα όμως και ειδικά εν μέσω κρίσης)

 

Πολλοί έγραψαν, λίγοι έδωσαν αποτελέσματα όμως!!!!

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

Γενικα ναι απλα το βρηκα σε παρα πολυ καλη τιμη* και το προτιμησα απο τα αλλα. Πρεπει πρωτα να κατανοησεις τις δυνατοτητες του για να μπορεσεις να το δουλεψεις σωστα.

Ειχα δουλεψει και αλλα λογισμικα και τελικα κατεληξα σε αυτο γιατι κανει απο σκυροδεμα και μεταλλικα μεχρι και ξυλο και αλουμινιο.

 

πιστευω οτι θα δωσουν κι αλλοι αποτελεσματα. Δωσε χρονο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.