Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έλεγχος ακρίβειας στατικών προγραμμάτων


legeonare

Recommended Posts

Το ScadaPro το αγόρασα πρόσφατα για πολλούς λόγους

 

1. Είναι πλήρες στατικό πρόγραμμα (μπετά-μέταλλα -συνδέσεις-πεπερασμένα)

2.Το Stereostatika δέν έχει ενσωματώσει τούς ευρωκώδικες στη τελευταία έκδοση που αγόρασα (υποτίθεται οτι τους έχει) και επειδή η εφαρμογή τών ευρωκωδίκων όπου να'νε θα γίνει υποχρεωτική είπα να το αγοράσω μιάς και το πέτυχα και εγώ σε πολύ καλή τιμή.

 

Δέν είδα πάντως τρελές διαφορές στα 2 προγράμματα στίς στατικές επιλύσεις.¨Εχουν όμως αρκετές σημαντικές διαφορές στούς οπλισμούς και ειδικά στη θεμελίωση.Φυσικά έχει να κάνει και με τίς δυνατότητες προσομοίωσης του κάθε προγράμματος.Σε συνδυασμό με το ETABS το Stereostatika γίνεται πολύ δυνατό, απλά το κόστος ξεφεύγει αρκετά.Συνεπώς η αγορά του SCADA έγινε διότι το κόστος του ήταν το ίδιο με την αναβάθμιση που θα έδινα το 2013 + οτι έχω και μεταλλικά πλέον.

 

Tώρα αν μιλάμε για pushover analysis στο στερεοστάτικα χρειάζεσαι το ETABS nonlinear ή SAP2000 με το αντίστοιχο module σύνδεσης (δέν γνωρίζω αν ισχύει για το sap).Το κόστος είναι κοντά στα 7000 +φπα για το ETABS +3500 για Stereostatika,πολλά τα λεφτά!!!!

 

Πλέον οι δουλειές είναι λίγες!

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

Ναι, στα ίδια στοιχεία σεισμού, εδάφους.Ανεβάζω DWG ξυλότυπους

statika Abramidi 1.rar

Edited by McRaster
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εμείς δεν έχουμε προλάβει ακόμα να καταλάβουμε για ποιο παράδειγμα μιλάτε και εσείς έχετε κάνει ήδη επιλύσεις... Μπράβο ρε παιδιά πάντως!!!

Προσωπικά, δεν μπορώ να βοηθήσω στην παρούσα φάση αλλά μ' ενδιαφέρει να μην "σας χάσω" για να μπω δυναμικά κάποια στιγμή που θα χαλαρώσω....:) Συνεχίστε έτσι!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παραθετω και εγω τον ξυλοτυπου του τυπικου οροφου απο το πρωτο παραδειγμα χωρις οποιαδηποτε επεξεργασια

typical_FormWork.rar

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Παραθετω και εγω τον ξυλοτυπου του τυπικου οροφου απο το πρωτο παραδειγμα χωρις οποιαδηποτε επεξεργασια

 

Βάλε υποστυλώματα και δοκάρια , ήδη έχουμε διαφορές στη πλάκα λόγω ευρωκώδικα. Τη πλάκα μπορείς να τη δείξεις με σπαστό η μόνο έτσι;

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

στην κυπρο δεν χρησιμοποιουμε τον σπαστο οπλισμο πουθενα.

 

εριξα μια ματια στις κατοψεις σου και καπου ειδα στον κομβο δοκαρι-υποστυλλςμα να βαζεις 7 σιδερα σε πλευρα 25 εκ για δες το λιγο εγω παντως δεν θα το αφηνα ετσι

Edited by legeonare
Link to comment
Share on other sites

στην κυπρο δεν χρησιμοποιουμε τον σπαστο οπλισμο πουθενα.

 

εριξα μια ματια στις κατοψεις σου και καπου ειδα στον κομβο δοκαρι-υποστυλλςμα να βαζεις 7 σιδερα σε πλευρα 25 εκ για δες το λιγο εγω παντως δεν θα το αφηνα ετσι

 

Tι εννοείς σε πλευρά 25 εκ; που;

 

Δεν έκανα επεξεργασία , διόρθωσα τούς οπλισμούς που είχα πρόβλημα σε δοκάρια και υποστυλώματα, τα υπόλοιπα τα άφησα όπως είναι.

 

Πού λές δέν βλέπω κάτι; Τα δοκάρια 20αρια είναι το 25 που είναι; εσυ λές το "3Κ Φ16 + 4Φ14 ΠΑΡΕΙΑΣ" αυτό είναι πλευρικός οπλισμός, προφανώς έχει στρέψη σε εκείνο το σημείο εκεί έχει 3 σίδερα κάτω Φ16 και 2 σε κάθε πλευρά Φ14

 

Έχω ανεβάσει και τα αναπτύγματα, δές απο εκεί πώς οπλίζει

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

εκανα ετσι πολυ γρηγορα μια προχειρη διαστοσιολογηση για να το δουμε και τα εωαλα ολα στο ξυλοτυπο του ισογειου

 

αναβαζω τα τυπικα του ισογειου , ξυλοτυπος , λεπτομερεις δοκων και κατακορυφα στοιχεια

ισογειο.rar

Edited by legeonare
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε τρελές διαφορές στα υποστυλώματα, εχω πολύ λιγότερα σίδερα, το βιβλίο τί λέει; κάτσε να δώ.Έβγαλες υπερβολικά σίδερα στα 40 Χ 40 ξαναδές τα. Τι q έβαλες:

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.