Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φόρτιση μπαταριών σε αυτόνομο σύστημα


hlias40

Recommended Posts

Kαλησπερα και χρονια πολλα.Θα ηθελα αν μπορει καποιος να με βοηθησει με καποιες αποριες που εχω.Εχω ενα αυτονομο συστημα το οποιο χρησιμοποιω και το χειμωνα.Προσφατα εβαλα καινουργιες μπαταριες oPzs στα 1220 Ah 6 των 2 volt για να εχω πολλες μερες αυτονομια.Aγορασα και ενα inverter charger αλλα δυστυχως δεν προσεξα οτι μπορει να δωσει μονο 10 ampere τα οποια ειναι πολυ λιγα για να φορτισουν μπαταριες τοσο μεγαλης χωρητικοτητας.Aυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι ενω βαζω τη γεννητρια με το inverter για να τις φορτισω εστω και λιγο μετα απο 10 ωρες δεν εχει παρει ουτε 1% το συστημα.Δεν επρεπε να παρει εστω και λιγο?Μου κανει εντυπωση γιατι οταν καποιες μερες βγαζει ηλιο με 10 η 11 ampere που δινει ο ρυθμιστης φορτισης απο τα πανελ οι μπαταριες μου σιγα σιγα φορτιζουν.Δοκιμασα επισης και με φορτιστη μπαταριων ο οποιος εδινε περιπου 17 με 18 ampere και παλι τιποτα.Μηπως παιζει ρολο που η γεννητρια μου δεν εχει σταθεροπιοητη τασης?Μηπως δηλαδη επειδη το ρευμα μου εχει αυξομοιωσεις δε φορτιζει?Και κατι ακομα.Ενα μηχανημα φορτισης μπαταριων 1600 watt με δυνατοτητα φορτισης 55 ampere στα 12 volt ποσα kva γεννητρια θελει για να το σηκωσει?Η δικια μου ειναι 2 kva.

Link to comment
Share on other sites

Και το εγχειρίδιο του inverter δηλώνει ότι αυτή είναι μπρίζα εισόδου ισχύος? Και όχι εξόδου?

 

Ποιο μοντέλο είναι ο inverter?

Edited by nikmmech
Link to comment
Share on other sites

Το inverter βγαζει μπριζα την οποια βαζεις στη γεννητρια στην εξοδο των 220 volt.

 

Να υποθέσω ότι βγάζει φίς και όχι πρίζα...

 

Ρωτάς αυτόν που στο πούλησε αν θέλει κάποια ρύθμιση για να λειτουργήσει ο ενσωματωμένος φορτιστής. Επίσης, αν ο φορτιστής φορτίζει υπό όλες τις συνθήκες, ή αν έχει περιορισμούς... πχ, φορτίο στα 230V, ρεύμα φόρτισης κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Ηλία, δεν γνωρίζω κανένα inverter-charger που δίνει μόνο 10Α ως φορτιστής (@12V), εκτός βέβαια αν είναι ρυθμισμένο επίτηδες έτσι. Ποιο μοντέλο / μάρκα είναι??

Επίσης, θα πρέπει να υπάρχει κάποια ένδειξη πάνω στο μηχάνημα που να δείχνει ότι η γεννήτρια έχει "κουμπώσει" και γίνεται φόρτιση,

Όλα αυτά τα μηχανήματα έχουν συγκεκριμένο "παράθυρο" τάσης και συχνότητας για να κάνουν την γεννήτρια "αποδεκτή". Μια γεννήτρια σαν την δική σου είναι μάλλον στο όριο από πλευράς σταθερότητας και είναι πιθανό ότι το μηχάνημα δεν την συνδέει.

Από εμπειρία μπορώ να σου πω ότι οι γεννήτριες άνω των 4,5 - 5kVA είναι αρκούντως σταθερές για τέτοια μηχανήματα και σε τέτοια χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Και το εγχειρίδιο του inverter δηλώνει ότι αυτή είναι μπρίζα εισόδου ισχύος? Και όχι εξόδου?

 

Ποιο μοντέλο είναι ο inverter?

Ευχαριστω για την απαντηση.Το εγχειριδιο γραφει οτι αυτο το καλωδιο ειναι για φορτιση και οντως ειναι γιατι δοκιμασα να συνδεσω αλλη μπαταρια φορτηγου πιο λιγα ampere φυσικα και τη φορτιζει εστω σιγα σιγα.Το inverter λεγεται sinus ειναι 3000 watt κορεατικο αλλα σε καλη τιμη.Απλως δεν ειχα προβλεψει οτι δινει τοσα λιγα ampere το charger του.
Link to comment
Share on other sites

Ηλία, δεν γνωρίζω κανένα inverter-charger που δίνει μόνο 10Α ως φορτιστής (@12V), εκτός βέβαια αν είναι ρυθμισμένο επίτηδες έτσι. Ποιο μοντέλο / μάρκα είναι??

Επίσης, θα πρέπει να υπάρχει κάποια ένδειξη πάνω στο μηχάνημα που να δείχνει ότι η γεννήτρια έχει "κουμπώσει" και γίνεται φόρτιση,

Όλα αυτά τα μηχανήματα έχουν συγκεκριμένο "παράθυρο" τάσης και συχνότητας για να κάνουν την γεννήτρια "αποδεκτή". Μια γεννήτρια σαν την δική σου είναι μάλλον στο όριο από πλευράς σταθερότητας και είναι πιθανό ότι το μηχάνημα δεν την συνδέει.

Από εμπειρία μπορώ να σου πω ότι οι γεννήτριες άνω των 4,5 - 5kVA είναι αρκούντως σταθερές για τέτοια μηχανήματα και σε τέτοια χρήση.

Μπορει να ειναι ρυθμισμενο οπως λες genesis αλλα τωρα δεν ξερω αν αυτο ξαναρυθμιζεται.Λεγεται sinus κορεα 3000 watt 12 volt.Εχει και ενδειξη επανω για φορτιση ενα πρασινο λαμπακι το οποιο οταν φορτιζει αναβει.Στις 2voltes τις μεγαλες οταν το βαζω αναβει πολυ λιγο ενω οταν βαζω αλλη μπαταρια για φορτιση αναβει κανονικα απλως τη φορτιζει αργα.
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Ηλία, τα "σοβαρά" inverter-charger (για αυτόνομα) της αγοράς συνοψίζονται σε 5 - 6 (το πολύ) κατασκευαστές παγκοσμίως και απ' όσο γνωρίζω, κανένας δεν είναι από την Κορέα.

Ένα inverter-charger 12V / 3kW είναι ικανό για φόρτιση με ρεύμα της τάξης άνω των 100Α και αυτό γιατί χρησιμοποιεί για την φόρτιση το ίδιο κύκλωμα ισχύος που χρησιμοποιεί για την αντιστροφή. Τουλάχιστον αυτό μπορούν να κάνουν τα "σοβαρά" inverter-charger που έχω υπ' όψιν.

Άρα τα 10Α που λες ότι δίνει στην φόρτιση "δεν κολλάνε" και συνήθως η "εργοστασιακή" (default) ρύθμιση είναι για το 70 - 80% της μέγιστης ισχύος φόρτισης.

Θα σου πρότεινα να απευθυνθείς στον έμπορο / εταιρεία που το αγόρασες αλλά πιθανολογώ ότι το πήρες από κάποιο e-shop (εσωτερικού ή εξωτερικού δεν έχει μεγάλη σημασία) και αυτό που λέμε "υποστήριξη" είναι άγνωστή λέξη για αυτούς....(να και ένας λόγος για τις "χαμηλές" τους τιμές).

 

Σταματώ εδώ τα σχόλια και προτείνω να διαβάσεις προσεκτικά το εγχειρίδιο χρήσης / εγκατάστασης του μηχανήματος ή αν υπάρχει κάποιο link που να μπορούμε να δούμε το ακριβές μοντέλο και να βρούμε το εγχειρίδιο, ίσως να μπορούμε να σε βοηθήσουμε λίγο περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.