Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Επιτρεπόμενες κατασκευές στο δώμα


General lee

Recommended Posts

Γειά χαρά. Νέος στο φόρουμ. Ερώτηση

 

Είμαι ιδιοκτήτης διαμερισματος στον 3ο όροφο πολυκατοικίας. Στην κατοχή μου έχω και ένα δώμα 12 τ.μ.. Από τα συμβόλαια αγοράς του σπιτιού προκύπτει ότι μπορώ να περιφράξω (έτσι γράφει) μια συγκεκριμένη περιοχή γύρω από το δώμα περίπου 50 τ.μ.. Πιο συγκεκριμένα αναφέρεται ρητά ότι έχω αποκλειστική χρήση του συγκεκριμένου χώρου.

 

Σκέφτομαι εάν έιναι δυνατόν να κλείσω αυτό το χώρο με ξύλο, τζάμια και σκεπή με κεραμίδια, έτσι ώστε να δημιουργηθεί ένας έξτρα χώρος - δωματια 60 τμ

 

1) Οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες μπορούν να φέρουν αντίρρηση? Μπορεί η ταράτσα να είναι κοινόχρηστη/κοινόκτητη αλλά η χρήση της συγκεκριμένης περιοχής είναι δικια μου.

2) Θεωρείται ημιυπαίθριος?

3) Γίνεται να γίνει εντελώς νόμιμα? Τι πρέπει να κοιτάξω για να δω αν μπορεί να γίνει νόμιμα?

4) Υπάρχει περίπτωση μεταφοράς συντελεστή δόμησης αν έχει εξαντληθεί?

5) Γενικά τι μπορώ να "χτίσω"/κατασκευάσω?

 

Αυτά για αρχή και βλέπουμε :D :D

 

Ευχαριστώ

 

Παρατήρηση: Τα θέματα πρέπει να αναρτώνται στην σωστή θεματική κατηγορία.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille

 

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

 

Κάποιος χριστιανός να διαφωτίσει υπάρχει?

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 66
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χαίρετε κύριοι.

 

Γνωίζει κανείς τι σημαίνει "αποκλειστική χρήση ταράτσας" ή μέρους αυτής. Τι μπορει να γίνει σε αυτή την επιφάνεια?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Πέργκολλα , BBQ ίσως αλλά θέλει άδεια . Το ίδιο και γιά σκεπή , αν επιτρέπεται . Γιά σπίτι όμως που το ψάχνεις , ΝΟΜΙΜΑ ΟΧΙ .

Link to comment
Share on other sites

1) Αν έχει εξαντληθεί ο σδ, μπορώ να αγοράσω εγώ και να τον μεταφέρω εκεί και να χτίσω? Δεδομένου ότι δεν υπάρχει τεχνικό πρόβλημα με την προσθήκη.

 

2) Αποκλειστική χρήση μέρους ταράτσας σημαίνει και δικαίωμα υψουν ή όχι?

 

3) το μέρος της ταράτσας που έχω αποκλειστική χρήση είναι πάνω από το σαλόνι μου. Γίνεται να βγάλω την οροφή (ταράτσα πάνω από το σαλόνι και να αντικαταστήσω με σκεπή που ξεκινάει από το δώμα, ώστε να μην θεωρηθει ότι καταλαμβάνω έξτρα μέτρα?

 

4) Μπορώ να μειώσω π.χ. τα τμ. του κάτω σπιτιού (μειώνοντας τα δωμάτια) και να τα προσθέσω πάνω?

 

 

Το ξέρω παίζω αρκετή μονόπολη...

Link to comment
Share on other sites

βασικά πιό πολύ με Lego σε κόβω να παίζεις... :lol:

 

λοιπόν:

1) όχι

2) όχι

3) θεωρητικά ναι, αλλά θα αλλάξουν οι όψεις του κτιρίου, όποτε θέλεις οικοδομική άδεια και συναίνεση ιδιοκτητών.

4) βλέπε 3

Link to comment
Share on other sites

:D:D:D

 

1 & 2 οκ

 

3) φαντάζομαι η οικονομική άδεια μπορεί να δωθεί αρκεί να πληρώσεις αυτά που προβλέπονται από το νόμο?

 

Η συναίνεση ιδιοκτητών αφορά τη στατικότητα του κτιρίου κτλ ή αφορά άλλα θέματα? Μπορεί κάποιος να αρνηθεί με το "έτσι γουστάρω"?

 

4) Αν μείωσω τα δωμάτια που βρίσκονται εσωτερικά χωρίς να θίξω την πρόσοψη?

 

Έχω ξεφύγει το ξέρω:D:D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.