Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θέρμανση σε καινούρια οικοδομη στην Πάτρα


RENATO

Recommended Posts

από οτι μου λέτε μάλλον δεν ξέρει απο κενάκ διοτι χθες βράδυ μου έλεγε πάλι τα ίδια πως βάζω οτι θέλω.

από δω και πέρα τι πρέπει να κάνω?

έγω ενδιαφέρομαι για αντλία θέρμανσης ψύξης.

μεζονέτα 160 τμ + 35 τμ στην πυλωτη.

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να βάλει κλιματισμό για θέρμανση-ψύξη. Βέβαια δεν θα ήταν ορθή επιλογή αλλά πιθανόν με επιθυμία του πελάτη. Το έχει κάνει συνεργάτης-μηχανολόγος σε πελάτη μου γιατί επέμενε ο πελάτης. Αλλά θυμάμαι ότι ο μηχανολόγος μου τόνισε: "Πρόσεξέ το, αν βάλουμε στην μελέτη κλιματισμό, θα έχει κλιματισμό, μην πάει μετά και βάλει καλοριφέρ γιατί θα υπάρχει πρόβλημα"....Παρόλα αυτά ο πελάτης επέμενε και έγινε έτσι...

Link to comment
Share on other sites

το κακο ειναι με μενα πως δεν με ρωτησε καν και πριν λιγο καιρο που μου εδωσε τους φακελους τον ρωτησα αν μπορω να βαλω α/θ μου απαντησε πως μπορω να βαλω οτι θελω.

μαλλον θα πρεπει να ψαξο για μηχανολογο για να την ελεγξει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε RENATO μάλλον αυτό πρέπει να κάνεις. Απευθύνσου σε μηχανολικό, αρκεί να την ελέγξει και από κει και πέρα να σου πει αν υπάρχουν περιθώρια για κάτι άλλο. Υπάρχουν τρόποι ώστε να κάνεις κάτι διαφορετικό, αρκεί να είναι τουλάχιστον Β η κλάση του.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει διαφορά μεταξύ αντλίας θερμότητας με fan coil καί σπλιτάκια air condition ( εκτός από το μέσον καί τον αριθμό των εξωτερικών μονάδων) ,στη χρήση τους γιά θέρμανση-ψύξη σε κατοικία ;

Edited by afilotimos
Link to comment
Share on other sites

αντλια θερμοτητας ειναι το μηχανημα που θα κανει την δουλεια

φαν κοιλ ειναι οι τερματικες μοναδες και αξιοποιουν αυτην την δουλεια

το μεσο ειναι ο εργατης

 

αναλογη τερματικη αναλογα αποτελεσματα συν πλιν κλπ

αναλογο μεσο επισης

 

σιγουρα υπαρχουν διαφορες και ολα παιζουν απο

την τσεπη

τον τροπο ζωης σου

την ενμερωση σου

την αντιληψη σου

και βασικα το σπιτι σου

υποκατασκευη ανακαινηση κλπ κλπ κλπ

 

 

και βασικα σαυτο που ρωτησες ΝΑΙ υπαρχουν

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Η άποψη ενός γιατρού είναι πως δεν υπάρχουν ουσιαστικές διαφορές ( εκτός απο αυτές πού προανέφερα με τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα τους π.χ. χώρος τοποθέτησης εξωτερικων μονάδων ,βλάβη μιας εκ των πολλών ή μιας και μοναδικής , δαπεδου ή τοίχου). Η άποψη ενός μηχανολόγου;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.