Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πόσες Kwh καταναλώνει ο λέβητας;


giannour

Recommended Posts

Καλησπέρα !

 

Θα ήθελα να μάθω την μέση κατανάλωση σε KW/h ενός λέβητα πετρελαίου.

 

Και λέω μέση , γιατί η ακριβής θα ήτανε να πάω να μετρήσω εγώ ο ίδιος ανάλογα με τις KW που γράφει πάνω αλλα δυστυχώς δεν έχω πρόσβαση.

 

Ο λέβητας είναι πετρελαίου , είναι για 3 ορόφους (δηλαδή 3 διαμερίσματα συνολικά περίπου απο 80τ.μ το κάθε ένα) και φυσικά κάθε διαμέρισμα εχει την ηλεκτροβάνα του κλπ κλπ πράγματα τα οποία γνωρίζεται εσείς αι συνάδελφοι μηχανολόγοι.

 

 

Σας ευχαριστώ.

 

 

ΥΓ: ήρθε ο εκκαθαριστικός ρεύματος και ειναι ολίγον τσιμπημένος οπότε ειναι και ο έμμεσος λόγος που ρωτάω.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον, δεν είναι kW/h αλλά kW*h.

 

Δεύτερον, σε ενδιαφέρει η μέση ηλεκτρική ισχύς τετραμήνου (αφού αυτή είναι η περίοδος καταγραφής της ΔΕΗ), που είναι πολύ δύσκολο να την εκτιμήσει κανείς...

 

Τρίτον, ο λέβητας πετρελαίου δεν καταναλώνει kW ηλεκτρικής ισχύος, αλλά πετρελαίου, ως εκ τούτου το καρτελάκι του γράφει kW θερμικής ισχύος που δεν έχουν καμία σχέση με τον ηλεκτρισμό.

Μόνο ο καυστήρας, ο κυκλοφορητής, οι Η/Β κλπ καταναλώνουν ηλεκτρική ισχύ.

 

Τέταρτον, ο μετρητής της ΔΕΗ δεν καταγράφει μόνο το ρεύμα που ξοδεύει το λεβητοστάσιο. Καταγράφει και άλλες καταναλώσεις, όπως φωτισμός κλιμακοστασίου κλπ...

 

Τέλος, αν υποθέσουμε ένα τυπικό λεβητοστάσιο με ισχύ ανεμιστήρα καυστήρα 150W, ισχύ κυκλοφορητή 70W και λειτουργία 3 μήνες το τετράμηνο / 12 ώρες το 24άωρο, θα έχουμε 150kWh ~ 200kWh το τετράμηνο.

 

Αλλά, φυσικά, όλα αυτά είναι υποθετικά, αφού δεν έχεις δώσει κανένα δεδομένο...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συναδέλφε

Δεν καταναλώνει KW/h ο λέβητας, αντίθετα αποδίδει KW, ανάλογα με την θερμική ισχύ του

 

Αυτά που καταναλώνουν κατα τη λειτουργία θερμανσης, είνναι ο κυκλοφορητής + ο καυστήρας και πιθανόν η ηλεκτροβάννα για την αντιστάθμιση (αν έχετε)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@ΑlexisPAP Το "Τελος" ειναι αυτό που ζητούσα, με βοηθάει αρκετά ώστε να ξεκαθαρίσω αυτό που προείπα ώς "τσιμπημένος" λογαριασμός και πιστεύω οτι το 150-200KWH που μου ανέφερες είναι η εν μέρη λύση στον "τσιμπημένο λογαριασμό" μου .

 

 

Για τις άνωθεν του τέλους πληροφορίαι ευχαριστώ πολύ είναι χρήσιμες.

 

@dib Οταν λέω λέβητα εννοώ το όλο σύστημα (ηλεκτροβάννες + καυστήρα + ...) και εννοω τις KWh που καταναλώνουν για να λειτουργήσουν ,μαλλον λάθος το εννοώ ε? :shock:

 

 

Σας ευχαριστώ πολύ κύριοι, με τίποτα πληροφορίες μου δώσατε κάτι που ζητούσα, είστε ωραίοι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εφόσον θέλεις να μετρήσεις με ακρίβεια την κατανάλωση του ρεύματος μπορείς να τοποθετήσεις έναν φτηνό αναλογικό μετρητή kw ( περίπου 16 ευρώ ) στην παροχή ρεύματος ( η του υπό πίνακα )του συστήματος καυστήρα , ηλεκροβάνες και κυκλοφορητής.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.