Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χώρος συνάθροισης κοινού


patsef

Recommended Posts

Θέλω να βγάλω άδεια για έναν χώρο εκτός σχεδίου το οποίο με βάση τη χρήση είναι στην κατηγορία χώρος συνάθροισης κοινού. Σε ποία περίπτωση για τα εκτός σχεδίου θα το εντάξω για να βρω όρους δόμησης. Θα πάω με τους γενικούς ή στην κατηγορία γραφεία-καταστήματα?

Link to comment
Share on other sites

δεν βλεπω πουθενα στο Δ270/85

"χωροι συναθροισης κοινού"

αρα το βλεπεις και εσυ

και λες τι θες να κατασκευασεις

τα λεμε

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ομοίως,

 

αν θέλω να βγάλω άδεια σε εκτός σχεδίου για χώρο πολιτιστικών δραστηριοτήτων (π.χ.αίθουσα συναυλιών,προβολών, αίθουσα συνεδριακού χώρου κλπ) αν θέλω να βρώ τους όρους δόμησης για τέτοια κατασκευή με ποιά κατηγορία θα πρέπει να προχωρήσω?

 

Θα πάω με τους γενικούς όρους δόμησης ή αφορά κτίρια καταστημάτων (εις άτοπο απαγωγή, επειδή απλά δεν είναι κατοικία ή γεωργικός χώρος?)

 

Η άδεια αφορά σε νησί των Κυκλάδων με ήδη περιορισμένους όρους δόμησης κι έχω μπερδευτεί στο πού πρέπει τελικά να κοιτάξω, για να πω και στον πελάτη πόσα τμ μπορεί τελικά να χτίσει για τη χρήση που θέλει.

Link to comment
Share on other sites

δες αυτο

 

δινει αρκετα στοιχεια για να ξεκινησεις  την ερευνα

 

http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=%2fTEQxYme8HA%3d&tabid=777&language=el-GR

 

θα δεις και τον ν 4229/14 ΦΕΚ  Α8/14

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γγνωρίζει κανείς που μπορώ να βρω τον απαιτούμενο αριθμό τουαλέτων σε χώρο συνάθροισης κοινού? Αν καθορίζεται από κάποια διατάγματα, έχει να κάνει με τον πληθυσμό??. Συγκεριμένα πρόκειται για αίθουσα συνεδριάσεων..

Link to comment
Share on other sites

Ο αριθμός τουαλετών προκύπτει από τις απαιτήσεις της υγειονομικής υπηρεσίας. Κάποια πράγματα λέει η νέα υγειονομική διάταξη. Επίσης βάσει ΝΟΚ απαιτείται και τουαλέτα ΑΜΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.