Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δομικά στοιχεία φέρουσας τοιχοποιϊας


 
alextsant

Recommended Posts

Θα ήθελα μία βοήθεια για τα ποιά είναι τα δομικά στοιχεία που απαρτίζουν μια κατασκευή απο φέρουσα τοιχοποϊια ή απο ένα σκελετό!Ευχαριστώ εκ των προτέρων!(είμαι φοιτητής)

 

 

Οι τίτλοι των θεμάτων πρέπει να περιγράφουν με σαφήνεια το αντικείμενο και να μην είναι αόριστοι.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

ilias

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, καλό είναι να διορθώσεις τον τίλο του θέματος, δες τους κανόνες συμμετοχής.

Όσο για το ερώτημά σου ψάξε εδώ:

 

http://www.eugenfound.edu.gr/frontoffice/portal.asp?cpage=resource&cresrc=500&cnode=81

 

για την Οικοδομική Α΄. Λίγο παλιό, αλλά δεν έχουν αλλάξει και πολλά πράγματα από τότε. :)

Δες το Κεφάλαιο 7.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Τοιχοποιία:

1) οπτόπλινθοι (τούβλα) διαφόρων ειδών (με οπές, χωρίς κλπ), ή λίθοι ή ελαφρά δομικά στοιχεία (τύπου YTONG/ALPHABLOCK κλπ)

2) κονίαμα (λάσπη) διαφόρων κατηγοριών αντοχής (τσιμέντο, ασβέστης, άμμος, νερό)

3) οπλισμένο σκυρόδεμα στις διαζωματικές (σενάζ οριζόντια και κατακόρυφα)

4) ξύλα σε κάποιες παλιές κατασκευές (τσατμάς) καθώς και άχυρα ή τραγόμαλλο...

 

σκελετός: τι εννοείς?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμπληρώσεις (με την άδεια του Γιάννη ...) :

1. γενικά, φυσικά ή τεχνητά λιθοσώματα,

2. και 3. προαιρετικά (ξερολιθοδομή ή άοπλη τοιχοποιία),

3. ξύλινα διαζώματα ή ξυλοδεσιές (οι τσατμάδες είναι στην κατηγορία ξυλόπηκτης τοιχοποιίας, δηλαδή έχουν ξύλινο φέροντα και πολλές φορές λίθους ως πλήρωση).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Συνάδελφοι καλημέρα,δεν ξέρω αν είμαι on topic,απλά ο τίτλος μου ταίριαζε καλύτερα από τους υπόλοιπους. Είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με Φέρουσα Τοιχοποιία και θα ήθελα να κάνω δύο ερωτήσεις επειδή από όσα έχω διαβάσει μέχρι στιγμής μου έχουν γεννηθεί δύο βασικές απορίες.

Πρώτον, ο συνδυασμός ΕΚ6 και ΕΚ8 απαγορεύει άοπλη τοιχοποιία σε ζώνες ΙΙ ΙΙΙ έστω και αν πρόκειται για υπερυψωμένο ισόγειο με υπόγειο;

Και δεύτερον,νοείται διαζωματική τοιχοποιία μόνο με οριζόντιο διάζωμα ή και αυτή θεωρείται άοπλη οπότε ισχύουν τα παραπάνω;

Link to comment
Share on other sites

1) Μάλλον είσαι οφφ τόπικ, οπότε καλό είναι να μεταφερθεί το ερώτημά σου σε άλλο θέμα (άστο θα το κάνουμε εμείς...)

2) Για το πρώτο ερώτημα δεν είμαι βέβαιος

3) Ναι,θεωρείται άοπλη μόνο με οριζόντια διαζώματα....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.