Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 02. Για αρχάριους (Aν ανοίγεις το ACAD για πρώτη φορά ρώτα εδώ)


despoina

Recommended Posts

και επειδή δε θα βρεις το tools... δεξί κλικ στην επιφάνεια εργασίας/options

επίσης δεν επιτρέπετε να γράφουμε στο forum για σπασμένα προγράμματα...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα και απο μενα...μια ερωτηση μοναχα..εκανα ενα τοπογραφικο χθες.Το σχεδιασα στο autocad σε κλιμακα 1/500 και σχεδιαζα σε μετρα.Οταν το πηγα για εκτυπωση,μου βγηκε και το σχεδιο μικρο και η πινακιδα μπροστα αστα να πανε....Δωστε καμια βοηθεια για τα μεγεθη..γιατι εχω μπλεξει τα μπουτια μου.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Εάν βάλεις την κλίμακα στο σχέδιο (κάτω δεξιά) τότε θα πρέπει να ορίσεις στο plot settings ότι η εκτύπωση είναι 1:1. Από ό,τι καταλαβαίνω εσύ δήλωσες την κλίμακα και στο model space αλλά και στα plot settings με αποτέλεσμα να εκτυπώσει σε κλίμακα 1/500*500 (ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων). Για να μην μπερδεύεσαι λοιπόν σχεδιάζεις πάντα σε 1:1 και δηλώνεις την κλίμακα εκτύπωσης στο Plot settings (1000 drawing units = 500 real units).

Edited by cna
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να ρωτησω κατι που ιδως ειναι και χαζο..

 

Οταν εχω μια ορθογωνια πλακα πχ 100mm*50mm

 

και στις γωνιες εχει καμπυλες και θελω να καταστευαζω το ιδιο στο autocad αλλα πχ οι τρυπες να εχουν αλλη θεση.

 

Πως βρισκω απο το προτυπο κομματι την ακτινα της καμπυλης?

 

Ακολουθει εικονα.

 

image179.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η περίπτωση του Fillet με το Hycad είναι πολύ εύκολη.

Επιλέγεις μια καμπύλη γωνία, με δεξί click εμφανίζεται το float menu και επιλέγεις το Dim radius.

 

Η περίπτωση του Chamfer είναι λίγο πιο δύσκολη. Για να δεις τις διαστάσεις επιλέγεις το Dim This Object.

Link to comment
Share on other sites

Μια άλλη λύση είναι να κάνεις explode.

τα fillets θα γίνουν τόξα κύκλου, οπότε το autoCAD θα εμφανίζει το κέντρο τους.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες ξερω να το κανω στο Autocad...

 

Απλα λεω αμα μου φερει ενα τετοιο κομματι και μου ζητησει να του το σχεδιασω (βλεπε σχημα 6)...

 

Θα κανω στην το ορθογωνιο και μετα θα χρειαστει να το κανω καμπυλη..

 

Πως θα βρω την ακτινα του τοξου...απο το ετοιμο το κομματι

Edited by agoratos56
Link to comment
Share on other sites

Για να το σχεδιάσεις στο AutoCAD το κομμάτι με ακρίβεια πρέπει να σου δώσει αυτός τις διαστάσεις του και τις ακτίνες καμπυλότητας.

Αν δεν τις ξέρει ούτε ο ίδιος και το κομμάτι δημιουργήθηκε στην τύχη θα κάνεις προηγουμένως εσύ τις απαραίτητες μετρήσεις.

Οπότε θα τον χρεώσεις εκτός από το σχέδιο και το κόστος των μετρήσεων.

Edited by aiche
Link to comment
Share on other sites

Για να το σχεδιάσεις στο AutoCAD το κομμάτι με ακρίβεια πρέπει να σου δώσει αυτός τις διαστάσεις του και τις ακτίνες καμπυλότητας.

Αν δεν τις ξέρει ούτε ο ίδιος και το κομμάτι δημιουργήθηκε στην τύχη θα κάνεις προηγουμένως εσύ τις απαραίτητες μετρήσεις.

Οπότε θα τον χρεώσεις εκτός από το σχέδιο και το κόστος των μετρήσεων.

 

Σε ευχαριστω φιε μου για ακομα μια φορα..

 

Συνηθως εγω το μετραω, χωρις να χρεωνω τιποτα...

 

Το προβλημα μου ειναι αυτο...Πως θα βρω την ακτινα, αν τυχει και χρειαστει να το μετρησω εγω.

 

Αν το κανω ετσι θα βγει σωστω... --> http://digitalschool.minedu.gov.gr/modules/ebook/show.php/DSGYM-B105/210/1471,4901/

Edited by agoratos56
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.