Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 02. Για αρχάριους (Aν ανοίγεις το ACAD για πρώτη φορά ρώτα εδώ)


despoina

Recommended Posts

Το πινακάκι θα πρέπει να έχει τις διαστάσεις ενός φύλλου Α4 και βοηθάει στο σωστό δίπλωμα του σχεδίου.

Οι διαστάσεις της εκτύπωσης θα πρέπει να είναι 210 Χ 297 χιλιοστά μείον τα περιθώρια.

Μερικά προγράμματα όπως το CADware έχουν έτοιμα, στα οποία εισάγεις απλώς τα στοιχεία σου, στα πεδία κειμένου, όμως η καλύτερη λύση είναι να ετοιμάσεις εσύ κάποιο που να ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις σου και να το κάνεις scale κάθε φορά ανάλογα με την κλίμακα που εκτυπώνεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπεριζω ολο το φορουμ..

 

Ειμαι φανταρος και τωρα εχω αδεια...

 

Και με εδωσε ενα μηχανουργειο να του κανω κατι σχεδια ..

 

Εχω δυο αποριες..

 

Εγω το σχεδιασα χωρις να πειραξω τιποτα..και τωρα με ρωτησε αυτος αν το εκανα σε base layer τι ειναι αυτο? πρεπει να τα ξανακανω απο την αρχη? η αλλαζει?

 

Και ενα αλλο προβλημα κολλαω στην εντολη που σχεδιαζει τα τοξα...Την λεγομενη arc ... Εχω ενα ορθογωνιο με διαστασεις 70*35 και θελω να σχεδιασω στο πλατος δυο τοξα 17,5 χιλιοστων αλλα δεν μου βγαινει γιατι?

Edited by agoratos56
Link to comment
Share on other sites

Λογικά σε κάποιο άλλο πρόγραμμα θα αναφέρεται ο εργοδότης σου ή μπερδεύτηκε με κάτι άλλο.

Στο AutoCAD, το Object base layer εμφανίζεται στο Civil3D και ουσιαστικά είναι οι ρυθμίσεις των κύριων ειδών αντικειμένων.

 

Σχετικά με το τόξο, το πρόγραμμα σου δίνει 10 επιλογές για το πως θέλεις να το σχεδιάσεις.

  • 3 points
  • Start, Center, End
  • Start, Center, Angle
  • Start, Center, Length
  • Start, End, Angle
  • Start, End, Direction
  • Start, End, Radius
  • Center Start, End
  • Center Start, Angle
  • Center Start, Length

Επέλεξε την κατάλληλη.

(Απο την περιγραφή σου δεν κατάλαβα πολλά όμως αν θέλεις να κάνεις δύο ημικύκλια, μπορείς να σχεδιάσεις έναν κύκλο με διάμετρο 17,5 και μετά να κάνεις trim)

Link to comment
Share on other sites

Εγω το σχεδιασα χωρις να πειραξω τιποτα..και τωρα με ρωτησε αυτος αν το εκανα σε base layer τι ειναι αυτο? πρεπει να τα ξανακανω απο την αρχη? η αλλαζει?

Μήπως αυτός που σου έδωσε την δουλειά εννοούσε ότι τα σχεδίασες όλα στο ίδιο layer (Συνήθως το layer 0)? Χειρίζεσαι τα layers?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μολις με το ειπε και γω παραξενευτικα... Θα τον ρωτησω ξανα.. Εγω κανω τα σχεδια και αυτος θα τα περασει κατευθειαν σε μια μηχανη κοπης λαμαρινας cnc..

 

Δεν ξερω τις αλλες φορες μονο τα σχεδιαζα και βγαζοντας το gcode το παιρνουσε στην μηχανη και το εκοβε...

 

 

 

Το τοξο το εκανα ετσι οπως μου ειπες με τον κυκλο..

Link to comment
Share on other sites

Ρωτησα και μου ειπε να μην εχει το σχεδιο διπλες γραμμες . Αυτο πως θα το δω. Αφου το σχεδιασα και δεν εχω βαλει καμια γραμμη πανω σε αλλη.

 

Και πως μπορω σε ενα σχεδιο, να εισαγω και αλλο σχεδιο ωστε να τα ενωσω..

 

π.χ ενα ενα σχεδιο που ειναι κυκλος και ενα αλλο που ειναι ορθογωνιο πως μπορω να τα κανω ενα.

Link to comment
Share on other sites

Ο χειροκίνητος τρόπος για να διαπιστώσεις εάν υπάρχουν διπλές γραμμές πατάς Shift+Space όταν το ποντίκι είναι πάνω από μία γραμμή και βλέπεις εαν αλλάξει το highlight. Επίσης μπορέις να επιλέξεις όλα τα αντικείμενα και να εκτιμήσεις το πλήθος τους σε σχέση με το αριθμό που σου βγάζει το autoCAD στις ιδιότητες.

Και οι δύο έλεγχοι, εκτός από μπελάς,είναι αναξιόπιστοι σε πολύπλοκα σχέδια. Εαν το σχεδίασες μόνος σου τότε απλά γνωρίζεις ότι στο σχέδιο δεν έκανες τσαπατσοδουλιά.

 

Εύκολες λύσεις:

Δώσε μία εντολή PURGE ώστε να διαγράψει τυχών διπλά αντικείμενα.

Επίσης υπάρχει και η OVERKILL που πάει ένα βήμα παραπέρα και ενώνει αλληλεπικαλυπτώμενες γραμμές και τόξα.

Edited by Gousgounis
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Τα σχεδια τα εχω κανει με προσοχη και δεν πιστευω να υπαρχη καμια διπλη γραμμη.

 

Τωρα αυτο που ζητησα ωστε σε ενα σχεδιο που εχω κανει να εισαγω και αλλο σχεδιο, γινεται με την εντολη insert και επιλεγω το αρχειο που θελω να βαλω?

Link to comment
Share on other sites

Επίσης υπάρχει και η OVERKILL που πάει ένα βήμα παραπέρα και ενώνει αλληλεπικαλυπτώμενες γραμμές και τόξα.

 

+1 Gousgouni έγραψες πάλι!!! Τελικά το AutoCAD είναι ατελείωτο!!!

 

@agoratos56

Με την insert το εισάγεις ως block. Μπορείς πολύ απλά να έχεις και τα δύο σχέδια ανοιχτά και να κάνεις ctrl+C στο πρώτο και ctrl+V στο δεύτερο. Επίσης, στο αφού τα επιλέξεις, πάς στο μενού edit και επιλέγεις copy with base point ώστε να επιλέξεις συγκεκριμένο σημείο ή συντεταγμένες για να κάνεις το copy/paste σου....

 

Άλλος τρόπος είναι με xref αλλά εγώ δεν το χρησιμοποιώ ιδιαίτερα γιατί εξαρτάς ένα αρχείο με κάποιο άλλο...

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.