Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 02. Για αρχάριους (Aν ανοίγεις το ACAD για πρώτη φορά ρώτα εδώ)


despoina

Recommended Posts

αυτό το σκέφτηκα αλλα δε πρέπει να χρησιμοποιήσω το snap και πρεπει να το κάνω με μια κίνηση...

Με τον τρόπο του iovo, δε χρησιμοποιείς snap. Όλα γινονται με τη χρήση σχετικών (@) καρτεσιανών συντεταγμένων, εισάγοντας τα δεδομένα (συντεταγμένες) με το πληκτρολόγιο.

Σχετικές συντεταγμένες, είναι οι συντεταγμένες, με αρχή το τελευταίο σημείο που έχεις εισάγει. Για να δηλώσεις οτι οι συντεταγμένες που εισάγεις είναι σχετικές και όχι απόλυτες , βάζεις και ενα @ μπροστά. Δηλαδή @10,05

Αλλά τι εννοείς "με μια κίνηση";

Και στο κάτω-κάτω γιατί να σου απαγορέυσουν να χρησιμοποιήσεις το snap;

Ντε και καλά να κάνουμε τη ζωή μας "δύσκολη" ; Άμα είναι να ξαναγυρίσουμε στο σχεδιαστήριο.

Link to comment
Share on other sites

....και εν συνεχεία ένωσε τις άκρες τους.

[/font]

 

με το snap και οτι πρέπει να το κάνω με μια κίνηση ( δηλαδή μέχρι το τέλος να το κάνω με τη σειρά με την ίδια γραμμή χωρίς μετά να γυρίσω και να επεξεργαστώ άλλα σημεία) απάντησα γι'αυτό

Link to comment
Share on other sites

Tότε απλά θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις το POLAR ή το GRID ανα 10 d.u. με το grid snap ενεργό , αλλιώς δεν νομίζω ότι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Μα με τον τρόπο του iovo, "μονοκοντιλιά" βγαίνει το σχέδιο.

BTW, τι hatch και με ποιές παραμέτρους, χρησιμοποιείτε για τη θερμομόνωση;

Την "κανονική" διαγράμμιση βλέπω δεν την έχει.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας! Ενδιαφέρομαι να μάθω AUTOCAD και θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας...μπορεί κάποιος να κάτσει με το βιβλίο και το πρόγραμμα και να μάθει να το χειρίζεται σωστά? Ή είναι αναπόφευκτο τα μαθήματα σε φροντιστήριο? Εάν μπορεί κανείς να το μάθει και μόνος του...μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο βιβλίο??

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας! Ενδιαφέρομαι να μάθω AUTOCAD και θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας...μπορεί κάποιος να κάτσει με το βιβλίο και το πρόγραμμα και να μάθει να το χειρίζεται σωστά? Ή είναι αναπόφευκτο τα μαθήματα σε φροντιστήριο? Εάν μπορεί κανείς να το μάθει και μόνος του...μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο βιβλίο??

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

 

Πάρε βιβλίο του Γιάννη Κάππου ανάλογα την εκδοση που χρησιμοποιείς , αλλά καλό ειναι

στην αρχή να ρωτάς και κάποιον που ξέρει οταν "κολάς". Μην ασχοληθείς αρχικά με ολες τις δυνατότητες του autocad γιατί θα πελαγώσεις . Ξεκίνα να μάθεις αυτά που σου χρειάζονται στη δουλειά σου. Με την ευκαιρία συμπλήρωσε και την ιδιότητά σου .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση. Είμαι ηλεκτρολόγος μηχανικός...

Το AutoCad δεν το χρειάζομαι προς το παρόν σε δουλειά. Θα ήθελα όμως να μπορώ να αφήσω το βιογραφικό μου σε τεχνικό γραφείο..και από ότι είδα από αγγελίες..η γνώση AutoCad είναι απαραίτητη. Για αυτό το λογό θέλω να το μάθω...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εγώ το AutoCAD το έμαθα από βιβλίο step by step

συγκεκριμένα του David Frey εκδόσεις Γκιούρδα

είναι πολύ καλό για κάποιον που είναι παντελώς άσχετος

------

έχω το βιβλίο του Γιάννη Κάππου για φωτορεαλισμό δεν είναι κακό ,

όταν το έψαχνα ήταν το καλύτερο που κυκλοφορούσε

αλλά δεν έμεινα απόλυτα ευχαριστημένη όπως από το πρώτο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.