Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 02. Για αρχάριους (Aν ανοίγεις το ACAD για πρώτη φορά ρώτα εδώ)


despoina

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

καλήμερα,είμαι νέο μέλος και νέα ηλεκτρολόγος.Θα ήθελα μία μικρή βοήθεια σχετικά με το autocad 2009.Υπάρχει κάποιο manual?

 

 

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Πριν κάνετε οποιαδήποτε ανάρτηση θέματος-ερωτήματος κάντε πρώτα "Αναζήτηση" για σχετικά θέματα!

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

καλήμερα,είμαι νέο μέλος και νέα ηλεκτρολόγος.Θα ήθελα μία μικρή βοήθεια σχετικά με το autocad 2009.Υπάρχει κάποιο manual?

 

Καλημέρα

 

Θα σε παραπέμψω να δείς και να μελετήσεις κάποια tutorials. Θέλει μελέτη και αρκετή εξάσκηση από μέρους σου. Δεν μαθαίνονται όλα αυτά από την μια μέρα στην άλλη...

 

Κοίταξε εδώ και θα βρείς αρκετό υλικό. Κέφι να' χεις... :P

Link to comment
Share on other sites

οι γωνίες σωστά είναι, απλα το 10 που είναι η αποσταση της γραμμής που κάνει τη γωνία είναι σε ευθεία, π.χ. όταν πατάω @10<225 η γραμμή πάει αριστερά και κάτω αλλά όχι 10 αριστερά, κατι λιγότερο, για να πάει 10 αριστερά πρέπει να την κάνω λιγο μεγαλύτερη

Θα γράψεις @14.142135<225

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας

 

Είμαι στο στάδιο της γνωριμίας με το autocad και έχω κάποιες ερωτήσεις.

 

Α - Έχω σχηματίσει μια ευθεία γραμμή μήκους 120. Με ποιά εντολή (και σε ποιό κουμπί αντιστοιχεί) μπορώ σε αυτή την ευθεία να πάω στο σημείο μήκους 80 ώστε να ξεκινήσω από εκεί μια άλλη ευθεία.

 

B - Για να σχηματίσω μια ευθεία μήκους 60 με κλίση 15μοιρών γράφω 60 shift+<15 ?

 

 

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν πάρα πολλοι τρόποι. Ένας είναι να κανεις ένα κύκλο με ακτίνα 80 και κέντρο την αρχή της ευθείας και το σημείο τομης του με την ευθεία είναι αυτό που ζητάς

Link to comment
Share on other sites

nikoue,ευχαριστώ για την απάντηση αλλά δεν ζητάω λύση με αυτόν τον τρόπο.Θέλω να βλέπω τις διαστάσεις του κάθε σχήματος ώστε να μπορώ να επιλέγω ένα σημείο από συγκεκριμένη θέση. (όχι από annotate->dimensions)

Link to comment
Share on other sites

Ο συνάδελφος σου έδωσε την καλύτερη λύση. Δε μας λες τι θες να κάνεις και η περιγραφή σου δεν είναι και η καλύτερη.

Αν ενεργοποιήσεις το snap σε βολεύει?

Link to comment
Share on other sites

slalom έχεις δίκιο δεν ήταν και η καλύτερη περιγραφή.

Παρόλαυτα,έκανα αυτό που ήθελα μέσω dimensions.

Έχει πέσει πολύ διάβασμα,tutorial,videos κλπ και ολοκλήρωσα

την πρώτη μου σχεδίαση..δηλώνω ενθουσιασμένος με το πρόγραμμα..

 

 

Ερώτηση..

Η εντολή erase διαγράφει ένα αντικείμενο ολόκληρο αφού επιλεχθεί,οk.

Πώς μπορώ να διαγράψω π.χ σε ένα κύκλο το μισό του μόνο μέρος?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.