Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 02. Για αρχάριους (Aν ανοίγεις το ACAD για πρώτη φορά ρώτα εδώ)


despoina

Recommended Posts

Έχω autocad 2007 και θέλω να εκτυπώσω σχέδιο σε Α0 με υπόμνημα. σχεδιάζω σε 1:1! μπορεί κανείς να με βοηθήσει στην εκτύπωση αυτού γιατί δεν έχω ιδέα πως να προσαρμόζω την κλίμακα στο χαρτί αυτό αφενός, και αφετέρου δεν ξέρω που να βάλω το υπόμνημα ούτως ώστε να βγει στην σωστή θέση κατά την εκτύπωση.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις AutoCAD 2009 και πάνω όλα είναι πολύ εύκολα.

Εγώ εκτυπώνω πάντα από Layout σε κλίμακα 1:1.

Κάνεις δεξί κλικ στο tab του layout και επιλέγεις Page setup manager

Επιλέγεις το Layout και πατάς Modify. Εκεί επιλέγεις το χαρτί εκτύπωσης (Α2, Α1 κτλ).

Μετά πάντα σε layout mode φέρνεις τις άκρες του viewport του layout στα άκρα του χαρτιού σου. Προσπαθείς να δείξεις το κομμάτι του σχεδίου σου που θες να εκτυπωθεί. Αφήνεις όμως ένα αρκετά μεγάλο περιθώριο στα δεξιά ώστε να βάλεις πλέον σε κλίμακα 1:1 το υπόμνημά σου το οποίο θα το σχεδιάσεις ενώ είσαι σε layout mode. Εκτύπωση δίνεις 1:1 από το layout mode. Εαν το σχέδιο είναι μεγάλο σε μήκος μπορείς να πας το viewport κι έξω αριστερά από το χαρτί που φαίνεται στην οθόνη του AutoCAD. Για να ορίσεις την κλίμακα του σχεδίου σου πατάς διπλό κλικ μέσα στο viewport του layout δίνεις την εντολή CANNOSCALE ή επιλέγεις την κλίμακα από το εικονίδιο της οθόνης κάτω δεξιά που έχει τις κλίμακες.

Ελπίζω να είναι κατανοητά αυτά που έγραψα. :smile:

 

ΥΓ : Ποτέ μην σχεδιάζετε το υπόμνημα στο model space!!!!!

post-724-131887244035_thumb.jpg

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

ctrl+p

επιλογή εκτυπωτή, χαρτιου Α0 που θέλεις, κλίμακα 1:1, και επιλέγεις με window τα όρια του σχεδίου που θες να εκτυπώσεις

 

βασικη προϋπόθεση να χωρά το σχέδιό σου στο χαρτί

 

φτιάξε ένα πλαίσιο με διαστάσεις που ανταποκρίνονται στην κλίμακα εκτύπωσης και το χαρτί που θα χρησιμοποιήσεις. Βοηθάει να βλέπεις πού σχεδιάζεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα.

Θα ηθελα την πολυτιμη βοηθεια σας.

Πριν λιγο πηρα ενα τοπογραφικο στα χερια μου και θελουν να το περασω στο Autocad,μου δινουν τις συντεταγμενες αλλα δ εχω κανει ποτε μηπως ξερει κανεις να με βοηθησει???

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνεις άμεσα τη δουλεία σου σχεδιάζεις ένα ένα τα σημεία. Διαλέγεις draw single point και δίνεις τις συντεταγμένες. Πάντα με κόμμα ανάμεσα στους αριθμούς. Μπορείς να κάνεις το ίδιο με line ή polyline, αλλά εγώ με point το βρησκώ πιο απλό.

 

Αν κάποιος γνωρίζει έναν πιο επιστημονικο τρόπο, π.χ. εισαγωγή δεδομένων απο το excel, θα μου έλυνε και εμενα τα χέρια....

 

 

χμμ.. βλέπω με πρόλαβε ο συνάδελφος...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο πηγα να το κανω πριν αλλα μου εβγαλε error εβαλα τις διαστασεις

(561649.85,3885252.77) λογικα κατι παιζει στο κομμα και στην τελεια εκτος εαν δ θελει παρενθεσεις.

Εαν μπορεις στειλε μου πως να γραφω τις συντεταγμενες.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Κάτω αριστερά στην οθόνη του Autocad φαίνονται οι συντεταγμένες του ποντικιού. Δες τη μορφή τους και πληκτρολόγησε αναλόγως.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.