Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 02. Για αρχάριους (Aν ανοίγεις το ACAD για πρώτη φορά ρώτα εδώ)


despoina

Recommended Posts

SOS...

 

Είμαι αρκετά άσχετος με το autocad και μετά από επανεγκατάσταση του αντιμετώπισα το εξής πρόβλημα:

Ο χώρος σχεδίασης μου είναι πολύ μικρός. π.χ. δε μπορώ να δημιουργήσω ένα πλαίσιο διαστάσεων Α3. Μήπως πρέπει να αλλάξω κάτι στα units;

Όποιος μπορεί να βοηθήσει ας απαντήσει γρήγορα...:/

Link to comment
Share on other sites

Daron: το template είναι "αρχικές" ρυθμίσεις. Σε βοηθάει να ξεκινήσεις ένα σχέδιο με έτοιμες ρυθμίσεις. Μετά δεν αλλάζει. Ποιά ρύθμιση σε ενοχλεί? Μπορείς ότι θέλεις να το αλλάξεις.

 

stavros92: Αυτό που λες δεν ισχύει σε καμία περίπτωση! (εκτός αν δουλεύεις με autocad R14 ή παλιότερο..) Δεν πιστεύω να μην ξέρεις να κάνεις zoom out??

Link to comment
Share on other sites

Daron: το template είναι "αρχικές" ρυθμίσεις. Σε βοηθάει να ξεκινήσεις ένα σχέδιο με έτοιμες ρυθμίσεις. Μετά δεν αλλάζει. Ποιά ρύθμιση σε ενοχλεί? Μπορείς ότι θέλεις να το αλλάξεις.

 

Είχα φτιάξει ένα δικό μου template με πολλά στοιχεία που μ εξυπηρετούσε. Αλλά από βιασύνη έκανα σχέδιο σε άλλο template και μόλις πήγα να περάσω layers, hatch κλπ το κατάλαβα. Ξέρω πως να τα αλλάζω όλα απλά από περιέργεια ρώτησα μήπως υπάρχει πιο σύντομος τρόπος. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Είχα φτιάξει ένα δικό μου template με πολλά στοιχεία που μ εξυπηρετούσε. Αλλά από βιασύνη έκανα σχέδιο σε άλλο template και μόλις πήγα να περάσω layers, hatch κλπ το κατάλαβα. Ξέρω πως να τα αλλάζω όλα απλά από περιέργεια ρώτησα μήπως υπάρχει πιο σύντομος τρόπος. Ευχαριστώ.

 

 

δοκίμασε copy-paste ολο το σχέδιο στο δικό σου template.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έκανα αν και ήθελα να αποφύγω αυτή τη λύση γιατί το σχέδιο είναι πολύ βαρύ με λεπτομέρειες και κάπου ρετάρει το πρόγραμμα. Τέλος πάντων, απ οτι φαίνεται δε μπορείς να τα έχεις όλα. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έκανα αν και ήθελα να αποφύγω αυτή τη λύση γιατί το σχέδιο είναι πολύ βαρύ με λεπτομέρειες και κάπου ρετάρει το πρόγραμμα. Τέλος πάντων, απ οτι φαίνεται δε μπορείς να τα έχεις όλα. Ευχαριστώ.

 

δοκίμασε το ανάποδο, ένα κενό σχέδιο μέσα στο δικό σου. (θα μεταφερθούν τα layers κτλ).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.