Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 02. Για αρχάριους (Aν ανοίγεις το ACAD για πρώτη φορά ρώτα εδώ)


despoina

Recommended Posts

Υπάρχει και η βοήθεια του προγράμματος -> F1

 

Σχετικά με αυτό που ζητάς έβγαλε αυτό

http://docs.autodesk.com/ACD/2011/ENU/filesAUG/WS1a9193826455f5ffa23ce210c4a30acaf-6c03.htm

 

αρκετά λεπτομερές

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω γράψει κι εγώ ένα tutorial επάνω στο θέμα, το οποίο μπορείς να κατεβάσεις εδώ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ισως να γίνεται πιο εύκολα και μέσω των διαστάσεων αν παίξεις με τις ρυθμίσεις, η ακόμη καλύτερα δημιουργήσεις το δικό σου style για αυτές τις δουλειές.

π.χ. επιλέγεις closed triangle για βελάκι και ρυθμίζεις να μην φαίνεται η κύρια γραμμή διάστασης, μάλλον και η πρώτη βοηθητική (ξεκινώ τη μέτρηση από κάτω), παίζεις και λίγο με τη θέση του βέλους και του κείμενου της διάστασης, ίσως κάτι να βγει έτσι.... δεν το έχω κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Ισως μπορούσες να χρησιμοποιήσεις και Dimension / Ordinate. Δεν είμαι σίγουρος βέβαια, αν μπορείς να αλλάξεις τον συμβολισμό τους... (πχ βελάκι)

Γενικά το autocad δεν έχει τέτοιους "αυτοματισμούς". Αν ψάχνεις κάτι που να το κάνει "αυτόματα" πήγαινε σε κάποιο BIM πρόγραμμα. (AUtocad Architecture, Revit, Archicad...)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημερα και απο μενα.Μηπως καποιος ξερει πως αλλαζω τις διαστασεις στο σχεδιο μου??Θελω να σχεδιαζω σε μετρα και γωνιες σε βαθμους.Εχω το autocad 2011.

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Επιλέγεις ό,τι θές απο το ένα σχέδιο και κάνεις κλίκ στην επιλογή copy.

 

Αναλόγως τι θές να κάνεις, έχει επιλογή με base point -> επιλέγεις δηλ ο,τι θες με διαδοχικά κλικς ή με παράθυρο και με ένα κλικ μετά το σημείο αναφοράς που θέλεις.

 

Επίσης, μπορείς (χρήσιμο για τοπογραφικά) να κάνεις copy και paste σε original coordinates. Δηλαδή κάνεις κόπο κάτι σε πραγματικές συν/μες.

 

Οι επιλογές είναι εξ'αρχής στα κουμπάκια αρ/δεξιά απο το χώρο εργασίας του AutoCad ή πάνω στο edit-copy.

 

Εφόσον όμως φαίνεται πως είσαι σε επίπεδο αρχάριου, καλό ειναι να αγοράσεις ένα βοήθημα κι εστω να ψάχνεις σιγά σιγά ότι χρειάζεσαι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.