Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η απαξίωση του ΠΕΑ


Inzaghi

Recommended Posts

'' ελντοραντο΄΄ ηταν τα πρωτα χρονια που ΚΑΝΕΝΑΣ δεν εκανε εκπτωσεις...

 

ξερω περιπτωση που εχει κανει 1000+ ........εδω εκανε και για κτιριο που μελετησε ο ιδιος αλλα το ΠΕΑ εκδοθηκε σε ονομα συνεργατη του....25 τμχ με τη ΜΙΑ....

 

συμφωνω οτι ΤΩΡΑ λεφτα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ αλλα ακομα και αυτοι πουχουν ΒΡΗΚΑΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ και κοβουν.....

 

σιγα μην βρεις πελατη που δνε θα σου κλαφτει και για 5 ευρω παραπανω εκπτωση....

 

 

οταν ο κοσμος κοβει απο φαρμακα για την καρδια του γιατι ΔΕΝ ΕΧΕΙ μην το πολυσυζηταμε....

 

ΑΝ μπει σε ΑΓΓΕΛΙΕΣ........

ΑΝ γινει μια μελετη ποσο λιγοτερο καιει πετρελαιο ενα Β απο ενα Ε...

ΑΝ το κρατος ΧΩΣΕΙ σε ΕΣΠΑ πολλα ΕΥΡΩ για ενεργειακη αναβαθμιση ακομα και αυτος πουχει σπιτι σε βουλα και ας παρει επιδοτηση 10% (ετσι και αλλιως απο τιμολογια ΦΠΑ και φορολογια γιατι αυτα ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ με μαυρα λεφτα ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ) και οτι τα περισσοτερα υλικα ειναι ΕΛΛΗΝΙΚΑ

 

τοτε το ξανασυζηταμε...

 

εγω ειμαι ευχαριστημενος πουχω και βγαζω 1 τον μηνα να καλυπτω τους πελατες μου.........

αλλουνου ψαρα , ψαρια δεν βλεπω να πιανω !!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 563
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

άσχετο αλλά εγώ προσωπικά δεν κατάλαβα γιατί τις εκπτώσεις τις εφαρμόζει και στο εξοικονομώ. Ιδίως εκεί δεν έχει κανένα νόημα εφόσον ο ιδιοκτητης θα πάρει εξτρα τα χρήματα της αμοιβής του επιθεωρητή.

Link to comment
Share on other sites

στην αρχή όντως ,όσοι λίγοι ήταν προσωρινοί ,δεν καναν εκπτώσεις και για εξοικονομώ, χρέωναν πολύ, ακόμα και το εντυπακι που συμπληρωνουμε...........μετα μόλις γιναν οι περισσότεροι ενδιαφερόμενοι, ΕΕ, έγινε ΤΕΞΑΣ.....αρκετοι που καναν πολλά ΠΕΑ και εταιρείες, για να μην χάσουν δουλειά από τους νέους ,ριξαν τις τιμές σε επίπεδο εξευτελιστικό...... πλέον ο ηλεκτρολόγος παίρνει 150 εως 250 για σχέδιο ΔΕΗ και το ΠΕΑ κοστίζει 80 με 120 ευρω...... εγω ΠΑΛΙ δεν θα είχα πρόβλημα αν ήταν θεμιτός ανταγωνισμος,απο κάποιον που κάνει αυτοψία και σοβαρή μελέτη ....ομως ακούω για μη μηχανικούς που κάνουν ΄΄αυτοψιες΄΄, για γιαλαντζι φωτογραφίες στα ΠΕΑ , για στήσιμο βιομηχανίας από άσχετα επαγγελματα........... το ΤΕΕ ,το υπεκα, ΠΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΜΠΑΡΟΥΦΑ ΤΩΝ ΠΡΟΣΩΡΙΝΩΝ, έδωσαν πλεονέκτημα σε λίγους, τώρα που μπήκαν αρκετοί, σφυρίζει αδιαφορα.............αν το ΕΥΠΕΝ ειναι σοβαρο, ας κανει ελέγχους σε αυτούς που εκδίδουν εκατοντάδες πιστοποιητικά, θα βρει λαβρακια.....αλλα αυτοί είναι ικανοί να ελέγχουν ΠΕΑ ,ΕΕ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ, που έχουν 20,30 πιστοποιητικά σε έναν χρόνο και να αφήσουν τους άλλους με εκατοντάδες και χιλιάδες να αλωνιζουν........η μαυρη εργασια και το εμποριο σφραγίδας που όλοι ξέρουν ότι γίνετε και ευνόησαν με την πολιτική τους ,είναι ο λόγος που δεν πειράζει έναν βιομήχανο να πάρει και 50 καθαρα....αφου αυτος δεν θα κανει τιποτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!..πραγματι υπάρχουν παζάρια ακόμα και για εξοικονομώ , γιατί τα λεφτά του πρώτου ΠΕΑ , ΘΑ δοθούν όταν εγκριθεί, εκεί φτασαμε......βεβαια υπαρχει και εκει συμπαιγνια και ΄΄συνεργασιες΄΄ κατα του ΕΕ μηχανικου , οπως και στις ενοικιασεις σπιτιων ....

Edited by savas76
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, έκατσα και διάβασα όλες τις σελίδες του τόπικ. Διάβασα αρκετά ενδιαφέροντα πράγματα (αρκετά δεν ήξερα) αλλά θεωρώ ότι το πρόβλημα είναι απλό:

 

ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΛΟΙ ΓΙΑ ΤΗ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΠΙΤΤΑ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ (του ευρύτερου τζίρου εργασιών μηχανικού)

 

Υπήρχαν οι άδειες που είχαν ξεμείνει. Τελειώσανε. Κάποιες κατασκευές-ανακαινίσεις. Συρρικνώθηκαν κι αυτές. Όταν εγώ ασχολιόμουν με τα ΠΕΑ, με κορόιδευαν οι αυθαιρετάκηδες, επειδή δεν έκανα τακτοποιήσεις.. "με τα... σκοτωμένα ΠΕΑ ασχολείσαι; Στα αυθαίρετα έχει λεφτά"(και μιλάμε για τις ελάχιστες τιμές ΠΕΑ, που τώρα τις βλέπουμε με κυάλια!). Ελαχιστοποιήθηκαν και οι ρυθμίσεις αυθαιρέτων, αφού πλέον πάνε από παράταση σε παράταση. Τι έμειναν; Τα... ΠΕΑΑΑΑΑΑ

 

Ε, χωρίς αγοραπωλησίες, με λιγοστές πλέον ενοικιάσεις (που μειώνονται και αυτές) τι περιμένεις να γίνει με 9000 άδειες επιθεωρητών;

 

Άρα κι εδώ: ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΛΟΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΙΤΤΑ ΤΩΝ ΠΕΑ

 

Και τσάμπα λοιπόν μπορεί να βγάλει πιστοποιητικό ένα μεγάλο γραφείο ( και άλλες δουλειές αν χρειαστεί), μόνο και μόνο για να διατηρεί πελατολόγιο (μπας και έρθει η... ανάπτυξη και τα βγάλει πολλαπλάσια στο μέλλον)

 

Κοινώς, αν υπήρχαν δουλειές, δεν θα ασχολούνταν πολλοί μηχανικοί με τα ΠΕΑ (ως βεβαιώσεις) και θα ήτανε και πολύ πιο ακριβή η εκπόνησή τους.

 

ΛΥΣΕΙΣ:

Μόνο αν ξεπεραστεί η κρίση στο επάγγελμα. Και εξετάσεις να βάλουνε και να ανεβάζεις ηλεκτρονικά το ΦΕΚ και να σου ζητήσουν να διασταυρώνεις U με θερμοκάμερα... οι τιμές θα ανεβούν προσωρινά και ύστερα σιγά σιγά θα κυλήσουν στο πενηντάρικο και το εικοσάρικο ξανά...

Όταν δοθούν λεφτά πχ για ενεργειακές αναβαθμίσεις, θα αναβαθμιστεί και ο ρόλος του ΠΕΑ και ο ρόλος του Ενεργειακού Επιθεωρητή και οι αντίστοιχες αμοιβές... Ως τότε... καλά κουράγια!

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω διαφωνωντας......αν δεις τα στοιχεια ΥΠΕΚΑ, το 70% των επιθεωρητων ,αν θυμαμαι καλα , μεχρι τον Δεκεμβριο ειχε κατω απο 10 ΠΕΑ συνολικα., αντε τωρα να εχει 20......το προβλημα το επιτεινει η ΄΄βιομηχανια΄΄΄΄ \ και κυριως ο ωχαδερφισμος του ΥΠΕΚΑ που τους δημιουργησε και τους αφηνει ανεξελεκτους τους λιγους σχετικα., ας κανει φυλο και φτερο τα ΠΕΑ τους ,ας ρωτησει με φωτο τους ιδιοκτητες ποιος εκανε αυτοψια ,να γελασουμε.....χανει και το κρατος πολλα εσοδα απο ΦΠΑ ,απο αυτους,αλλα ποιον τον νοιαζει...........απο την αλλη ,οσοι καναν οντως πολλα ΠΕΑ ευσυνηδητα και μονοι τους και αυτοι πρεπει να συμφωνουν αφου τους συμφερει να καθαρισει το επαγγελμα.... ............................. 7000 επιθεωρητων δεν ειναι τεραστιος αριθμος για ελληνικα δεδομενα..........σχετικα παλι λιγοι ειμαστε.........μετα τις εξετασεις , θα ειναι 100 000 οι επιθεωρητες......τοτε τι θα γινει;;;;.........παντως θεωρω ξεφτιλα να χρεωνει ο υδραυλικος και ο ηλεκτρολογος διπλασια για δικη του δουλεια 20 λεπτων........αυτοι ποσοι ειναι ;;;λιγοτεροι απο 7000;;;............τελως παντων, απλως δεν συμφερει πλεον ....εγω παντως δεν ξευτιλιζομαι, καλυτερα 1 ΠΕΑ και αξιοπρεπη αμοιβη, δουλεμενο με ευσυνηδησια παρα 10 με χαρτζηλικι, και αρπα κολα.....

Edited by savas76
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

εχετε δικιο συναδελφοι μαλλον ,αδικα γκρινιαζουμε.......παντως ,ειμαι περιεργος μεχρι που θα φτασουν τις τιμες ,........ενταξει ,βενζινη δεν σκεφτονται πολλοι ,αφου ΄΄διακτινιζονται΄΄΄η αλλοι εχουν το χαρισμα να πετανε και να βρισκονται σε 4 μερη ταυτοχρονα ,ανθρωποωρες δεν χανουν, αφου μετρανε με τηλεπαθεια και τις ακτινες χ που εχει η οραση τους , αρα μονο εξοδο το χαρτι και μελανι...........και επειδη σε λιγο θα κοστολογογειτε περισοτερο το χαρτι και το μελανι εκτυπωσης ,απο την ΄΄μελετη΄΄ , πιστευω οτι θα βγαλουν και τιμες για ασπρομαυρα ΠΕΑ , ωστε να γλιτωνουν μελανια εγχρωμα οι φωστηρες,.....οσο για ΕΥΠΕΝ, δεν ελπιζω σε τιποτα ...εφοσον δεν μπορεσαν να σταματησουν οφθαλμοφανη βιομηχανια , με τεραστιους αριθμους τι να να περιμενουμε.....

Edited by savas76
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Άποψη μου είναι ότι και αυτά τα λιγοστά έσοδα που μπορεί να συντηρούσαν κάποια γραφεία μέχρι τώρα θα συμπιεστούν τρομακτικά όχι μόνο λόγω αμοιβών αλλά και διότι σε κάνα χρόνο από τώρα θα έχει φαγωθεί η πίτα και θα έχουν μήνει μόνο τα ψίχουλα...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κλείνοντας την παρένθεση περί ασφαλιστικών εισφορών και τεχνικών προβλημάτων, έκρυψα όλες τις άσχετες με το θέμα αναρτήσεις.

Αν κάποιος συνάδελφος διαφωνεί, ας επικοινωνήσει μέσω pm μαζί μου.

Ευχαριστώ.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα σήμερα από την εφορία και στην είσοδό της είχε αγγελία για ενεργειακά πιστοποιητικά. Έδινε τιμές καθώς και ονοματεπώνυμο, μηχ-μηχ, και αρ.μητρώου ΤΕΕ και αρ ΕΥΕΠΕΝ. Έψαξα στο μητρώο του ΤΕΕ και ΔΕΝ υπάρχει στο όνομα αυτό μηχ-μηχ. και ο αρ.μητρώου ΤΕΕ ανήκει σε έναν τοπογράφο!

Ακούω προτάσεις.

Εάν μου επιτρέπει ο συντονιστής, μπορώ να ανεβάσω και την φωτογραφία που έχω βγάλει.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα προσωπικά στοιχεία χωρίς συναίνεση είναι λεπτό θέμα, δεν επιτρέπεται να αναρτηθούν.

Μπορεί κάποιος να ενημερώσει ή να ενημερωθεί μόνο μέσω pm.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.