Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια με άρθρο 26 και εξάντληση συντ. δόμησης


Recommended Posts

Οτιδήποτε είναι στατικα ανεξάρτητο και δεν παραβιάζει τα πολεοδομικα μεγέθη μπορεί να νομιμοποιειθει. Τώρα αν τα 150 είναι στατικα ενιαία και παραβιάζουν π.χ. τις πλαγιες αποστάσεις τότε μόνο τακτοποιούνται και νομιμοποιεις τα 10.

Η λογική του πράγματος έχει να κάνει με το τι θα γίνει μετά από 30 χρόνια, δηλαδή αν χρειαστεί να κατεδαφιστούν για κάποιο λόγο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μην την ψάχνεις με την λογική με το ''πράμα'' που παλεύουμε, αν και ακούγεται σωστό αυτό που λες, δεν περιγράφεται πουθενά στις διαδικασίες του Ν-4014, αντιθέτως η ιδέα της νομ/σης για ότι νομ/ται και της τακτ/σης για ότι τακτ/ται και δεν μπορεί να νομιμοποιηθεί, το έχουν γράψει σε μια από της 1551,50 ερωτοαπαντήσεις που έχουν δημοσιεύσει, δεν θυμάμαι τώρα σε ποιά απ' όλες και ποιό γράμμα το είδα, Α, Β, Γ,...............

Link to comment
Share on other sites

Τηλεφώνησα πριν από λίγο σε αλλη πολεοδομία από αυτήν που υπάγεται το σχέδιο και μου είπαν το εξής : αυτό που ρωτάω δεν περιγράφεται πουθενά μα πουθενά στην νομοθεσία και ότι σε μια παρόμοια περίπτωση εκδόθηκε κανονική άδεια νομιμοποίησης και τα υπόλοιπα με ρύθμιση,τι να πω πια έχω σηκώσει τα χέρια ψηλά. Ίσως ξεκινήσω με τα σχέδια για υπουργείο και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω πως περιγράφεται στην Τεχνική οδηγία για την εφαρμογή του Ν.Ο.Κ.

Σε κάθε περίπτωση δεν επιτρέπεται έκδοση άδειας δόμησης σε ακίνητο με αυθαίρετες κατασκευές που

δεν μπορούν να νομιμοποιηθούν, δεν έχουν εξαιρεθεί από κατεδάφιση, δεν έχει ανασταλεί η

κατεδάφισή τους με τις εκάστοτε ισχύουσες διατάξεις περί αυθαιρέτων ή δεν έχουν κατεδαφιστεί.

Κατά τη γνώμη μου το (,) δεν είναι διαζευκτικό (ποτέ δεν ήταν) οπότε πρέπει να συντρέχουν όλες οι ανωτέρω προϋποθέσεις για να εκδοθεί άδεια νομιμοποίησης.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω πως περιγράφεται στην Τεχνική οδηγία για την εφαρμογή του Ν.Ο.Κ.

Σε κάθε περίπτωση δεν επιτρέπεται έκδοση άδειας δόμησης σε ακίνητο με αυθαίρετες κατασκευές που

δεν μπορούν να νομιμοποιηθούν, δεν έχουν εξαιρεθεί από κατεδάφιση, δεν έχει ανασταλεί η

κατεδάφισή τους με τις εκάστοτε ισχύουσες διατάξεις περί αυθαιρέτων ή δεν έχουν κατεδαφιστεί.

Κατά τη γνώμη μου το (,) δεν είναι διαζευκτικό (ποτέ δεν ήταν) οπότε πρέπει να συντρέχουν όλες οι ανωτέρω προϋποθέσεις για να εκδοθεί άδεια νομιμοποίησης.

 

Είναι όμως συμπλεκτικό? Μεταφράζεται σαν "και"? Υπάρχει δηλαδή ακίνητο που έχει αυθαίρετη κατασκευή που έχει νομιμοποιηθεί αλλά δεν έχει εξαιρεθεί από κατεδάφιση?

Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση! Οπότε παίζουμε με τις λέξεις για άλλη μια φορά. Υπάρχει και σχετικό έγγραφο από τη ΔΟΚΚ απάντηση σε ερώτηση της πολεοδομίας Ξάνθης.

Μιλάει για προσθήκη βέβαια, αλλά το νόημα είναι το ίδιο. http://www.michaniko...

Edited by vk2626
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κτίρια που μπορούν να νομιμοποιηθούν αλλά δεν έχουν εξαιρεθεί από κατεδάφιση, δεν έχει ανασταλεί η

κατεδάφισή τους με τις εκάστοτε ισχύουσες διατάξεις περί αυθαιρέτων ή δεν έχουν κατεδαφιστεί.

Το έγγραφο προς την Υπηρεσία της Ξάνθης είναι μια τρέλα... Για να βγάλει κανείς συμπεράσματα από αυτού το τύπου τις απαντήσεις πρέπει να έχει στη διάθεση του και το ερώτημα.

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, σήμερα πήγα στην ΔΟΚΚ, όπου μου είπαν αυτό που ήταν κατα την γνώμη μου το ορθό. Νομιμοποίηση για ότι νομιμοποιείται ασχέτως αν έχει επιπλέον αυθαίρετα που ρυθμίζονται μόνο παρότι εξαντλούν την οποία επιπλέον δόμηση, κάλυψη. Οπότε, θεωρώ ότι το θέμα ειναι λήξαν.

Link to comment
Share on other sites

δεν το καταλαβα οπως το εχεις συνταξει.δηλ.εστω οτι εχεις τμηματα αυθαιρετα (καθ' υπερβαση των επιτρεπομενων μεγεθων),και τμηματα που νομιμοποιουνται.μπορεις να εκδοσεις αδεια νομιμοποιησης για οτι νομιμοποιειται και να τακτοποιησεις τα αυθαιρετα?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που του είπαν είναι αυτό που έχουν πει από την αρχή. Οτιδήποτε μπορεί να νομιμοποιηθεί από τις υπερβάσεις ,το νομιμοποιείς ασχέτως πόσα μ2 υπάρχουν ακόμα σε παραβάσεις που θα τις τακτοποιήσεις.Δηλαδή μπορείς να νομιμοποιήσεις μέχρι να εξαντλήσεις τους συντελεστές και από εκεί και πάνω τακτοποιείς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.