Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θεωρούνται νομίμως υφιστάμενα τα τακτοποιημένα με τον 4014?


chrisven

Recommended Posts

ναι. Η προφορική απάντηση είναι θετική. Εφόσον κτίριο έχει οικοδομική άδεια και ένα τμήμα του έχει τακτοποιηθεί με 4014 μπορώ να προχωρήσω σε άδεια προσθήκης (έχω υπόλοιπο δόμησης) εφ'όσον αφαιρέσω τα τετραγωνικά του τακτοποιημένου χώρου.(η δική μου περίπτωση αφορά προσθήκη, αλλά το ερωτημα που έχει γίνει αφορά και αλλαγή χρησης)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

οταν υπαρχουν καθυπερβαση του σδ τμηματα τακτοποιημενα στον 4014 ,μπορεις να κανεις αλλαγη χρησης στο νομιμως υφισταμενο???μηπως το συζητησες προφορικα κι αυτο rika?σε κουραζω ,συγγνωμη..

Link to comment
Share on other sites

Terry καλυτερα να διαβασεις και τις τεχνικες οδηγιες:

 

"Με το Ν.4030/11, όπως τροποποιήθηκε με το Ν.4067/12, ενημέρωση φακέλου άδειας δόμησης γίνεται ανεξάρτητα του χρόνου ισχύος της, δηλαδή για όσο χρόνο υφίσταται το κτίριο. Η αλλαγή μελετών που δεν τροποποιούν το διάγραμμα δόμησης της άδειας δόμησης γίνεται με ενημέρωση του φακέλου της άδειας, οποιαδήποτε χρονική στιγμή"

 

Αυτο δεν το ειχα υποψη μου.

Αλλα αφορα περιπτωσεις εντος σχεδιου ή οικισμους προ του 1923.

(για ευνοητους λογους).

 

 

ΥΓ βλεπω οτι εχει ενα καρο προυποθεσεις για να κανεις απλη ενημερωση. Να μην θες εγκριση απο αλλο φορεα, να μην αλλαζουν οι οψεις (για παλιες ΟΑ), να μην αλλαζει η στατικη μελετη, να μην αλλαζουν τα φορτια κτλ κλτ. Ελπιζω να καλυπτεσαι.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω rika.Αν τυχον ξαναπας και ΑΝ τυχον το θυμηθεις μπορεις να το συζητησεις κι αυτο?χωρις να σε δεσμευω.ΑΝ..

γιατι απο την επαρχια δεν ειναι ευκολη η επαφη.......

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.