Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργόσημο αναμένεται και στις μικροεπισκευαστικές εργασίες


Engineer

Recommended Posts

ναι αλλα αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να συνεχιστει

 

 

γιατι τωρα η ΔΙΑΦΟΡΑ ειναι ακομα μεγαλυτερη.....

μεσα στην κριση ειχαμε ΑΥΞΗΣΗ ενσημων και ΜΕΓΑΛΗ μειωση μεροκαματου.....

ανθρωποι με προσπικο 10-20 εργατες τωρα σου τηλ και παρακαλανε ακομα και για 30 ευρω μεροκαματο να καθαριζουν την οικοδομη !!!

Link to comment
Share on other sites

OTAN oi ασφαλιστικες εισφορες δεν ειναι παραλληλα με το μεροκαματο ΤΙ ΝΑ ΠΕΙΣ?

δλδ θα πληρωνεις τον εργατη 30 ευρω μεροκαματο και το εργοσημο 50? ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΟΙ

 

Δεν ειναι ετσι ακριβως.

 

Εσυ ως εργοδοτης πας στο ικα και αγοραζεις το εργοσημο 50 ευρω, και με αυτο πληρωνεις τον εργαζομενο ΧΩΡΙΣ να του δωσεις επιπλεον ποσο. Στη συνεχεια παει ο εργαζομενος στο ικα και εισπραττει το 70% του εργοσημου, δηλαδη 35 ευρω, μιας και τα υπολοιπα 15 παρακρατουνται ως ασφαλιστικες εισφορες.

 

Δηλαδη απο κει που εδινες 50 ευρω στο χερι μαυρα, τωρα δινεις 50 ασπρα κ πρεπει 2 ανθρωποι να πανε να κατσουν στην ουρα του ικα, ενας εσυ και ενας ο εργαζομενος, κ μαλιστα αυτος θα παρει λιγοτερα απ οσα επαιρνε πριν, με τη διαφορα οτι θα εχει και εοπυ.

 

Εσυ τι λες, θα πιασει αυτο το μετρο? Εγω λεω οχι

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΖΑΒΙ οπταν λεω 50 ασφαλιστικη εισφορα και 30 μεροκαματο στο χερι

 

αυτοι θα θεωρουν οτι 50+50 = 100 εργοσημο !!!

 

δεν υπαρχει περιπτωση να πιασει το μετρο....

 

σε αδειες που ληγουν και τις αφηνουν στο οριο της 10ετιας οι κατασκευαστες για να κλεισουν το ΙΚΑ δλδ το ΑΜΟΕ

αρχισαν το ξεπουλημα των ενσημων απο το να τα χρεωθουν ολα αυτοι

οτι παρεις 15 -20 ευρω αγορα ενσημου !!!

 

οι ιδιοι κατασκευαστες οταν κανουν ανακαινισεις λενε στους ιδιωτες οτι θα μπουν και καποια ενσημα εννοουν τις δικες τους οικοδομες...

 

το εργοσημο στην οικοδομη δε υπαρχει περιπτωση να πιασει γιατι μην ξεχναμε οτι οι μισοι οικοδομοι ειναι στον ΟΓΑ !!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΖΑΒΙ οπταν λεω 50 ασφαλιστικη εισφορα και 30 μεροκαματο στο χερι

 

αυτοι θα θεωρουν οτι 50+50 = 100 εργοσημο !!!

 

Ναι, καταλαβαίνω τί λες, πρέπει όμως να καταλάβεις και εσύ ότι αυτοί εννοούν 50 ευρώ ΤΕΛΙΚΟ ποσό, που περιλαμβάνει το μεροκάματο ΣΥΝ τις εισφορές.

 

Και ερχόμαστε στο ζουμί:

 

Πάω να αγοράσω εργόσημα από τα ΕΛΤΑ ή το ΙΚΑ. Περιμένω στην ουρά για να αγοράσω ΕΝΑ και μόνο εργόσημο με 50 ευρώ, διότι δεν τα πουλάνε σε δεσμίδες, σου λένε αν θες πολλά τότε κάνε έναρξη εργοδότη αφού βλέπεις ότι χρειάζεσαι πολλά μεροκάματα. Μα - λέω εγώ- ρε παιδιά δεν είμαι εργοδότης, απλά βαριέμαι να κουρεύω το γκαζόν μου και να πλένω τα δαντελωτά μου βρακιά στο χέρι, οπότε πού και πού ψαρεύω στην Ομόνοια κάναν άγιο να με βοηθάει.Επίσης βαριέμαι να έρχομαι εδώ κάθε φορά που λερώνω τα βρακιά μου καθώς αυτό γίνεται αρκετά συχνά και έχω και οικογένεια να θρέψω οπότε πρέπει να πάω στη δουλειά αντί να παίζω στην ουρά με το iphone μέχρι να έρθει η σειρά μου. Στ αρχίδια μας σου λέει το ΙΚΑ και τα ΕΛΤΑ, να έρχεσαι εδώ να μας λές καλημέρα κάθε φορά που λερώνεσαι, φρόντισε να μην λερώνεσαι συχνά αν βαριέσαι και να σκουπίζεσαι με μωρομάντηλα, ο επόμενοοοοοοος.

 

Στη συνέχεια την ΕΠΟΜΕΝΗ μέρα ο εργαζόμενος έρχεται να κάνει τη δουλειά και τον πληρώνεις δίνοντάς του ΜΟΝΟ το εργόσημο και ΜΗΔΕΝ ευρώ.

Τέλος, τη ΜΕΘΕΠΟΜΕΝΗ ο εργαζόμενος πάει στα ΕΛΤΑ ή το ΙΚΑ να εισπράξει 35 ευρώ.

 

Δηλαδή 2 άνθρωποι στην ουρά 2 διαφορετικές ημέρες από την πραγματική ημέρα εργασίας (που είναι η μέρα που έρχεται ο εργαζόμενος να δουλέψει), για να καταλήξει ο εργαζόμενος να πληρώνεται λιγότερο από πριν μεν, αλλά ασφαλισμένος δε.

 

Προφανώς τον εργοδότη τον συμφέρει, μιας και το εργόσημο αφαιρείται από τη δήλωση εισοδήματος ως έξοδο, αλλά δεν τον συμφέρει να κάθεται στην ουρά κάθε 3 κ λίγο διότι έχουμε και δουλειές να κάνουμε και όχι μονο να ασχολούμαστε με τις τρύπες των ταμείων.

 

Η μοναδική περίπτωση να πιάσει αυτή η μαλακία είναι να αγοράζει ο εργοδότης το εργόσημο από ίντερνετ, και να πιστώνεται αυθημερόν ή και αυτόματα το απομειωμένο ποσό στο λογαριασμό του εργαζόμενου.

 

Αλλά τί να λέμε τώρα, όταν αυτά τα ζώα χρησιμοποιούν το ίντερνετ για ΑΥΞΗΣΗ της γραφειοκρατίας, ενώ ανακαλύπτουν το email 20 χρόνια μετά την εφαρμογή του στο δυτικό κόσμο.

 

Ω ζώα, αν διαβάζετε αυτές τις γραμμές, με τους ρυθμούς που ξύνεστε, μην περιμένετε να αναβαθμιστεί το dna σας σε υπανθρώπους, πόσο μάλλον σε ανθρώπους, διότι ακόμη ΟΥΤΕ στο δυτικό κόσμο δεν έχει εφευρεθεί η αναβάθμιση dna. Ακόμη και να εφευρεθεί, εσείς πάλι 20 χρόνια πίσω θα είστε, μπετόβλακες κτηνοβάτες.

Edited by [email protected]
  • Upvote 8
Link to comment
Share on other sites

Ω ζώα, αν διαβάζετε αυτές τις γραμμές, με τους ρυθμούς που ξύνεστε, μην περιμένετε να αναβαθμιστεί το dna σας σε υπανθρώπους, πόσο μάλλον σε ανθρώπους, διότι ακόμη ΟΥΤΕ στο δυτικό κόσμο δεν έχει εφευρεθεί η αναβάθμιση dna. Ακόμη και να εφευρεθεί, εσείς πάλι 20 χρόνια πίσω θα είστε, μπετόβλακες κτηνοβάτες.

 

Όλα τα ...λεφτά φίλε μου!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.