Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανελκυστήρας εντός Δ


Recommended Posts

Συνάδελφοι λίγο την βοήθειά σας....

 

Έχω κτίριο με ΓΟΚ 85 και θέλω να νομιμοποιήσω κάποιες αυθαιρεσίες σε αυτό

Με απασχολεί η ύπαρξη ανελκυστήρα εντός Δ(επιβάλλεται απο κτιριοδομικό λόγω ύψους)

Το κόκκινο περίγραμμα που έχω και ουσιαστικά είναι μια επιφάνεια η οποία προέβλεπε ημιυπαίθριο δεν κατασκευάστηκε ποτέ

 

Μπορώ να κάνω χρήση του άρθρου 17 παρ4 που αναφέρει ότι εντός Δ επιτρέπονται κατασκευές για άτομα με αναπηρία?να θεωρήσω δηλ ότι ο ανελκ εξυπηρετεί άτομα με αναπηρία?

 

1428wma.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον οχι, αφού ο ανελκ. επιβάλλεται, και δεν τον κάνεις προαιρετικά μόνο για ΑΜΕΑ.

Το άρθρο ίσως εννοεί κατασκευή εκ των υστέρων.

Γιατί δεν ολοκληρώνεις τον η/υ χώρο ώστε να μην έχεις πρόβλημα με πλάγιες αποστάσεις?

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

chrisven

 

το φρεάτιο ανελκυστήρα στην θέση εκείνη είχε προβλεφθεί από τα εγκεκριμένα σχέδια?

 

η άδεια έχει κλείσει?

Link to comment
Share on other sites

εκεί είχε προβλεφθεί

 

το πρόβλημα με το να ολοκληρώσω τον ημιυπαίθριο είναι ότι το κτίριο είναι ψηλό άρα πρέπει να τον κατασκευάσω καθ'ύψος(11μ) και το κόστος ανεβαίνει

 

η άδεια έχει κλείσει

 

 

αν "δεσμεύσω" τον χώρο μετρώντας τον στην δόμηση?

επαναλαμβάνω ότι δεν έχω ανοίγματα

Edited by chrisven
Link to comment
Share on other sites

αν πας για έκδοση άδειας δόμησης για προσθήκη Η.Χ κατ επέκταση και καθ ύψος, θα υπάρξει πρόβλημα αφού το υπάρχον παραβιάζει Δ. Άρα μάλλον δεν συμφέρει. Μήπως τακτοποίηση με 4014(αν γίνεται) για παραβίαση Δ και να το καθυστερήσεις λίγο, μήπως οι νέες διατάξεις έχουν βελτίωση στον υπολογισμό προστίμου, ώστε να απεμπλακεί η παράβαση για το Δ σε σχέση με τα τετραγωνικά του κτιρίου στο τρόπο υπολογισμού προστίμου

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα πρέπει να καθυστερήσεις την απόφαση αν θα το τακτοποιήσεις ή θα προσπαθήσεις να το νομιμοποιήσεις.

Δες όμως και πως θα καταλήξει το θέμα της μη εφαρμογής των στατικών της άδειας στην επερχόμενη "ηλεκτρονική ταυτότητα".

Εκεί μπορεί να υπάρξουν δυσάρεστες εκπλήξεις ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.