Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έρχεται το επίδομα ανεργίας: 360 ευρώ για τους ελεύθερους επαγγελματίες


Engineer

Recommended Posts

http://www.6meres.gr/details.php?aid=48703

 

Μεταξύ των άλλων λέει και κάτι σοφό που ήδη γνωρίζουμε:

. Για τη λήψη της παροχής (επίδομα ανεργίας) απαιτείται ο δικαιούχος να μην έχει οφειλές στο ασφαλιστικό ταμείο ή τουλάχιστον να έχει ρυθμίσει την οφειλή και να την εξυπηρετεί κανονικά (να διαθέτει δηλαδή ασφαλιστική ενημερότητα). Ομως, ο επαγγελματίας πρώτα κόβει την πληρωμή του ΟΑΕΕ (ΤΕΒΕ), μετά δεν πληρώνει την εφορία και τελευταίο κλείνει το μαγαζί. Κατά συνέπεια, δεν υπάρχει άνεργος ελεύθερος επαγγελματία που δεν χρωστά τον ΟΑΕΕ. Και, επιπλέον, εδώ δεν έχει να ζήσει και αιτείται επιδόματος, θα έχει διαθέσιμα να πληρώσει τον ΟΑΕΕ (όπου η μηνιαία εισφορά μάλιστα προσεγγίζει το ύψος του επιδόματος ανεργίας που διεκδικεί…);

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

α μην έχει αναλάβει μισθωτή απασχόληση ή να μην αυτοαπασχολείται ή να μη λαμβάνει σύνταξη από οποιαδήποτε αιτία από φορέα κύριας ασφάλισης, τον ΟΓΑ, το ΝΑΤ ή το Δημόσιο ή φορέα κύριας ασφάλισης ξένης χώρας, για το χρονικό διάστημα που δικαιούται το βοήθημα. Ειδικά για τους ασφαλισμένους του Τομέα Σύνταξης Μηχανικών και Εργοληπτών Δημοσίων Έργων (ΤΣΜΕΔΕ) του ΕΤΑΑ απαιτείται η διακοπή της ασφάλισης στον ανωτέρω τομέα.

 

Διακοπή ασφάλισης απο το ΤΣΜΕΔΕ δεν νομίζω ότι κάνει κάποιος τόσο εύκολα...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τα χουμε πει. Μηχανικός στην Ελλάδα τα τελευταία 3 χρόνια σημαίνει ΠΡΩΗΝ ΚΛΕΦΤΗΣ δημοσίου και ιδιωτικού χρήματος. Πλήρωνες περαίωση (άρα ήσουνα κλέφτης), δεν έκοβες όλη την απόδειξη (άρα ήσουνα κλέφτης) κτλ κτλ οπότε θες και επίδομα ανεργίας σου λέει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εγώ έχω μία απορία σχετικά με την "Cosa Nostra". Έτσι και στέλνουμε μαζικά επιστολές στους βουλευτές μηχανικούς όλων των κομμάτων ζητώντας τους να παρέμβουν επιτέλους δε θα κουνηθεί κανένας λέτε, έστω και για τα ψηφαλάκια; Δε ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μία απορία σχετικά με την "Cosa Nostra". Έτσι και στέλνουμε μαζικά επιστολές στους βουλευτές μηχανικούς όλων των κομμάτων ζητώντας τους να παρέμβουν επιτέλους δε θα κουνηθεί κανένας λέτε, έστω και για τα ψηφαλάκια; Δε ξέρω...

 

μπουχαχαχαχα......δεν θα προλαβαίνουν να χρησιμοποιούν τις επιστολές στην τουαλέτα.... :smile: :-)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.