Μετάβαση στο περιεχόμενο

συνδετήρες υποστυλώματος σε γενική κοιτόστρωση με ενισχυμένες ζώνες


gkaron

Recommended Posts

Φίλε gkaron, το τι συμβαίνει με το μήκος αγκύρωσης είναι μία μεγάλη ιστορία που έχει να κάνει με την μορφή του φορέα, τις κατασκευαστικές λεπτομέρειες, τα φορτία και, φυσικά, με τις παραδοχές που είχε στον νου το ο συνάδελφος που έκανε την μελέτη.

 

Συνάδελφε tetris, δεν έχει να κάνει με καμία μονολιθικότητα. Μιλάμε για υπόγειο, το οποίο -θυμίζω- δεν έχει απαιτήσεις πλαστημότητας. Επιπλέον, μιλάμε για τον πόδα υποστυλωμάτων υπογείου που έχει ροπή σχεδόν μηδέν, ενώ έχει τους οπλισμούς που απαιτεί η ροπή στον πόδα των στύλων του ισογείου...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πιστεύετε ότι χρειάζεται να απευθυνθώ σε μηχανικό για κάποια επιπρόσθετη μελέτη;

Μπορεί να μελετηθεί ένα τέτοιο θέμα; Υπάρχουν λύσεις αν υπάρχει πρόβλημα;

(Ένας φίλος μηχανικός που γνωρίζει πάνω κάτω το έργο και έχει μια αρκετά καλή εικόνα του έργου μου είπε να μην ανησυχώ.(ειδικά με τις υπερδιαστολογήσεις που έχω)).

Συγνώμη αν φαίνομαι υπερβολικός και σας κουράζω αλλά έχω ζήσει πολύ έντονα τον σεισμό του '99 και ήταν πολύ άσχημη εμπειρία. (γι'αυτό και ζήτησα από τον μηχανικό μου να γίνει σχεδίαση σε +1 μεγαλύτερη σεισμική ζώνη από τις απαιτήσεις)

Link to comment
Share on other sites

Τερρυ τώρα την αμοιβή τι την θες? δεν το ξέρεις οτι είναι παράνομο να ζητάς χρήματα?

Link to comment
Share on other sites

 

Υ.Γ.: Το γιατί το έκανε ο σιδεράς αυτό έχω μια ιδέα: Ο μηχανικός μου θυμάμαι ότι αρνήθηκε να παραλάβει τον οπλισμό των υποστυλωμάτων γιατί ήταν πολύ σκουριασμένος. Έτσι ο σιδεράς φαντάζομαι ότι σκέφτηκε αυτόν τον εναλλακτικό τρόπο σιδερώματος για να μην χάσει τα μεροκάματα των εργατών του.

Μήπως είναι και αυτό ένα θέμα που πρέπει να αναλυθεί περισσότερο? Μήπως χρειάζεται να γίνουν κάποιες μετρήσεις για την οξείδωση του οπλισμού και σε τι βαθμό είχε φτάσει πριν τη σκυροδέτηση και τι επιπτώσεις μπορεί να έχει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.