Μετάβαση στο περιεχόμενο

Hepos και ιδιωτικά δίκτυα σταθμών αναφοράς - Λειτουργία, κόστος και προσφερόμενες υπηρεσίες


Recommended Posts

Καλησπέρα Συνάδελφοι,

 

για να μην ανοίγω νέο θέμα λέω να ποστάρω εδώ..

 

Ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποιος από εδώ, εμπειρία στο αν και εφόσον πιάνει το Hepos στην περιοχή της Λέρου..

 

Γιατί από ότι είδα οι κοντινότεροι σταθμοί είναι Κως στα 48κμ και Σάμος στα 58κμ..

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας..

Link to comment
Share on other sites

Με αυτά τα μήκη βάσεων είναι επίφοβα τα πράγματα αγαπητέ... Base - rover επιλογή παίζει? Ώστε να εξαρτηθείς σε τοπικά τριγωνομετρικά?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με το ntanos. Ένας συνάδελφος πήγε προς Σύμη μεριά και είχε θέματα. Θα σου συνιστούσα 2 δέκτες base-rover.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε τέτοιες αποστάσεις από τη βάση έχε υπόψιν ότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να έχεις σημαντικά σφάλματα όχι απλά στην εξάρτηση αλλά ακόμα και στις σχετικές θέσεις μεταξύ των μετρηθέντων σημείων. Δεν μιλάμε δηλαδή για ένα απλό move μίας "ορθής κατά τα άλλα" αποτύπωσης.

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω πως ο φίλος δεν έχει δυνατότητα base - rover, αλλιώς δεν θα έμπαινε καν στον κόπο να ρωτήσει.

Προσωπικά θα έκανα τα παρακάτω:

α. τηλέφωνο στο HEPOS και ερώτηση αν πιάνει στη Λέρο.

β. Εάν έχει δυνατότητα να κάνει static (post processing) επίλυση με το GPS που έχει

(εάν είναι εγγεγραμμένος χρήστης στις υπηρεσίες μετεπεξεργασίας) τότε ένα δίπολο και total station είναι η καλύτερη λύση.

Την τρίτη επιλογή δεν θα τη γράψω γιατί θα τον γυρίσω πολλά χρόνια πίσω, στην εποχή που δεν είχαμε gps και δεν ξέρω αν την πρόλαβε.....

 

Δυο ερωτήσεις προς τον Dimarxoukos:

α.στην περιοχή που μετράς συνήθως, με ποιον τρόπο κάνεις εξάρτηση απο το HEPOS? VRS ή Single Base RTK?

β. ποιο όργανο (gps) χρησιμοποιείς?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς να σας ευχαριστήσω πολύ για τις απαντήσεις σας, όλους σας..

 

Έχει γίνει ήδη ερώτηση στο Ηepos αλλά το γραφείο και οι προδιαγραφές, με το πεδίο διαφέρουν λίγο-πολύ και το ξέρουμε όλοι αυτό, οπότε ήθελα και μια γνώμη εμπειρίας αν υπήρχε..

 

Δυστυχώς δεν υπάρχει η δυνατότητα για base-rover (ακόμα).. Γι αυτό το λόγο μετράω και με το Hepos..

 

Mitsubae σε αυτα που με ρωτάς συνήθως μετράω με single base αλλά αν χρειαστεί εναλλάσω το τρόπο ανάλογα τις ανάγκες..

 

Μετράω με το ProMark 500 το οποίο είναι αρκετά αξιόλογο και σε δύσκολες συνθήκες..

 

Τέλος θα ήθελα να μου πείτε και το τρίτο.. Μην με κρατάτε σε αγωνία.. Όντως είμαι σχετικά μικρός και δεν έχω εμπειρία σε (παπάδες και λοιπές τεχνικές) αλλά είμαι σίγουρος ότι αυτά ήταν και η απόλαυση του τοπογράφου..    

Link to comment
Share on other sites

Η τρίτη λύση που εννοεί ο φίλος Mitsubae υποθέτω ότι είναι η οπισθοτομία και η χρήση τουλάχιστον 4 γνωστών τριγωνομετρικών.

Link to comment
Share on other sites

Η τρίτη λύση που εννοεί ο φίλος Mitsubae υποθέτω ότι είναι η οπισθοτομία και η χρήση τουλάχιστον 4 γνωστών τριγωνομετρικών.

Όχι ρε σύ, με τίποτα οπισθοτομία.

Απλά βρίσκεις το ποιο κοντινό τριγωνομετρικό, βάζεις το total εκεί, μηδενίζεις σε άλλο τριγωνομετρικό και χτυπάς όσα περισσότερα τριγωνομετρικά μπορείς γωνιακά (αν τώρα έχεις τη δυνατότητα 

να πάς και σε άλλο με το πρίσμα σου ακόμα καλύτερα) και κάνεις όδευση πηγαίνοντας κοντά στο χωράφι - οικόπεδο που θέλεις να μετρήσεις.

 

dimarxoukos: Εφόσον έχεις το pm500 (το οποίο θεωρώ απο τα πιο αξιόπιστα όργανα) πώς κάνεις μετρήσεις με HEPOS? RTK? Η κάρτα sim σου πού είναι? Στο χειριστήριο σου ή μέσα στο gps?

Θεωρώ πάντως πως η λύση δίπολο με total είναι η καλύτερη.

 

Αν ήμουν στη θέση σου θα πήγαινα με gps - total και ανάλογα με τις συνθήκες θα έβρισκα μία λύση, τί σκατά τοπογράφοι είμαστε?

Link to comment
Share on other sites

Δημαρχόυκο, στειλε ΠΜ για να μιλησουμε

Μην του τα πεις όλα με pm, δώσε τις γνώσεις σου και στον απλό λαό φίλε Δημήτριε!

Edited by Mitsubae
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.