Μετάβαση στο περιεχόμενο

Hepos και ιδιωτικά δίκτυα σταθμών αναφοράς - Λειτουργία, κόστος και προσφερόμενες υπηρεσίες


Recommended Posts

Nαι, Γιώργο, αλλά αυτό σηκώνει πολύ κουβέντα. Δοκίμασες λες 2 δίκτυα. Με τι σημείο αναφοράς ειδες οτι το ενα σου κάνει και το άλλο δε σου κάνει;

 

Με ΓΥΣ; Με αποτυπώσεις δύσκολες; με με με;

Link to comment
Share on other sites

giorgosv με κάλυψες και έχεις απόλυτο δίκιο. τσεκάρεις x,y,z και αποφασίζεις.και πόσο μάλλον αν προσεγγίζεις και υψομετρα. Αλλά και οι πιστοποιήσεις διαφέρουν. Απότι αναφέρεται στην έκθεση ενσωματώθηκαν οι σταθμοί στο στο δίκτυο του ΚΔΔ. Λογικά μιλάμε για πάνω από 150 σταθμούς.

Link to comment
Share on other sites

Nαι, Γιώργο, αλλά αυτό σηκώνει πολύ κουβέντα. Δοκίμασες λες 2 δίκτυα. Με τι σημείο αναφοράς ειδες οτι το ενα σου κάνει και το άλλο δε σου κάνει;

 

Με ΓΥΣ; Με αποτυπώσεις δύσκολες; με με με;

Φυσικά δεν πήγα σε όλα τα τριγωνομετρικά πριν αποφασίσω αλλά τσέκαρα 2-3.

Στη μια περίπτωση ήμουν στα προβλεπόμενα σφάλματα του μετασχηματισμού ενώ στην άλλη είχα μεγάλη απόκλιση στο υψόμετρο.

Δεν έκατσα να το ψάξω περαιτέρω αν ήταν κάποια ρύθμιση αλλά ρώτησα και έμαθα ότι το δίκτυο είχε κάποιο θέμα με τα υψόμετρα.

Το θέμα είναι να ξέρεις τι περιμένεις. Π.χ ξέρω ότι αν μετράω με EGM96 ή 2008 θα έχω 0.5-1μ απόκλιση στο υψόμετρο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως είμαι στα 3-4 cm στο υψόμετρο.

Για κάνε το πιο αναλυτικό. Πως μετράς και που ελέγχεις; Γιατί αν μετράς από σταθμό που έχει συν/νες ΕΓΣΑ και υπολογισμένο ορθομετρικό υψόμετρο είναι λογικό αυτό που λές.

Αν όμως το υψόμετρο του σταθμού δίνεται στο ελλειψοειδές τότε το μοντέλο γεωειδούς δεν θα σου δώσει καλύτερη ακρίβεια από 0.5 μ. εκτός από αυτό του HEPOS TOOL που δίνει περίπου 15cm.

Link to comment
Share on other sites

Ο σταθμός δεν έχει συντεταγμένες ΕΓΣΑ,δίνεται στο ελλειψοειδές. Απλά με την συνδρομή μου δόθηκε αρχείο μοντέλου γεωειδούς με την ονομασία uranus_geoid και φορτώθηκε στο όργανο. Οι μετρήσεις έγιναν σε γνωστά τριγωνομετρικά καθώς και σε σημεία ελέγχου του ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Αντώνη, ερώτηση:

 

Παίρνω ενα οποιδηποτε δεκτη ή εστω εναν της λεικα με το μετρικανετ vrs και αποτυπωνω ενα Χ σημείο. Παίρνω τις Χ,Ψ σε ΕΓΣΑ.

 

Παιρνω τον ιδιο οποιοδηποτε δεκτη, με ενα δικτυο single base απο τα πολλα που κυκλοφορούν, και κανω και localization με ενα τοπικό ΓΥΣ που γνωρίζω πως δεν εχει κουνηθεί απτην ημερα που στηθηκε. (αφηνουμε το γεγονος πως εχει σιγουρα άλλες συν/νες λογω μικρομετακινησεων).

Και τέλος, πηγαινω και αποτυπωνω το ιδιο σημείο Χ, με τοταλ στημενο σε ΓΥΣ με μηδενισμό παλι σε ορατό ΓΥΣ.

 

Πηγαίνω στο ιδιο σημείο Χ. Τι διαφορά μπορώ να βρώ στις συν/νες ; Ποιές είναι οι ορθότερες ;

 

Γνωρίζω πως μονολεκτικά, δε μπορεί να απαντηθεί, απλώς θα ήθελα την αποψη σου.

 

(και μη μου πεις πως "αυτο που μπορω να εγγυηθω ειναι πως με μετρικανετ, αν το μετρησω μετα απο 1 χρονο ή 10 φορες μεσα σε αυτο το χρονο θα βρω τις ιδιες συν/νες καθε φορα")

Ας πάρουμε τα πράγματα ένα-ένα.

 

Kane η ερώτηση σου δεν έχει μονολεκτική απάντηση, όπως πολύ καλά γνωρίζεις και αναφέρεις.

Σχετικά με τις διαφορές που θα πάρεις, αν η βάση του δικτύου είναι μικρή και άρα δεν εχεις ppm οι διαφορές που θα πάρεις με total station, GPS με ΜΑΧ ή VRS και Single Base θα είναι μικρές, στα πλαίσια της ακρίβειας των οργάνων και της μεθόδου RTK και σε κάθε περίπτωση αποδεκτές.

Αν η βάση σου μεγαλώσει, οπότε το σφάλμα θα μεγαλώσει, τότε η δικτυακή επίλυση είναι πιο ασφαλής, με μεγαλύτερη επαναληψιμότητα και ακρίβεια. Το Single base αρχίζει και χάνει μεγαλώνοντας η απόσταση και όσο για το όργανο εξαρτάται πλέον από τον τρόπο που θα δουλέψεις (π.χ. όδευση). Το Total Staion από κατασκευής έχει μεγαλύτερη ακρίβεια άλλα έχει τους περιορισμούς του. Πάντως οι διαφορές θα πρέπει να παίζουν θεωρητικά μέσα σε ένα εύρος λίγων εκατοστών (πάντα σε μικρές βάσεις για Single Base).

 

Τώρα ποιο αποτέλεσμα είναι ορθότερο; Μεγάλη κουβέντα και εξαρτάται από το τι θεωρείς σωστό. Στο παράδειγμα σου το πιο ακριβές θα ήταν το total station. Οι λύσεις όμως με GPS θα ήταν αποδεκτές μέσα στα πλαίσια της ακρίβειας του RTK και είναι κάτι που όλοι κάνετε καθημερινά, γιατί το GPS είναι πιο παραγωγικό.

 

Και μη μου κάνεις προβοκατόρικες παρατηρήσεις :smile:

(και μη μου πεις πως "αυτο που μπορω να εγγυηθω ειναι πως με μετρικανετ, αν το μετρησω μετα απο 1 χρονο ή 10 φορες μεσα σε αυτο το χρονο θα βρω τις ιδιες συν/νες καθε φορα")

 

Αντώνη εκεί οι αποστάσεις από τη βάση είναι σχετικά μικρές.Και νομίζω ότι με τη νέα συνεργασία παρακολούθησης και πιστοποίησης του δικτύου από το ΕΜΠ και το κέντρο δορυφόρων διονύσου δεν υπάρχει θέμα. Η έκθεση υπάρχει εδώ : http://www.treecomp....report_ntua.pdf

 

Αν οι βάσεις που δουλεύεις είναι όντως μικρές τότε είσαι μια χαρά. Επιλέγεις συνεργάτη και πορεύεσαι.

Εγώ απαντάω στο ότι η treecomp δίνει VRS. Αν είναι να λέμε "ναι μεν αλλά" τότε όλοι τα κάνουμε όλα. Κι εγώ κάτω από συγκεκριμένες και ιδανικές συνθήκες είμαι αστροναύτης.

 

Συνάδελφοι, κατά τη γνώμη μου όλο αυτό με τις πιστοποιήσεις απο ΑΠΘ και ΕΜΠ έγινε για λόγους μάρκετινγκ. Τυχαίο που το έκανε η metrica και μετα ακολούθησε η tree?

Γι'αυτό δεν χρειάζεται να πλατιάζουμε. Ας πάρει καθένας ότι δέκτη θέλει, ας δοκιμάσει όλα τα δίκτυα και ας κρίνει ποιό είναι το καλύτερο.

Εγώ π.χ. δοκίμασα smartnet και uranus. Είδα ότι το ένα μου κάνει ενώ το άλλο όχι και τελείωσε το παραμύθι.

 

Οι πιστοποιήσεις, όπως μάλλον λάθος αναφέρονται δεν είναι μαρκετίστικο κόλπο. Είναι αυτό που σου εξασφαλίζει την ποιότητα των επιλύσεων των δικτύων και σου δίνει σιγουριά στη δουλειά σου. Χωρίς τις εργασίες από το Α.Π.Θ. όλοι θα αμφισβητούσαν τα αποτελέσματα. Ενώ τώρα τουλάχιστον αυτό δεν αμφισβητείται. Σκέψου να έμπαινε το HEPOS σε λειτουργία χωρίς καμία εργασία από πίσω του.

 

Σχετικά λοιπόν με τις "πιστοποιήσεις" θέλω να πω πως δεν έχουν την έννοια της πιστοποίησης κατα ISO π.χ. αλλά την έννοια της εξασφάλισης της ποιότητας. Επίσημος φορέας πιστοποίησης δικτύων στην Ελλάδα δεν υπάρχει (στη Βουλγαρία υπάρχει :sad: ) γι' αυτό και στην Ελλάδα δεν υπάρχει κανένα πιστοποιημένο δίκτυο. Ούτε καν το HEPOS δεν είναι πιστοποιημένο αλλά ούτε και επίσημο.

 

Η METRICA πράγματι ήταν η πρώτη εταιρία που μπήκε στη διαδικασία της ποιοτικής παρακολούθησης του δικτύου και της ένταξης της στο HTRS07 του HEPOS και μάλιστα με πρότυπη εργασία, την οποία αν και κατέκριναν στην αρχή, στη συνέχεια ιοθέτησαν. Η METRICA το έκανε γιατί πίστευε στην ποιότητα. Οι υπόλοιποι που ακολούθησαν (όσοι ακολούθησαν) το έκανα μόνο για λόγους ανταγωνισμού και όχι επειδή το πίστευαν, αλλά ακόμα κι έτσι είναι καλύτερο απ' το καθόλου. Ο χρόνος θα δείξει αν θα υπάρχει συνέπεια και συνέχεια.

 

Επίσης είμαστε πρωτοπόροι σε ότι κάνουμε και στη συνέχεια μας αντιγράφουν. Δεν είνια τυχαίο πως πρώτος ανακοίνωσα τη δημιουργία του συμβατού με HEPOS_TT γεωειδούς και στη συνέχεια το έκαναν όλοι.

 

Εμείς πάντως συνεχίζουμε για τρίτη χρονιά τις εργασίες με το Α.Π.Θ. και θα συνεχίσουμε να ανακοινώνουμε πράγματα πολύ μπροστά από την απλή χρήση του δικτύου για RTK εφαρμογές.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Νέα δυνατότητα στο δίκτυο SmartNet Greece.

Ζητήθηκε από πολλούς χρήστες και υλοποιήθηκε άμεσα. Τώρα όλοι οι χρήστες του δικτύου με πακέτο περιορισμένης πρόσβασης ή χρονοχρέωσης, έχουν τη δυνατότητα να βλέπου και να τυπώνουν τα στατιστικά της χρήσης τους on-line σε Near Real Time (δηλαδή με μικρή καθυστέρηση περίπου μισής ώρας).

Επιπλέον μπορούν να δούν σε χάρτη Google που δούλεψαν, καθώς και λεπτομερή χαρακτηριστικά της σύνδεσης τους.

Η δυνατότητα παρέχεται δωρεάν μέσω της ιστοσελίδας του δικτύου www.smartnet-greece.com σε όλους τους χρήστες περιορισμένης πρόσβασης.

Θα ακολουθήσει επίσημη ανακοίνωση σύντομα μέσω της επίσημης ιστοσελίδας της METRICA.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι τοπογράφος, αλλά αν δεν κάνω λάθος το παρακάτω δίκτυο περιλαμβάνεται σε αυτό που συζητάτε σε αυτό το θέμα.

 

http://www.civilshop.gr/index.php?page=cors-network

 

Έχει πακέτα σαν τα καρτοκινητά με χρέωση από 1€ ~ 2€ την μέρα αλλά με δυνατότητα π.χ. αγοράς 50€ για χρήση σε 6 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.