Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορά θερμοκρασίας πλαισίου - περιβάλλοντος


gdrio

Recommended Posts

γιατί ο αέρας είναι πιο ψυχρός το βραδυ, ίσως λόγο ελλείψεις ακτινοβολίας.

Εάν θες να μάθεις γιατί το βραδυ είναι ψυχρότερος ο αέρας, τότε πολύ απλά πιο βασικό δεν υπάρχει ηλιακή ακτινοβολία.(μετεωρολογία)

Εάν θες να μάθεις για την κυψέλη τότε απλά κοίτα την σύνδεση θερμοκρασίας λειτουργίας k περιβάλλοντος(σε όλα τα βίbλια που ασχολούνται με φωτοβολταϊκά)

Τέλος για όλο το πλαίσιο, λαβέ k τα υπόλοιπα δομικά υλικά υπόψιν (σε όλα τα βιblία μετά φοράς θερμότητας)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μία θορά ακόμη λίγο διαφορετικά. Το πάνελ έχει χαμηλότερη θερμοκρασία από τον αέρα για τον ίδιο λόγο που ένα πρωινό με θερμοκρασία λίγο πάνω από το μηδέν το αυτοκίνητό μας έχει πιάσει πάχνη γεγονός που υποδηλώνει θερμοκρασία μικρότερη του μηδενός.

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα νομίζω είναι γιατί παρατηρείται διαφορά στη θερμοκρασία πάνελ και αέρα.

Αυτό που καταλαβαίνω ότι δίνεις σαν εξήγηση φίλε george_RES είναι ότι το πάνελ σα σύνολο είναι πιο κρύο, ισχυρισμός που είναι η ίδια η ερώτηση χωρίς ερωτηματικό, και ότι πρέπει να μετρήσουμε τη θερμοκρασία των κυψελών πράγμα που δε ζήτησε να μάθει κανείς.

 

Datahunder σε ευχαριστώ. Έχεις καταλάβει ακριβώς αυτο που ζητάω.

Link to comment
Share on other sites

Μία θορά ακόμη λίγο διαφορετικά. Το πάνελ έχει χαμηλότερη θερμοκρασία από τον αέρα για τον ίδιο λόγο που ένα πρωινό με θερμοκρασία λίγο πάνω από το μηδέν το αυτοκίνητό μας έχει πιάσει πάχνη γεγονός που υποδηλώνει θερμοκρασία μικρότερη του μηδενός.

 

Που οφείλεται αυτό το φαινόμενο? Ένα παράδειγμα είναι η υγρασία αλλά δεν είναι η υγρασία διότι και νωρίς το απόγευμα έχω αυτό το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Χλωμό δε βλέπω έως κατακίτρινο

τα θερμόμετρα της SMA π.χ με 3€ αυτό του πανέλ και 30€ αυτό της εξωτερικής είναι λίγο τσι πλάκας να το πω, είναι να τα βάζουμε γιατί αν βάλεις σοβαρά μετρητικά θα σου πάρουν το σκάλπ και κανένας δεν τα πληρώνει άρα πέρνουμε μια αίσθηση του που περίπου είναι η θερμορασία και αν δεις και στο ανεμόμετρο των 100€ κανά 20m/s καταλαβαίνεις ότι μάλλον φύσηξε.

εγώ δεν τα εμπιστευομαι αν με ρωτήσει κάποιος για επιστημονική έρευνα αλλά αν κάποιο ρωτήσει τι θερμοκρασία είχε χθές στα τρίκαλα μπορώ να έχω μια αίσθηση και να του πω.

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά οφείλεται στην ακτινοβολία του panel προς το ....διάστημα. O ίδιος λόγος για τον οποίο κάνει κρύο όταν έχει ξαστεριά.

Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε τι θυμάμαι από την φυσική... :unsure:

 

Όλα τα αντικείμενα ακτινοβολούν στον χώρο την ενέργεια που έχουν (όποια και αν είναι η πηγή της), υπό μορφή υπέρυθρης ακτινοβολίας.

Την ημέρα (με ηλιοφάνεια), η ακτινοβολία που δέχεται το Φ/Β είναι πολύ ισχυρή και το μεγαλύτερο μέρος της μετατρέπεται σε θερμότητα στις κυψέλες.

Το Φ/Β ακτινοβολεί μεν (και δροσίζεται μέσω της επαφής με τον ψυχρότερο αέρα), αλλά η θερμοκρασία του είναι σταθερά υψηλότερη από αυτήν του αέρα καθώς δέχεται συνεχώς ακτινοβολία.

 

Την νύχτα, γίνεται μάλλον το ανάποδο...δηλαδή, το Φ/Β έχει θερμοκρασία που είναι πιο κοντά σε αυτήν του περιβάλλοντος και απλά ο αέρας είναι αρκετά θερμότερος γιατί θερμαίνεται από την επαφή με την θερμότερη επιφάνεια του εδάφους και τα ογκώδη αντικείμενα με μεγάλη θερμοχωρητικότητα που υπάρχουν σε αυτήν. Στην συνέχεια θερμαίνει δια της επαφής και το Φ/Β το οποίο όμως επειδή συνεχίζει να ακτινοβολεί στο υπέρυθρο παραμένει σταθερά ψυχρότερο "προσπαθώντας" να εξισωθεί με την πραγματική θερμοκρασία περιβάλλοντος.

 

Υποπτεύομαι ότι αν η νύχτα διαρκούσε "άπειρο χρόνο", το σύστημα θα ερχόταν τελικά σε κάποια θερμοκρασιακή ισορροπία. Επίσης, η κίνηση του αέρα και η υγρασία που περιέχει έχουν σημαντικό ρόλο στις διαφορές θερμοκρασίας που θα εμφανιστούν.

Link to comment
Share on other sites

Από τις 8 το βράδυ, μέχρι τις 8 το πρωί, βλέπω μια διαφορά η οποία είναι της τάξης των 4 oC. Δεν είναι και αμελητέα!

Πολύ εύστοχο το ερώτημά σου φίλε gdrio εγώ προσωπικά σαν Μηχανολόγος από τις γνώσεις που έχω πάνω στην ψυχρομετρία και πάνω στις μετρήσεις τεχνικών μεγεθών, δεν μπορώ να το αποδώσω κάπου άμεσα, διότι θεωρητικά θα έπρεπε να είναι πολύ κοντά, το πολύ στον 1 βαθμό απόκλιση.

 

 

(βλέποντας τώρα τα σχόλια του astrah και του jsk, τείνω να συμφωνήσω, αλλά ρε παιδιά 4 βαθμούς διαφορά βαθμονόμισης;;;)

Edited by mechpanos
Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με SMA και μου είπε ότι είναι απόλυτα Σωστό δεν μπορούσαν να μου εξηγήσουν γιατί αλλά είναι σωστό. Σε όλα τα φβ πάρκα που παρακολουθούν υπάρχει αυτό το φαινόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.