Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσομοίωση 3Δ σε μεταλλικές κατασκευές


McRaster

Recommended Posts

Καλημέρα σας,

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος συνάδελφος το τρόπο προσομοίωσης 3Δ τοιχοποϊας σε μεταλλικές κατασκεύες.

Link to comment
Share on other sites

Εάν θέλεις μεταλλικό φέροντα οργανισμό το αγνοείς.

Το 3Δ λύνεται ως φέρσυσα τοιχοποιϊα.

Εαν θέλεις μπορεί να την λάβεις υπόψη βάζοντας δύο διαγώνιους θλιπτήρες ελκιστήρες (προσομοίωση επιρροής τοιχοποιίας)

Link to comment
Share on other sites

Δεν το εχω κανει, αλλα και γω διαγωνιους θα σκεφτομουν με "χερατο" υπολογισμο αδρανειακων στοιχειων.

Αν κρινεις οτι το 3Δ παρεχει τις απαιτουμενες δεσμευσεις τοτε στη διαστασιολογηση "πειραζεις" τα αντιστοιχα μηκη λυγισμου.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά, απλά ρωτάω γιατι είχα μία κουβεντα με συνάδελφο, η γνώμη μου είναι τουλάχιστον έτσι το κάνω εγώ, αγνοοώ τη συμμετοχή της.Διαφορετικά σκέφτηκα προσομοίωση με FEA μεμβράνη λόγω μικρού πάχους, αλλα νομίζω ξεφεύγει αρκετά .

 

Σίγουρα λαμβάνεις πλευρική αντιστήριξη για το λυγισμό, μου είπε οτι μειώνεις τα κιλά αν το λάβεις στην ανάλυση.ΔΕΝ το έχω κάνει και δέν γνωρίζω αν θα συμπεριφερθεί όπως θα το σχεδιάσω

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

terry, συνήθως οι κατασκευαστές 3Δ εγκιβωτίζουν τα φέροντα μεταλλικά στοιχεία με σκυρόδεμα. Τι μήκος λυγισμού να βάλεις??

Αν ισχύει αυτό ουσιαστικά μπορείς να "πειράξεις" όσο θέλεις το μήκος λυγισμού του υποστυλώματος, ώστε να σου βγαίνει!!

Επίσης, σε αυτές τις κατασκευές δεν χρειάζονται κατακόρυφα χιαστί? Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Στο 3Δ γίνεται συγκόλληση του πλέγματος στα μεταλλικά και μετά gunite.Το θέμα είναι θα το λάβεις σαν δυσκαμψία; ουσιαστικά κάνει τη δουλειά του χιαστί

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη.

 

Δεν εχω δει ακριβως πως κατασκευαζεται και δεν ξερω να σου απαντησω.

Και γω με gunite το εχω δει.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Ο προβληματισμός μου είναι στο οτι έχεις μια λεπτή στρώση απο gunite και μεσα είναι διογκωμένη πολυστερίνη.Τι είδους προσομοίωση μπορείς να κάνεις;.Γι'αυτο το λόγο δέν το λάμβανα υπόψη, σωστό λάθος δέν γνωρίζω ούτε εγώ

Link to comment
Share on other sites

Με πεπερασμένα , υποχρεωτικά εφαρμογή με εκτοξευόμενο.

Αυτό θα σε βοηθήσει ...(αν και από ότι θυμάμαι δείχνει μείωση του βάρους του μεταλλικού σκελετού αλλά δεν επαρκούσε ο οπλισμός του 3Δ)

http://dspace.lib.nt...sosk_3dpane.pdf

 

http://www.civenco.g...report EMP2.pdf

 

http://library.tee.gr/digital/m2456/m2456_kritharis.pdf

Edited by spy1551
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Με βάση αυτά, εμένα μου λέει ότι

1) ΔΕΝ πρέπει να λαμβάνεται υπόψη η ακαμψία των 3Δ-πάνελ...Δηλαδή απαιτούνται κατακόρυφα χιαστί που και που

2) Παραμένει ο προβληματισμός: Τι μήκος λυγισμού στα υποστυλώματα?

3) Παραμένει το ερώτημα: Συνεργάζεται το εκτοξευόμενο με τα μεταλλικά στοιχεία ή στις πρώτες δυνατές ανεμοπιέσεις ή σε ένα 3άρι-3,5άρι ρίχτερ βλέπεις ρωγμές παντόκορφα??

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.