Μετάβαση στο περιεχόμενο

επιστροφή πολεοδομικού προστίμου Ν/3843 και Ν/4014


Recommended Posts

Ευχαριστώ και κάτι τελευταίο. ΄Ολα αυτά μπορούν να γίνουν τώρα. Όμως η αίτηση και μόνο αυτή, για την επιστροφή του ποσού μπορεί να γίνει τώρα;

Αυτό δεν το έχω καταλάβει, έχω κατανοήσει πως η επιστροφή του ποσού θα αργήσει.

Edited by tasos teacher
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 39
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είτε έχει εξαιρεθεί με τον 1337/83 είτε σαν μικροπαράβαση , δεν εντάσσεται στο νόμο γιατί δεν υπάρχει λόγος; αφού έχουν ήδη εξαιρεθεί.

Επίσης δεν προβλέπεται επιστροφή χρημάτων από παλαιότερα πρόστιμα εκτός του 3843 και του 4014.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχεις κάθε δικαίωμα να το κάνεις!!!!

 

Επισυνάπτω απόσπασμα Ν.4014/2011 όπως έχει τροποποιηθεί με τον Ν.4030/2011: "........Καταβληθέντα ποσά προστίμων ανέγερσης και διατήρησης, δυνάμει άλλων διατάξεων, καθώς και καταβληθέντα ποσά ειδικών προστίμων διατήρησης, συμψηφίζονται με το ποσό του ενιαίου ειδικού προστίμου. Τα καταβληθέντα ποσά αφαιρούνται από την τελευταία δόση και τις αμέσως προηγούμενες χρονικά έως ότου ολοκληρωθεί ο συμψηφισμός. Σε περίπτωση που μετά τον ως άνω υπολογισμό προκύπτει ότι τα ήδη καταβληθέντα ποσά υπερβαίνουν το ποσό του προστίμου, με βάση τις διατάξεις του παρόντος, δεν αναζητούνται.....".

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και κάτι ακόμα. Συνδυάζοντας τις προηγούμενες συνομιλίες, θεωρώ πως θα έπρεπε εξ αρχής να δηλωθεί ο χώρος και να μην πληρώσω πρόστιμο με τον 4014. Τώρα λοιπόν που δεν επιστρέφεται το υπόλοιπο ποσό από το παλαιότερο πρόστιμο του 2004, τι γίνεται με το ποσό του 3843 και του 4014 που θα πρέπει να επιστραφεί ολικά; (Πρόστιμο νόμου 4014 4127 Ευρώ, πρόστιμο 2004 5100 Ευρώ).

Επίσης συμφέρει να ενταχτούμε στον 4014, επειδή έχουμε πάρει εξαίρεση από κατεδάφιση και έχουμε πληρώσει εφάπαξ.

Ευχαριστώ αν και σας έχω ταλαιπωρήσει με τις ερωτήσεις μου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το πολυκαταλαβαίνω έτσι όπως το γράφετε εδώ. Αν εννοείται αυτό σας έχω απαντήσει;

 

Αν το πρόστιμο με τον 4014 είναι 4.127,76 ευρώ, τότε έχετε:

Παράβολο 1.000 (όπως λέτε) το οποίο καταβάλατε.

Αν δηλώνατε κατά την προσωρινή υπαγωγή της δήλωσης 4014 ότι, το υπόλοιπο του προστίμου θα πληρωθεί εφάπαξ, τότε θα είχατε έκπτωση 20%, ήτοι το συνολικό πρόστιμο θα γινόνταν 3.302,21 ευρώ.

Από το οποίο θα είχατε καταβάλλει το παράβολο των 1.000 ευρώ και θα απέμειναν άλλα 2.302,21 ευρώ για να πληρωθούν.

Στη συνέχεια θα συμψηφίζατε τα ήδη καταβληθέντα με τον 3843 (παράβολο και δόσεις ή εφάπαξ πληρωμή), δηλαδή, τα 3.584,20 ευρώ. Θα έχετε τελικώς καταβάλλει 1.281,99 ευρώ περισσότερα, τα οποία θα πρέπει να σας επιστραφούν, όταν ανοίξει η σχετική διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ πως πέρα από αυτά τα 1281,99 Ευρώ της επιστροφής, δεν θα έπρεπε να μην έχω πληρώσει τίποτα επειδή το παλιό πρόστιμο εξαίρεσης ήταν 5100 Ευρώ και το συνολικό πρόστιμο με τον 3843 και 4014 4127,76 Ευρώ;

Ή δεν έχω καταλάβει κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου άποψη μιας και οι εξαίρετοι συνάδερφοι στα προηγούμενα μηνύματα σας έδωσαν υπέρ πολλές και σωστές κατευθύνσεις, καλό είναι να μιλήσετε απευθείας με το μηχανικό που σας έκανε τη ρύθμιση.

Πλέον έχετε έναν οδηγό για το τι έπρεπε να πληρώσετε και ποιές ευνοικές διατάξεις έχει η νομοθεσία.

Εάν δεν τον εμπιστεύεστε ή δεν είστε σίγουρος για τη αντιμετώπισή του προβλήματός σας από τη μεριά του, εξοφλήστε τον για ότι έκανε έως σήμερα και αναζητήστε άλλο συνάδερφο που θα σας εμπνεύσει εμπιστοσύνη.

 

Κάποια πράγματα συζητώνται μόνο στο γραφείο και από κοντά, μην μπαίνετε στη διαδικασία να βγάλετε μόνος σας άκρη,αυτή είναι δουλειά και υποχρέωση του μηχανικού και γιαυτό θα τον πληρώσετε αδρά εξάλλου.

Με φιλική διάθεση πάντα..

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.