Μετάβαση στο περιεχόμενο

επιστροφή πολεοδομικού προστίμου Ν/3843 και Ν/4014


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 39
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όλα αυτά θα γίνουν, θέλω μόνο να ξέρω τελικά, εάν δικαιούμαι την πλήρη επιστροφή του προστίμου για 3843 και 4014.

 

μην μπαίνετε στη διαδικασία να βγάλετε μόνος σας άκρη, αυτή είναι δουλειά και υποχρέωση του μηχανικού και γιαυτό θα τον πληρώσετε αδρά εξάλλου.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλά "εάν" μέχρι κάποιος να καταλήξει ότι δικαιούστε (και πόση ακριβώς) επιστροφή χρημάτων.

Σίγουρος μπορεί να είναι μόνο εκείνος που έχει δει τον φάκελο με τα μάτια του, έχει αφιερώσει χρόνο να μελετήσει τα πραγματικά δεδομένα και έχει στα χέρια όλα τα απαραίτητα έγγραφα και αποδεικτικά.

Όλοι οι άλλοι κάνουμε ικασίες με βάση αυτά που μας λέτε, τα οποία μπορεί να είναι να λάθος και να μην ισχύει τίποτα.

Όχι από δόλο, αλλά από φυσιολογική άγνοια.

 

Καλή συνέχεια από εμένα και ελπίζω να βρείτε τη σωστή λύση στο πρόβλημά σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλή συνέχεια KAI από εμένα και ελπίζω να βρείτε τη σωστή λύση στο πρόβλημά σας.....

Link to comment
Share on other sites

Eπανέρχομαι για να σας πληροφορήσω για την απάντηση που έδωσε το υπουργείο στο μηχανικό για το δικαίωμα ένταξης στον 4014/11 του χώρου που είχε εξαίρεση από κατεδάφιση για την επιστροφή του προστίμου. " Η συγκεκριμένη αυθαιρεσία δεν μπορεί να υπαχθεί στο ν. 4014/11 δεδομένου οτι εξαιρείται της υπαγωγής με την παρ. 2γ, άρθρου 23 του ν. 4014/11". Συμφωνείτε; Είναι ορθό;

Link to comment
Share on other sites

Δίχως να θυμάμαι ή να διαβάσω τη περίπτωση από τα προηγούμενα μηνύματα απαντώ στα γρήγορα ότι εάν ένας χώρος έχει λάβει εξαίρεση από κατεδάφιση (ολοκληρωμένη γ' φάση του Ν.1337) τότε ο χώρος αυτός θεωρείται νομίμως υφιστάμενος άρα δεν είναι αυθαίρετος άρα δεν τον αφορά ο Ν.4014 άρα δεν χρειάζεται να δηλωθεί με το νέο αυθαιρετονόμο.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κύριοι Μηχανικοί και Αρχιτέκτονες, επανέρχομαι στο θέμα ρωτώντας το εξής: το ερώτημα 1

 

( Το 2004 μου είχε καταλογισθεί πρόστιμο ανέγερσης και διατήρησης 2100 ευρώ, το οποίο κατεβλήθη εφάπαξ με έκπτωση 50%, δηλαδή πληρώθηκε το ποσό των 1050 ευρώ. Με την υπαγωγή στη ρύθμιση του ν. 4014/11 ποιο ποσό θα συμψηφιστεί ;

Το ποσό των 1050, που καταβλήθηκε. ) στο φύλλο ε΄ των ερωτοαπαντήσεων του ΥΠΕΚΑ ποιους αφορά; Ο Μηχανικός μου μου λέει ότι από τι στιγμή που έχουμε εξαίρεση από κατεδάφιση δεν νοείται να υπαχθούμε στον 4014/11, δηλαδή σε κάτι δυσμενέστερο. Όμως με το καταβληθέν πρόστιμο τι γίνεται; Δεν μπορεί να συμψηφιστεί όταν πληρώθηκε εφάπαξ όπως και στο ερώτημα; Η υποτίθεται πως αυτοί του ερωτήματος δεν πήραν εξαίρεση από κατεδάφιση; Ευχαριστώ!

Edited by tasos teacher
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.