Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετη διώροφη μονοκατοικία.


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

Ψάχνω να βρω παρόμοια περίπτωση, αυθαίρετης διώροφης μονοκατοικίας (ισόγειο,πρώτος).

Πως νομιμοποίητε, και πως γίνετε ο διαχωρισμός τον βοηθητικών και κοινόχρηστων χώρων σε περίπτωση διαφορών με τους συνιδιοκτήτες.

Για παράδειγμα οι σκάλες που οδηγούν στον πρώτο όροφο θεωρούνται κοινόχρηστες;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Τι σε κάνει να πιστεύεις πως είναι εφικτή η νομιμοποίηση?

Μήπως θες να πας για τακτοποίηση?

 

Αφού μιλάς για 2όροφη μονοκατοικία,

οι κοινόχρηστοι χώροι τι σχέση έχουν??

Κοινόχρηστους χώρους έχουν μόνο οι πολυκατοικίες (ισόγειες, διώροφες, πολυόροφες κλπ).

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και ευχαριστώ που μου απαντήσατε.

 

Μιλάω για την ΄ρύθμιση που έχει πάρει παράταση μέχρι το τέλος Μαΐου.

 

ο ιδιοκτήτης του ισογείου θεωρεί ότι ο ΄χώρος που είναι κάτω από τις σκάλες μου, και υπάρχει καυστήρας είναι κοινόχρηστος.

 

Για παράδειγμα στις πολυκατοικίες πολύ σωστά μια κεντρική είσοδος οδηγεί σε πολλά διαμερίσματα, ενώ στην δικιά μου την περίπτωση μία πόρτα οδηγεί σε σκάλες που οδηγούν μόνο στο διαμέρισμα μου στον 1ο όροφο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι το εξής:

Το forum σε τι μπορεί να σε βοηθήσει?, εδώ εσύ ο ίδιος δεν ξέρεις τι θες να κάνεις, άλλα γράφεις και άλλα εννοείς.

Εμείς εδώ από το forum

ούτε το κτίριο έχουμε δει, ούτε τα σχέδιά σου, αλλά ούτε έχουμε διαβάσει και την σύσταση του κτιρίου σου.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς πρόκειται για διώροφο με ένα διαμέρισμα ανά όροφο (=πολυκατοικία).

Αν το διαμέρισμα του ισογείου έχει είσοδο από το χώρο του κλιμακοστασίου, τότε αυτός ο χώρος είναι κοινόχρηστος.

Αν (όπως φαίνεται) κάτω από τη σκάλα που οδηγεί στον Α΄όροφο, έχει τοποθετηθεί ο λέβητας κλπ. και έχει πρόσβαση μόνο από το κλιμακοστάσιο, τότε πάλι ο χώρος αυτός είναι κ/χ.

... και πράττεις αναλόγως ...

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω ανάλογη περίπτωση πως έχει διευθετηθεί, γιατί όσους μηχανικούς έχω φωνάξει δεν μπορούν να μου δώσουν ξεκάθαρη απάντηση. Και φυσικά δεν υπάρχει σύσταση αφού είναι αυθαίρετο.

 

Πρέπει να πληρώσω για να μπω στην ρύθμιση και μετά να κάνω δικαστήριο για να γίνει η σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας καθώς και με το τι θα γίνει με τους βοηθητικούς χώρους που υπάρχουν.

 

Έτσι ακριβώς είναι όπως τα λέει ο tetris.

 

Πρόκειται για διώροφο με ένα διαμέρισμα (ξεχωριστό) ανά όροφο.

Το διαμέρισμα του ισογείου έχει άλλες δύο ξεχωριστές εισόδους και δεν εισέρχεται από τον χώρο του κλιμακοστασίου.

Απλός τοποθετήθηκε εκεί ο καυστήρας λόγω έλλειψης χώρου και σαν καλύτερη λύση. Τώρα ο ιδιοκτήτης του ισογείου,μου τον έχει κλείσει΄και τον θεωρεί δικό του, καυστήρα και χώρο.

 

τι εννοείτε όταν λέτε "και έχει πρόσβαση μόνο από το κλιμακοστάσιο, τότε πάλι ο χώρος αυτός είναι κ/χ."

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν υπάρχει σύσταση πρέπει να δηλωθεί όλο το κτίριο στον ν4014 με την έγγραφη συμφωνία και των δύο και ύστερα να προχωρήσετε σε σύσταση. Το δωματιάκι του καυστήρα και πως θα χαρακτηριστεί είναι ήσσονος σημασίας μπροστά στην ασυνεννοησία που φαίνεται να υπάρχει.

 

Εάν ωστόσο σχημάτισα λανθασμένη εντύπωση και έχετε συμφωνήσει σε όλα πλην αυτού, να τοποθετηθώ:

εάν ο καυστήρας εξυπηρετεί μόνο το δικό του διαμέρισμα, θα πρέπει ο συγκεκριμένος χώρος να χαρακτηρισθεί ως παρακολούθημα του ισογείου και το κλ/σιο κοινόχρηστο*, ενώ

εάν εξυπηρετεί και τους δύο, αμφότερα το λεβητ/σιο και το κλιμ/σιο πρέπει να χαρακτηρισθούν ως κοινόχρηστοι.

 

* σημ > καλό είναι να υπάρχει κάποια πρόβλεψη στη σύσταση που να υποχρεώσει τον έτερο ιδιοκτήτη στη λήψη μέτρων ενεργητικής πυροπροστασίας και στο δικαίωμα ελέγχου από μέρους σας της συντήρησης τους.

Edited by sagiasd
Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα λέτε sagiasd πρέπει να μπούμε στον ν4014, και μετά να γίνει η σύσταση.

Ακόμα είμαστε σε αντιδικία μεταξύ μας λόγω άλλων θεμάτων (απειλές- κληρονομικά).

Ο καυστήρας εξυπηρετούσε και τους δύο, μέχρι την στιγμή που μου τον έκλεισε.

Τοποθετήθηκε εκεί ύστερα από μεταξύ μας συνεννόηση, μπορεί να είχε μπει και αλλού.

Ο καυστήρας είναι 15ετίας και έχει να λειτουργήσει 6 χρόνια.

 

Αυτός όμως αφού θεωρεί ότι ο καυστήρας είναι δικός του, θέλω να τον πάρει και να τον βάλει σε άλλο χώρο εξωτερικά του κτίσματος. Μου έχει πει επίσης ότι θέλει να ρίξει τον τοίχο του σπιτιού του και να κάνει στον χώρο αυτό προέκταση του δωματίου του, επειδή έχει χάσει τετραγωνικά.

 

Θεωρώ, και διορθώστε με σε αυτό αν κάνω λάθος ότι ο χώρος αυτός αφού οδηγεί και μόνο στην πόρτα του σπιτιού μου και πουθενά αλλού (όπως άλλο διαμέρισμα η ταράτσα) δεν πρέπει να θεωρηθεί κοινόχρηστος.

Δεν υπάρχει πυροπροστασία και η απόσταση από την έξοδο είναι περί τα δυο μέτρα, πράγμα που απαγορεύει η πυροσβεστική.

 

Να σημειωθεί ότι το κάτω κτίσμα είναι του 83', και δίπλα σε αυτό εξωτερικά υπήρχε η σκάλα που οδηγούσε τότε στην ταράτσα. 'Όταν χτίστηκε το δικό μου το 99' έπαψε να υπάρχει ταράτσα όπως είναι φυσικό και η τότε εξωτερική σκάλα χτίστηκε και έγινε εσωτερική για να οδηγεί στο δικό μου διαμέρισμα.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Η πρόσβαση στο δωματιάκι του καυστήρα από πού γίνεται; Εγώ κατάλαβα από το κλιμ/σιο. Εάν φύγει το λεβ/σιο ή κλείσει η πρόσβαση, το κλ/σιο δεν θα υπάρχει λόγος να γίνει κοινόχρηστος.

 

Μίλησα για κάποιο σύστημα κατάσβεσης. Το ότι δεν τηρούνται οι συνθήκες παθητικής πυρασφάλειας το περίμενα...

 

Το μόνο που έχω να προτείνω είναι το εξής: να γίνουν αμοιβαίες υποχωρήσεις εάν θέλετε να προχωρήσετε σε ρύθμιση-σύσταση. Και τι σας νοιάζει πού είναι ο καυστήρας; Και τι σας νοιάζει αν θα το κάνει δωμάτιο; Αυτό που πρέπει να σας νοιάζει είναι πώς θα προστατέψετε την περιουσία σας η οποία είναι αυτή τη στιγμή στον αέρα. Και ο τρόπος για να γίνει αυτό είναι να χαλαρώσετε σε θέματα που ουσιαστικά δεν σας θίγουν, μήπως και έτσι πεισθεί οτι μπορεί να χαλαρώσει κι εκείνος σε αντιστοιχα ζητήματα.

Να σας ενημερώσω ότι πλέον μπορεί να γίνει η σύσταση με μερική πληρωμή του προστίμου (30%) ώστε να μην φοβάσθαι ότι τα χρήματα σας θα χαθούν (να έχετε υπόψιν ότι εφόσον αποδεικνύεται ότι το ισόγειο είναι προ του 83 πληρώνει 5-6 φορές μικρότερο πρόστιμο, το μεγάλο κεφάλαιο θα το βάλετε εσείς).

Καθίστε λοιπόν στο τραπέζι (με δικηγόρους και συμβ/φο), συντάξετε ένα προσύμφωνο, μπείτε στη ρύθμιση, κάνετε τη σύσταση όπως έχει προσυμφωνηθεί και ύστερα μην ξαναμιλήσετε ποτέ! Έχετε υπόψιν πάντως ότι αν εσείς βρίσκεται ζήτημα στο γιατί να χρησιμοποιεί εκείνος το λεβ/σιο, έχει και ο άλλος (νομικό) δικαίωμα να διεκδικεί και τον όροφό σας.

 

Φιλικά...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

Αγαπητέ sagiasd η πρόσβαση στον καυστήρα γίνεται από μία πόρτα που εισέρχεσαι μέσα σε κάποιο κλειστό χώρο όπου είναι οι σκάλες για να ανέβω εγώ και κάτω από τις σκάλες που είναι χτισμένες, υπάρχει πόρτα για να έχεις πρόσβαση στον καυστήρα. Ουσιαστικά ο καυστήρας είναι κάτω τις σκάλες. Οι σκάλες είναι κλειστές ενσωματωμένες με το κτίσμα και όχι έξω από αυτό.

 

Δεν μπορώ και δεν είναι ο χώρος για να σας εξηγήσω τα γεγονότα τα οποία έχουν συμβεί. Έχουν γίνει πάρα πολλά και θα θέλαμε αρκετές ώρες .

Αν είναι να κάνει δωμάτιο θα πρέπει να μετατοπίσω την πόρτα και να γκρεμίσω τις σκάλες για να έχουν διαφορετική φορά.

Είναι λογικό αυτό να γίνει, επειδή του ήρθε τώρα κάποιου μετά από 40 χρόνια να μεγαλώσει ένα δωμάτιο κατά 10 πόντους;

Οι αλλαγές αυτές έπρεπε να είχαν γίνει πριν χτιστεί το σπίτι.

 

Πάντως το έχετε καταλάβει, ακριβώς αυτό, επειδή διεκδικεί τον όροφο μου, και έχω κάνει αρκετές υποχωρήσεις δεν μπορώ να κάνω και σε κάτι που θεωρώ ότι δεν είναι κοινόχρηστο.

Να πληρώσω εγώ το πρόστιμο που είναι γύρω στα 10χιλ και αυτής στα 2χιλ και να έρθει μετά να μου πει «θέλω τον πάνω όροφο για να μένω, που είναι και ποιο καινούργιο» και έχω είδη δώσει αρκετά χρήματα για θέρμανση.

 

Δηλ με απλά λόγια, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει, ότι σκάλες που οδηγούν στο δικό μου διαμέρισμα, ενώ ο άλλος έχει δύο ξεχωριστές εισόδους, και επειδή υπάρχει καυστήρας λόγω έλλειψης χώρου είναι κοινόχρηστο;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.