Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιονιστές και καθαριστές αέρος για οικιακή χρήση


gerokar

Recommended Posts

Πιστεύω οτι είμαι στο κατάλληλο forum.Θέλω τη γνώμη ενός ειδικού για

την επιλογή ενός ιονιστή που θα χρησιμοποιηθεί σε υπόγειο γραφείο (λογιστικό γραφείο) 20 τ.μ. για την ανανέωση του περιβάλλοντος.

Διαβάζω οτι εκτώς από τους ιονιστές υπάρχουν και οι καθαριστές αέρος,ποιόν από τους δύο να επιλέξω,παρακαλώ θέλω τη γνώμη σας,ακόμη αν είναι δυνατό και ποιάς φίρμας. Ε υ χ α ρ ι σ τ ώ

Link to comment
Share on other sites

Μιας κ δε βλέπω να σου απαντά κανένας, τι ξέρω χωρίς να είμαι σίγουρος ότι ισχύουν 100%:

Οι ιονιστές μπαίνουν όταν δεν υπάρχει συχνή ανανέωση του αέρα δηλ τον αναζωογονούν με κάποιον τρόπο. Ενώ τα φίλτρα μπαίνουν όταν υπάρχει εντονότερη μόλυνση (πολλοί καπνιστές, σκόνη κτλ). Επίσης υπάρχουν ιονιστές κ φίλτρα μαζί. Ελπίζω να βοήθησα αλλά πάρε κ μια 2η γνώμη να σιγουρευτείς...

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ stayros η γνώμη σου είναι απόλυτη,θα περιμένω και μια δεύτερη γνώμη για να καταλήξω στην απόφασή μου.

 

Μην κάνετε παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος για λόγους οικονομίας του forum. Παράθεση κάνετε όταν θέλετε να κάνετε αναφορά σε τμήμα μιας δημοσίευσης ή να απαντήσετε σε δημοσίευση παλιότερη από την αμέσως προηγούμενη. Αντί για κλικ στη λέξη "παράθεση" κάντε κλικ στη λέξη "απάντηση" στο τέλος της ιστοσελίδας.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

stayros πολύ σωστή η υπόδειξή σου για τους ιονιστές και καθαριστές αέρος.Ενδιαφέρομαι για ιονιστή.που θα μπεί σε υπόγειο γραφείο 20 τ.μ.

Από ερευνά μου βρέθηκαν δύο ειδών.με ventilator και χωρίς.ποιόν από τους δύο τύπους θα μου συνιστούσες; - Ευχαριστώ.-

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να αναζητήσεις hepa towers. κανουν εξαιρετική δουλεια και ειναι μια οικονομική λύση.

 

 

εναλλακτικα υπάρχουν πραγματικα αξιοπρόσεκτες λύσεις απο sharp και daikin. πρεπει να τους κοιτάξεις αλλα το κόστος ειναι αρκετα διαφοροποιημενο.

 

στο γραφείο εχω εναν hepa tower ο οποίος κανει πολυ καλη δουλεια αλλα στο σπίτι χρησιμοποιώ εναν της sharp.

 

οτι και αν πάρεις ομως να εχει ευκολη πρόσβαση σε ανταλλακτικα (φιλτρα)

Link to comment
Share on other sites

Γενικά σε νοιάζει ο ιονιστής πόσα κυβικά αέρα επεξεργάζεται την ώρα, η στάθμη θορύβου κ φυσικά η χωροθέτηση του. Τώρα να σου πω να πάρεις το Α ή το Β έτσι απλά δε γίνετε. Μίλησε κ με κάποιον επαγγελματία για τις όποιες ιδιαιτερότητες του χώρου σου. Θα σε καθοδηγήσει πολύ καλύτερα από μένα.

Link to comment
Share on other sites

υπόγειο και 20 m2 καλύπτεται και απο τις χαραμάδες στις πόρτες... :D

 

σοβαρα τώρα, ειναι καλή η πρόταση του erling. απλα πολυ μικρός ο χώρος για να αξίζει τόσης εγκατάστασης.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους.

Επαναφέρω το θέμα για να μην ανοίγω καινούριο , ενδιαφέρομαι για εναν καθαριστή αέρα που θα μπει σε μεζονέτα 45+45 (με ενδιαφέρει κυρίως ο κάτω χώρος) .Υπάρχει άτομο που έχει πολύ ευαίσθητη μύτη στο σπίτι :???:  καθώς και μικρά παιδία και επειδή υπάρχει σόμπα πέλλετ αλλά και η γενικότερη ρύπανση του εξωτερικού αέρα ειδικά αυτήν την περίοδο με τα τζακια να καινε στο φουλ θέλω να περιορίσω ότι μπορώ...

Δυστυχώς οι κριτικές για προιόντα είναι περιορισμένες και οι πληροφορίες σε μπερδέυουν.Το μόνο που έχω καταλήξει είναι ότι οι απλοί ιονιστές δεν κάνουν την δουλεια που θέλω απλα καλύπτουν τις οσμές. Πάμε λοιπόν για καθαριστή αέρα με φίλτρα. Απότι έψαξα οι καθαριστές της IQAIR είναι οι κορυφαίοι αλλά οι τιμές είναι απαγορευτικές..Στην ελληνική αγορά βρήκα 2 ενδιαφέροντα μοντέλα

http://www.toyotomi.jp/en-products/electrical-appliances/etk-s50/

http://www.daikin.gr/products/index.jsp?singleprv=MC70L&pf=0

Το πρώτο γράφει ότι έχει φίλτρο ενεργού άνθρακα και HEPA τα οποία απότι διαβασα είναι τα καλύτερα και μάλλον έχει και φτηνά ανταλακτικά για τα φίλτρα καθώς και υπαρκτή αντιπροσωπεία (σημαντικό) δεν βρήκα δυστυχώς καμία κριτική καθως και οτι πλυν της Ελλαδας το βρήκα διαθέσιμο μόνο στην Χιλή..

Το δέυτερο είναι λίγο ποιο ακριβό δεν έχει τέτοια φίλτρα αλλά κάποια άλλα που δεν ξέρω αν ειναι καλύτερα,λίγο ποιο επωνυμη σαν μαρκα,ακριβότερα ανταλακτικά και υπάρχουν κάποιες λίγες (καλές) κριτικές και βίντεο

Δεν ξερω τι αλλο πρεπει να λαβω υποψη (εχω διαβασει οτι πρεπει να μην εκπεμπει οζον η συσκευη αλλα δεν ξερω πως να το ψαξω) οποιαδήποτε συμβουλή η προταση δεκτή ! Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.