Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπερβολικη καταναλωση στο λογαριασμο ΔΕΗ


GeMlos

Recommended Posts

Καλησπερα σε όλους,

 

Μενω σε ενα διαμερισμα 50 τετραγωνικών που εχει κοινό ρολόι, με το διπλανό μικρότερο διαμερισμα.

Το δικό μου διαμερισμα εχει στον πίνακα ηλεκτρικού μετρητή ώστε να καταγράφεται η κατανάλωση του ρεύματος που κανω. Ωστόσο, από την αρχή, στον εκκαθαριστικό λογαριασμό και σύμφωνα με την καταμέτρηση των δικών μου kh, πληρώνω υπερογκα ποσά. Για παραδειγμα, πριν απο μερικούς μήνες, πληρωσα εκκαθαριση γυρω στα 187 ευρώ. Στο προηγούμενο διαμέρισμα, 40 τετραγωνικών, δεν είχα πληρώσει ποτέ παραπάνω από 60 ευρώ στην εκκαθάριση.

Μπορεί κανείς να βοηθήσει; Μήπως κάνω κάτι λαθος; Υπαρχουν συσκευές που είναι ενεργοβόρες υπερβολικά; Θα πλήρωνα λιγότερα αν κάθε διαμέρισμα είχε το δικό του ρολόι ΔΕΗ; Υπαρχει περίπτωση να έχει βλάβη ο ενδιάμεσος μετρητής;

Οποιαδήποτε βοήθεια ευπροσδεκτη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Γιωργος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 46
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

νομιζω ειναι απλο. ειναι σιγουρο οτι τα τετραγωνικα στο ρολοι ειναι μονο για το ενα διαμερισμα. συμφωνα με τα τετραγωνικα βγαινουν και οι τιμολογισεις για καθε πεδιο καταναλωσης kwh. δηλ απο 0 - 200 εχει την φθηνη τιμη απο 200-300 εχει πιο ακριβη κοκ. αυτο εχει σαν συνεπεια λογω των δυο νοικοκυριων να ξεπερνατε κατα πολυ τις φθηνες kwh και να εισαστε στα υψηλα κλιμακια. αρα να χρεωνεστε ακριβα. ετσι. και που εχεις βαλει τον επιπλεον μετρητη δεν ειναι σωστο να πηγαινει αναλογικα το κοστος.

Link to comment
Share on other sites

Το να παρει ρολοι το καθε διαμερισμα θα ειναι το καλυτερο απο την αντικειμενικη αποψη οτι ο καθενα θα κανει κουμαντο μονος του. βεβαια θα πληρωνεται νταβατζιλικια και οι δυο όπως παγιο, δεη, δημο κλπ. (πιστευω δεν θα συμφωνησει ο ιδιοκτητης για 2 ρολογια)

Σωστο ειναι επισης και αυτο που σου ειπαν, οτι οσο περισσοτερο "καιες" τοσο αυξανει και η τιμη μοναδας.

Κοιταξε να δει και τις τελευταιες λοιπες ρυθμισεις...εμενα σε λογαριασμο μου ηταν το μισο ποσο αυτε οι λοιπες ρυθμισεις.!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε όλους,

 

Μενω σε ενα διαμερισμα 50 τετραγωνικών που εχει κοινό ρολόι, με το διπλανό μικρότερο διαμερισμα.

Το δικό μου διαμερισμα εχει στον πίνακα ηλεκτρικού μετρητή ώστε να καταγράφεται η κατανάλωση του ρεύματος που κανω. Ωστόσο, από την αρχή, στον εκκαθαριστικό λογαριασμό και σύμφωνα με την καταμέτρηση των δικών μου kh, πληρώνω υπερογκα ποσά. Για παραδειγμα, πριν απο μερικούς μήνες, πληρωσα εκκαθαριση γυρω στα 187 ευρώ. Στο προηγούμενο διαμέρισμα, 40 τετραγωνικών, δεν είχα πληρώσει ποτέ παραπάνω από 60 ευρώ στην εκκαθάριση.

Μπορεί κανείς να βοηθήσει; Μήπως κάνω κάτι λαθος; Υπαρχουν συσκευές που είναι ενεργοβόρες υπερβολικά; Θα πλήρωνα λιγότερα αν κάθε διαμέρισμα είχε το δικό του ρολόι ΔΕΗ; Υπαρχει περίπτωση να έχει βλάβη ο ενδιάμεσος μετρητής;

Οποιαδήποτε βοήθεια ευπροσδεκτη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Γιωργος

 

Μπορείς να δεις και να μας πεις KWh αντί για € φέτος και πέρισυ στα αντίστοιχα διαστήματα;

 

Η τιμολόγηση γίνεται με κλίμακες, αν ξεπερνάς την κλίμακα φορολογούνται όλες οι KWh με την ακριβότερη τιμή, όχι μόνο το υπερβάλλον. Οπότε μάλλον αυτό φταίει. Χωριστά ρολόγια θα λύσουν το πρόβλημα, αλλά έχει επιπλέον κόστη όπως ΕΡΤ. Το κοινό ρολόι είναι λίγο ύποπτο, μήπως ο ιδιοκτήτης με το υφιστάμενο setup υποκρύπτει τμ για να γλυτώνει δημοτικά τέλη και ΕΤΗΕΔΕ;

Δες εδώ το Γ1:

http://www.dei.gr/Default.aspx?id=30818&nt=19

Ίσως μια πρόχειρη λύση να είναι το νυχτερινό, ώστε να μπουν κάποιες KWh στο νυχτερίνο και να πέσουν οι KWh κάτω από την κλίμακα. Αλλά αυτό εξαρτάται από το μέγεθος και το τύπο της κατανάλωσής σου.

Link to comment
Share on other sites

Μια βασική ερώτηση: Με τι θερμαίνεσαι? Το διπλανό διαμέρισμα?

Γιατί αν για παράδειγμα έχετε βάλει αερόθερμα, σόμπες αλογόνου κλπ δεν είναι παράλογο.

Link to comment
Share on other sites

Μια βασική ερώτηση: Με τι θερμαίνεσαι? Το διπλανό διαμέρισμα?

Γιατί αν για παράδειγμα έχετε βάλει αερόθερμα, σόμπες αλογόνου κλπ δεν είναι παράλογο.

Το σπίτι εχει ενα κλιματιστικό σε κάθε δωμάτιο, δυο συνολικά. Συχνότερα ανάβω ένα μικρό αερόθερμο, δεν ειναι κρύο σπίτι και δεν εχω πρόβλημα. Αυτό πάντως ίσχυε και στο προηγούμενο διαμερισμα. Αναβα κλιματιστικό το καλοκαίρι, και το μικρό αερόθερμο, παρα το γεγονός ότι είχε καλοριφερ, δεν είχα αυτονομία.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δεις και να μας πεις KWh αντί για € φέτος και πέρισυ στα αντίστοιχα διαστήματα;

 

Η τιμολόγηση γίνεται με κλίμακες, αν ξεπερνάς την κλίμακα φορολογούνται όλες οι KWh με την ακριβότερη τιμή, όχι μόνο το υπερβάλλον. Οπότε μάλλον αυτό φταίει. Χωριστά ρολόγια θα λύσουν το πρόβλημα, αλλά έχει επιπλέον κόστη όπως ΕΡΤ. Το κοινό ρολόι είναι λίγο ύποπτο, μήπως ο ιδιοκτήτης με το υφιστάμενο setup υποκρύπτει τμ για να γλυτώνει δημοτικά τέλη και ΕΤΗΕΔΕ;

Δες εδώ το Γ1:

http://www.dei.gr/De...?id=30818&nt=19

Ίσως μια πρόχειρη λύση να είναι το νυχτερινό, ώστε να μπουν κάποιες KWh στο νυχτερίνο και να πέσουν οι KWh κάτω από την κλίμακα. Αλλά αυτό εξαρτάται από το μέγεθος και το τύπο της κατανάλωσής σου.

 

Για το προηγουμενο διαμερισμα δεν μπορω να πω kh

Μπορω ομως να σου πω παράδειγμα από έναν λογαριασμό εκκαθαριστικό αυτού του διαμερίσματος:

λογαριασμός για το διάστημα 25/6 - 24/10 2012

ημέρες 121

κατανάλωση 1604 kh

Link to comment
Share on other sites

Νέα δεδομένα, μόλις έμαθα ότι τα τμ που φαίνονται στη ΔΕΗ είναι 36. Αυτό σημαίνει ότι δεν φταίει το ένα ρολόι. Σωστά; Ο τελευταίος λογαριασμός λοιπόν, εχει κατανάλωση 1772 kh, εκ των οποίων οι δικές μου ειναι 1211 kh.

Θα έρθει ενας ηλεκτρολόγος να δει αν υπαρχει κάποια συσκευή που καταναλώνει παράλογα ενέργεια. Υπαρχει βάση σε αυτο;

Πρέπει να πληρώσω 166 ευρω και τα έχω δει ολα. Οποτε ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.