Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπερβολικη καταναλωση στο λογαριασμο ΔΕΗ


GeMlos

Recommended Posts

Για τους τεχνικούς να μην το συζητήσουμε καλύτερα.

 

Παλιότερα με 500€~1000€ ο τεχνικός σου έβαζε ρολόι σε κτήριο χωρίς καμία οικοδομική άδεια, ούτε καν άδεια αποθήκης.

Να μην συζητήσουμε πόσα έχει χάσει ο κλάδος μας από μονοκατοικίες που ηλεκτροδοτηθήκανε χωρίς οικοδομική άδεια (είτε όπως προανάφερα είτε με υπογραφή πολιτικού ως αγροτική αποθήκη).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 46
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συμφωνώ απολύτως!Επειδή είχα κι εγώ προ καιρού πρόβλημα αυξημένης κατανάλωσης,ζήτησα τη συμβουλή

φίλου ηλεκτρολόγου ο οποίος μου δάνεισε έναν μετρητή ενέργειας ώστε να διαπιστώσω την πηγή του προβλήματος.

Έπαθα την πλάκα μου όταν μέτρησα το pc (185Wh σε κατάσταση on & 40κάτιWh σε stand-by).

Επίσης σε stand-by μπορεί κάποιες άλλες συσκευές να έχουν πολύ χαμηλή κατανάλωση(4-10Wh),όμως αν αυτά τα watt τα

πολλαπλασίαζα χ τις 4 tv+3 video+hi-fi+διάφορα άλλα καλούδια,τότε τα συνολικά ημερήσια watt κατανάλωσης πήγαιναν στο Θεό.

Έβαλα αντάπτορες on-off σε όλες τις πρίζες και είδα μία διαφορά περίπου στα 150-180 kWh στο τετράμηνο.Πιστεύω ότι αν βάλετε

κύριε sdim κι εσείς έναν μετρητή ενέργειας στις συσκευές σας,τότε θα διαπιστώσετε όχι μόνο το κατά πόσο είναι αληθής η

κατανάλωσή σας,αλλά και το κατά πόσο μπορείτε να εξοικονομήσετε ενέργεια και κατά συνέπεια χρήματα.

Επίσης πιστεύω ότι δεν θα πρέπει σε καμία περίπτωση να σας ανησυχεί η περίπτωση της ανθρώπινης παρέμβασης,διότι:

1)Εφ' όσον οι μετρητές είναι ακόμη μηχανικοί και όχι ψηφιακοί τότε εξ' αποστάσεως είναι αδύνατη η οποιαδήποτε αλλοίωση στοιχείων

και 2)Για τους δε τεχνικούς της ΔΕΗ,θεωρώ ότι είναι ανάξιο λόγου να συζητάμε καν για πείραγμα των ενδείξεων εκ μέρους τους.

Καλό βράδυ να έχετε όλοι σας...

 

Θα αγοράσω και εγώ έναν μετρητή ενέργειας να δώ τι γίνεται με τις συσκευές μου. Ενδιαφέρομαι περισσότερο για υπολογιστή καθώς και το ψυγείο στο οποίο έχει χαλάσει μια βαλβίδα στον συμπιεστή και λειτουργεί σχεδόν 20/24. Στην προγραμματισμένη καταμέτρηση που είχαμε δεν πέρασε ο άνθρωπος να μετρήσει (το ρολόι είναι μέσα στο σπίτι) και πήγα να καταγράψω την μέτρηση εγώ και να ειδοποιήσω τηλεφωνικώς το τμήμα καταμέτρησης της ΔΕΗ. Όταν είδα την ένδειξη και έκανα την αφαίρεση τρελάθηκα, είμασταν 2950κWh/τετράμηνο ενώ εγώ υπολόγιζα στην χειρότερη 2400-2500 καθώς χρησιμοποιούμε καλοριφέρ λαδιού και αερόθερμα, αλλά τόσο πολύ με εξέπληξε άσχημα. Δυστυχώς στο τμήμα καταμέτρησης της ΔΕΗ δεν σήκωναν το τηλέφωνο για 2 μέρες και όταν τους βρήκα την 3η μέρα μου είπαν οτι εκδόθηκαν ήδη οι λογ/σμοι. Οπότε θα πληρώσουμε το μπουγιουρντί την επόμενη φορά με κατανάλωση 8 μήνου μείον τους έναντι.

Link to comment
Share on other sites

Κύριε Γιώργο να πάρετε,είναι πολύ χρήσιμο εργαλείο ειδικότερα για ανθρώπους που είναι και του αντικειμένου.

Οι συσκευές που έχουμε σπίτια μας,έχουν αποκλίσεις όσον αφορά τη κατανάλωση σε σχέση με τις τιμές του κατασκευστή.

Τώρα,σχετικά με τη ΔΕΗ να ξέρετε ότι ο καταναλωτής μπορεί να καταχωρεί και ηλεκτρονικά τις ενδείξεις του μετρητή,

χωρίς να μπαίνει στη ψυχοφθόρο διαδικασία της τηλεφωνικής επικοινωνίας.

Δράττομαι επίσης της ευκαιρίας ν' αναφέρω σε όσους-ες μας διαβάζουν,ότι όταν χρειάζεται να επικοινωνήσουν με κάποια

δημόσια υπηρεσία,να επιδιώκουν αυτό να γίνεται μέσω email (εκτός των επειγόντων θεμάτων).

Προσωπικά έχω λύσει θέματά μου μέσω email με πλήθος υπηρεσιών όπως ο ΟΑΕΔ,η στρατολογία,η δ/ση συγκοινωνιών,δήμοι,ΔΕΚΟ

και άλλες υπηρεσίες που τώρα μου διαφεύγουν.Σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να έκαναν 2-3 ημέρες να μου απαντήσουν.

Δεν με πείραξε γιατί δεν βιαζόμουν.Σε κάθε περίπτωση όμως ήταν προτιμότερο να πάρω μία απάντηση έστω και μετά από δύο ημέρες,

παρά να σπάω τα νεύρα μου πάνω από ένα τηλέφωνο.

Καλό απόγευμα να έχετε όπως βέβαια και όλα τα εκλεκτά μέλη του forum...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
......

Δράττομαι επίσης της ευκαιρίας ν' αναφέρω σε όσους-ες μας διαβάζουν,ότι όταν χρειάζεται να επικοινωνήσουν με κάποια

δημόσια υπηρεσία,να επιδιώκουν αυτό να γίνεται μέσω email (εκτός των επειγόντων θεμάτων).

Προσωπικά έχω λύσει θέματά μου μέσω email με πλήθος υπηρεσιών όπως ο ΟΑΕΔ,η στρατολογία,η δ/ση συγκοινωνιών,δήμοι,ΔΕΚΟ

και άλλες υπηρεσίες που τώρα μου διαφεύγουν.Σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να έκαναν 2-3 ημέρες να μου απαντήσουν.

Δεν με πείραξε γιατί δεν βιαζόμουν.Σε κάθε περίπτωση όμως ήταν προτιμότερο να πάρω μία απάντηση έστω και μετά από δύο ημέρες,

παρά να σπάω τα νεύρα μου πάνω από ένα τηλέφωνο.

Καλό απόγευμα να έχετε όπως βέβαια και όλα τα εκλεκτά μέλη του forum...

 

και τα γραπτα μενουν

 

 

...

 

 

@forum

 

ξερει κανεις που θα βρω τις κλιμακες τιμολογησης? 0-800. 800- .... ποσο παει στα οικια?

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις που θα βρω τις κλιμακες τιμολογησης? 0-800. 800- .... ποσο παει στα οικια?

http://www.dei.gr/el/eksupiretisi-pelatwn/oikiakoi-pelates/timologia

Link to comment
Share on other sites

Για τους τεχνικούς να μην το συζητήσουμε καλύτερα.

 

Παλιότερα με 500€~1000€ ο τεχνικός σου έβαζε ρολόι σε κτήριο χωρίς καμία οικοδομική άδεια, ούτε καν άδεια αποθήκης.

Να μην συζητήσουμε πόσα έχει χάσει ο κλάδος μας από μονοκατοικίες που ηλεκτροδοτηθήκανε χωρίς οικοδομική άδεια (είτε όπως προανάφερα είτε με υπογραφή πολιτικού ως αγροτική αποθήκη).

 

Παρατήρηση προς αποφυγή παρεξήγησης: όταν λέω "πολιτικού", δεν εννοώ πολιτικού μηχανικού αλλά εκλεγμένου ή διορισμένου πολιτικού προσώπου.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Η ΔΕΗ για λόγους "οικονομίας' (δηλ. για να μην πληρώνει τους εργολάβους καταμετρητές που το αντικείμενο συνήθως το κάνουνε πάσα σε αλλόφυλους υπεργολάβους) κάνει ως γνωστόν καταμετρήσεις ανά τετράμηνο

Ωστόσο οι λογαριασμοί της εκδίδονται ανά δίμηνο

Είναι οι λεγόμενοι "ΕΝΑΝΤΙ" λογαριασμοί με χρέωση μιας υποτιθέμενης κατανάλωσης

Πολλοί καταναλωτές κυρίως σε επαγγελματικές συνδέσεις προτιμούν να πληρώνουν μόνο τους "ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟΥΣ" λογαριασμούς

Επειδή είχα μια πρόσφατη εμπειρία με την αυθαιρεσία αυτή της ΔΕΗ είπα να κοινοποιήσω την ουσία στο φιλοθεάμον κοινό

Κατ' αρχάς όσο κι αν ψάξετε τις συμβάσεις με την ΔΕΗ δεν θα βρείτε πως και γιατί μπορεί να χρεώνει "ΕΝΑΝΤΙ" και προκαταβολικά ΜΗ ΒΕΒΑΙΩΜΕΝΗ κατανάλωση ρεύματος

Η ανεπίσημη άποψη (έτσι θα σου πουν άμα ρωτήσεις) είναι ότι χρεώνει (δήθεν) το 70% του αντίστοιχου λογαριασμού του προηγούμενου έτους

Στην πραγματικότητα χρεώνει ό,τι νάναι

Πολλές φορές δε αν ο ΕΝΑΝΤΙ λογαριασμός έχει πληρωθεί μπορεί η κατανάλωση ρεύματος να είναι και αρνητική (π.χ. σε περιπτώσεις που το ηλεκτροδοτούμενο ακίνητο έχει μείνει κενό για κάποιο λόγο ή αν έχει διαφοροποιηθεί η χρήση συσκευών κλπ.)

Στο ενδιάμεσο η ΔΕΗ έχει καρπωθεί τους τόκους των "προεισπράξεων"

Σε αντίθετη περίπτωση όμως (αν ο ΕΝΑΝΤΙ λογαριασμός δεν έχει πληρωθεί) στον ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ χρεώνονται "τόκοι υπερημερίας" επί του ανεξόφλητου ποσού του αρχικού λογαριασμού ακόμα και αν ο ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟΣ θα ήταν αρνητικός αν είχε προπληρωθεί η υποτιθέμενη ΕΝΑΝΤΙ κατανάλωση

Με τον αριθμό των καταναλωτών που έχει η ΔΕΗ (ΔΕΔΔΗΕ πλέον) οι τόκοι που αναφέρομαι αγγίζουν άνετα κάποια εκατομμύρια ευρώ.

Ωστόσο η ΔΕΗ γνωρίζει πολύ καλά ότι η χρέωση τόκων επί ΜΗ ΒΕΒΑΙΩΜΕΝΗΣ κατανάλωσης ρεύματος είναι παράτυπη (τουλάχιστον)

Έτσι αν απλώς το αναφέρει κάποιος είναι "προθυμότατοι" να διαγράψουν αυτούς τους τόκους εν ριπή οφθαλμού.

Όμως πόσοι ψάχνουν να το βρουν? και πόσοι από αυτούς θα πάνε να διαμαρτυρηθούν? Ειδικά αν έχουν "ένοχη συνείδηση" ότι δεν πλήρωσαν το λογαριασμό στην ώρα του?

ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ

Και η ΔΕΗ πλουτίζει παρατύπως!

 

ΠΡΟΣΟΧΗ λοιπόν

Αρνηθείτε να πληρώνετε μη βεβαιωμένες καταναλώσεις και αρνηθείτε την χρέωση τόκων υπερημερίας για ανεξόφλητους ΕΝΑΝΤΙ λογαριασμούς

Edited by imhotep
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις την καταχώρηση ηλεκτρονικά όπως αναφέρει ο postman πιο πάνω, δεν εκδίδεται λογαριασμός "ENANTI", αλλά λογαριασμός πραγματικής κατανάλωσης.

 

"Για ποιο λόγο να χρησιμοποιήσω την υπηρεσία καταχώρισης ενδείξεων της ΔΕΔΔΗΕ ΑΕ ;

Εάν επιλέξετε να χρησιμοποιήσετε την υπηρεσία καταχώρισης ενδείξεων, τότε η ΔΕΔΔΗΕ ΑΕ θα ακυρώσει αυτόματα την προγραμματισμένη εκτίμηση των καταναλώσεων σας και αντί αυτής θα υπολογίσει τη συνολική σας διμηναία κατανάλωση, η οποία προκύπτει ως διαφορά της ένδειξης που καταχωρήσατε από την ένδειξη που είχε καταγράψει η Εταιρεία μας πριν δυο μήνες.  

Εάν δεν χρησιμοποιήσετε την υπηρεσία σημαίνει ότι επιλέγετε τον κατ’ εκτίμηση υπολογισμό καταναλώσεων με τον τρόπο που περιγράφηκε ακριβώς πιο πάνω.

Εσείς αποφασίζετε."

 

http://www.deddie.gr/el/kataxwrisi-endeiksewn-metriti_5634

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις την καταχώρηση ηλεκτρονικά όπως αναφέρει ο postman πιο πάνω, δεν εκδίδεται λογαριασμός "ENANTI", αλλά λογαριασμός πραγματικής κατανάλωσης.

 

δεν διαφωνώ ότι μπορεί να γίνει ούτε όμως αναιρεί τα όσα έγραψα διότι

α. απλά αυτό προϋποθέτει παρουσία του χρεωμένου με τον λογαριασμό στο χώρο που ηλεκτροδοτείται και στο ρολόι

(δηλ. να κάνει τη δουλειά του καταμετρητή κάτι βέβαια που σε άλλες χώρες ισχύει)

β. προϋποθέτει επίσης την έγκαιρη ειδοποίηση της ΔΕΔΔΗΕ κάτι που δεν είναι πάντα εφικτό, για να μην πω ότι είναι ανέφικτο ειδικά όταν αναφέρεται σε 5 μέρες από την έκδοση του λογαριασμού και όχι από την παραλαβή του (που μπορεί να είναι και μια βδομάδα μετά) - εκτός αν εννοούμε ότι πρέπει να είμαστε συνεχώς on line για να τα προλαβαίνουμε όλα

γ. προϋποθέτει σε τηλεφωνική ειδοποίηση (που στην περίπτωση που αναφέρομαι έγινε) να καταγράψουν την ένδειξη (που δεν έγινε)

όσο για τους αλγόριθμους που αναφέρει η ΔΕΔΔΗΕ άστο καλύτερα (τα περιέγραψα πιο πάνω, ενδεικτικά να αναφέρω ότι "ο αλγόριθμος" -ή ο Τοτός- χρέωσε 6300 kWh σε δίμηνο με πραγματική κατανάλωση 700 kWh και αντίστοιχη προ έτους κατανάλωση μόλις 650)

και να μην αναφερθώ στο αποφασίζομεν και διατάσσομεν -πέραν πάσης λογικής και ενυπόγραφης συμφωνίας- της πρότασης

"Εάν δεν χρησιμοποιήσετε την υπηρεσία σημαίνει ότι επιλέγετε τον κατ’ εκτίμηση υπολογισμό καταναλώσεων με τον τρόπο που περιγράφηκε ακριβώς πιο πάνω."

Edited by imhotep
Link to comment
Share on other sites

 

β. προϋποθέτει επίσης την έγκαιρη ειδοποίηση της ΔΕΔΔΗΕ κάτι που δεν είναι πάντα εφικτό, για να μην πω ότι είναι ανέφικτο ειδικά όταν αναφέρεται σε 5 μέρες από την έκδοση του λογαριασμού και όχι από την παραλαβή του (που μπορεί να είναι και μια βδομάδα μετά) - εκτός αν εννοούμε ότι πρέπει να είμαστε συνεχώς on line για να τα προλαβαίνουμε όλα

 

Καλησπέρα και καλό χειμώνα να έχουμε!

Προς ενημέρωση όλων μιάς και ζούμε στην εποχή του internet και της πληροφορικής,η ΔΕΗ έχει

υλοποιήσει τον ηλεκτρονικό λογαριασμό ο οποίος στέλνεται τόσο με email,όσο και με sms σε πραγματικό χρόνο,

(τη στιγμή που το scanner διαβιβάζει στο σύστημα τις μετρήσεις) ενώ ακολουθεί στη συνέχεια και η αποστολή του εντύπου

μέσω ταχυδρομείου(ΕΛΤΑ).

Τώρα,όσον αφορά τις επιχειρήσεις που έχουν λόγω αντικειμένου υψηλές καταναλώσεις,υπάρχει και η δυνατότητα της

έκδοσης λογαριασμού σε μηνιαία βάση,αλλά επειδή δεν γνωρίζω τη διαδικασία θα πρέπει να απευθυνθείτε στη ΔΕΗ.

Αυτό με τους τόκους υπερημερίας που αναφέρετε σίγουρα είναι ανεπίτρεπτο αν συμβαίνει (δεν έχω λόγο να το αμφισβητήσω)

και θεωρώ ότι οι ενώσεις καταναλωτών θα έπρεπε να ενημερωθούν.Το ότι όμως γίνεται καταμέτρηση

μία φορά στο τετράμηνο,ίσως είναι προς το συμφέρον του καταναλωτή αφού έτσι μειώνονται τα κόστη και άρα ευελπιστώ

και η τελική τιμή του ρεύματος.

Τελειώνοντας θα ήθελα να συστήσω σε όσους-ες μας διαβάζουν,να κάνουν τακτικό έλεγχο τόσο στη μετρητή της ΔΕΗ όσο

και στο υδρόμετρο της ΕΥΔΑΠ,γιατί έχω δει απίθανες περιπτώσεις που οδήγησαν ανθρώπους σε πολύ μεγάλη στενοχώρια και απόγνωση μόνο και μόνο επειδή δεν πρόλαβαν στη αρχή της μία διαρροή νερού ή ρεύματος.

Καλό βράδυ και να έχετε όλοι υγεία και αισιοδοξία..

Edited by postman
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.