Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπερβολικη καταναλωση στο λογαριασμο ΔΕΗ


GeMlos

Recommended Posts

Το οτι φαινοντι στη ΔΕΗ 36 τετραγωνικα (ενω θα επρεπε 50) σημαινει οτι σου ερχεται τωρα λιγοτερο να πληρωσεις τα δημοτικα τελη κλπ. Αν το αλλαξεις θα πληρωσεις περισσοτερο. επισης οταν θα ερθει ο ελεγχος θα δει οτι παιρνετε δυο διαμερισματα απο το ιδιο ρολοι και αυτο δεν ειναι νομιμο....!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 46
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για το προηγουμενο διαμερισμα δεν μπορω να πω kh

Μπορω ομως να σου πω παράδειγμα από έναν λογαριασμό εκκαθαριστικό αυτού του διαμερίσματος:

λογαριασμός για το διάστημα 25/6 - 24/10 2012

ημέρες 121

κατανάλωση 1604 kh

Νέα δεδομένα, μόλις έμαθα ότι τα τμ που φαίνονται στη ΔΕΗ είναι 36. Αυτό σημαίνει ότι δεν φταίει το ένα ρολόι. Σωστά; Ο τελευταίος λογαριασμός λοιπόν, εχει κατανάλωση 1772 kh, εκ των οποίων οι δικές μου ειναι 1211 kh.

Θα έρθει ενας ηλεκτρολόγος να δει αν υπαρχει κάποια συσκευή που καταναλώνει παράλογα ενέργεια. Υπαρχει βάση σε αυτο;

Πρέπει να πληρώσω 166 ευρω και τα έχω δει ολα. Οποτε ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!

 

Την κατανάλωση την βρίσκω υπερβολική, εγώ σε διπλάσιο διαμέρισμα έχω την υποδιπλάσια κατανάλωση... Δεν έχω όμως το αερόθερμο, γιατί έχω θέρμανση φυσικού αερίου.

 

Πόσα KW είναι το αερόθερμο και πόσες ώρες την μέρα το ανοίγεις κατά μέσο όρο; Έχεις άλλες ενεργοβόρες συσκευές; Αν πχ το αερόθερμο καταναλώνει 2KW και το αφήνεις ανοιχτό κάθε μέρα για 2,5 ώρες κατά μέσο όρο επί 121 μέρες βγαίνει περίπου όσο η διαφορά σου με το άλλο διαμέρισμα. Πάντως το αερόθερμο είναι το πιο ενεργοβόρο που υπάρχει, προτίμησε τα κλιματιστικά ή αν σε ενοχλούν δοκίμασε ένα θερμοπομπό.

 

Ο δικός σου μετρητής γράφει 1211KWh από τις συνολικές 1772KWh για το διάστημα των 121 ημερών; Δηλαδή εσύ καταναλώνεις το 70%; Στο άλλο σπίτι μένει κάποιος; Τι θέρμανση έχει;

 

Αν τα τμ στο λογαριασμό είναι 35, τότε μάλλον κάτι είναι αδήλωτο. Οπότε αν βάλει ο ιδιοκτήτης δύο ρολόγια θα υπάρξη η επιβάρυνση με επιπλέον Δημοτικά Τέλη, ΕΕΤΗΔΕ, ΕΡΤ, ενώ δεν είναι σίγουρο ότι θα πέσεις κάτω από τις 800KWh στο ρολόι σου ώστε να μην τιμολογείσαι με βάση την 2η κλίμακα που είναι κατά 20% ακριβότερη.

 

Αυτό που θα σε συμβούλευα τουλάχιστον, είναι να πείσεις τον ιδιοκτήτη να βάλει νυχτερινό, ώστε να επωφεληθείτε από τις χαμηλότερες τιμές τα βράδια και τα μεσημέρια το χειμώνα http://www.dei.gr/Default.aspx?id=31160&nt=18&lang=1

Link to comment
Share on other sites

Την κατανάλωση την βρίσκω υπερβολική, εγώ σε διπλάσιο διαμέρισμα έχω την υποδιπλάσια κατανάλωση... Δεν έχω όμως το αερόθερμο, γιατί έχω θέρμανση φυσικού αερίου.

 

Πόσα KW είναι το αερόθερμο και πόσες ώρες την μέρα το ανοίγεις κατά μέσο όρο; Έχεις άλλες ενεργοβόρες συσκευές; Αν πχ το αερόθερμο καταναλώνει 2KW και το αφήνεις ανοιχτό κάθε μέρα για 2,5 ώρες κατά μέσο όρο επί 121 μέρες βγαίνει περίπου όσο η διαφορά σου με το άλλο διαμέρισμα. Πάντως το αερόθερμο είναι το πιο ενεργοβόρο που υπάρχει, προτίμησε τα κλιματιστικά ή αν σε ενοχλούν δοκίμασε ένα θερμοπομπό.

 

Ο δικός σου μετρητής γράφει 1211KWh από τις συνολικές 1772KWh για το διάστημα των 121 ημερών; Δηλαδή εσύ καταναλώνεις το 70%; Στο άλλο σπίτι μένει κάποιος; Τι θέρμανση έχει;

 

Αν τα τμ στο λογαριασμό είναι 35, τότε μάλλον κάτι είναι αδήλωτο. Οπότε αν βάλει ο ιδιοκτήτης δύο ρολόγια θα υπάρξη η επιβάρυνση με επιπλέον Δημοτικά Τέλη, ΕΕΤΗΔΕ, ΕΡΤ, ενώ δεν είναι σίγουρο ότι θα πέσεις κάτω από τις 800KWh στο ρολόι σου ώστε να μην τιμολογείσαι με βάση την 2η κλίμακα που είναι κατά 20% ακριβότερη.

 

Αυτό που θα σε συμβούλευα τουλάχιστον, είναι να πείσεις τον ιδιοκτήτη να βάλει νυχτερινό, ώστε να επωφεληθείτε από τις χαμηλότερες τιμές τα βράδια και τα μεσημέρια το χειμώνα http://www.dei.gr/De...60&nt=18&lang=1

Ευχαριστώ για την απαντηση. Νομιζω μετρητη εχει το δικο μου διαμερισμα.

Σημερα το πρωί ήρθε ηλεκτρολόγος και κοίταξε το ρολόι, μου είπε ότι δεν υπάρχει διαρροή.

Πάντως, από τις 21/2 μέχρι σήμερα, έχει κάψει 400 kh. Νομίζω ότι αν φταίει κάτι από αυτά που κάνω,

ειναι ότι αντί να αναβω το κλιματιστικό, που είναι και inverter, αναβα καθε μερα το μικρό αερόθερμο.

Αλλά και το καλοκαίρι, πχ, που δεν το αναβα, ο λογαριασμός ήταν ακόμα μεγαλύτερος.

Φανταζομαι λόγω της συνεχους χρήσης των κλιματιστικών, λόγω καυσωνα.

Οποτε το μονο που απομενει είναι να τα μαζεψω και να φυγω

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Έχω και εγώ ακριβώς την ίδια απορία.

 

Μπορείτε να μου εξηγήσετε πως στο γραφείο μου, με παροχή Γ21, συμφωνημένη ισχύ παροχής 8VA, κατανάλωσα σε 62 μέρες 1788KWh;

28KWh την ημέρα, ήτοι πάνω από 1KW μέση ισχύς συσκευών.Δεν είναι αδικαιολόγητα μεγάλη η κατανάλωση;

 

Στον χώρο υπάρχουν 3 υπολογιστές, εκ'των οποίων ο ένας μόνο είναι συνέχεια ανοιχτός, φωτιστικά έχω 4 λάμπες φθορίου 36W που τα ανάβω από το απόγευμα και μετά ή όταν έχει έντονη συνεφιά, έναν καταψύκτη, ένα ψυγείο και εξοπλισμό εργαστηρίου (κολλητήρι, πορτατίφ, κτλ).

Το κλιματιστικό δεν λειτούργησε ούτε 20 ώρες, άρα το πολύ να κατανάλωσε 50KWh στον λογαριασμό.

Δεν έχω ηλεκτρική κουζίνα, ηλεκτρικό φούρνο ή γενικότερα άλλη συσκευή που να δικαιολογεί την κατανάλωση.

Δεν έχω φωτεινή ταμπέλα στο γραφείο οπότε ούτε εκεί έχω κατανάλωση.

 

Καμιά καλή ιδέα από που να αρχίσω να ψάχνω;

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Μόνο το τροφοδοτικό του pc που μένει ανοικτό πρέπει να είναι 0,7-0,8 ΚW, βάλε και το συμπιεστη του καταψύκτη ~1,0-1,5 KW (για να μην πω >),ήδη είσαι στις ~ 2,5 KW/h...

Link to comment
Share on other sites

Ο υπολογιστής καταναλώνει το πολύ 300W (i7 920, 1 SSD δίσκος και ένας WD RED http://www.pcstats.com/articleview.cfm?articleid=2582&page=3), συν 100W η οθόνη (έχω την φωτεινότητα στο 20% και το contrast στο 50%).

Ο καταψύκτης  λειτουργεί σπανίως, ίσως 10λεπτά την ώρα.

Link to comment
Share on other sites

ελέγχεις αρχικά αν οι kWh που χρεώθηκαν έχουν καταγραφεί πραγματικά στο μετρητή, κλείνεις τα πάντα για όσες ώρες αντέχουν τα ψυγεία και βλέπεις μήπως άλλαξε η μέτρηση, βάζεις ένα φορτίο μεγάλης και σταθερής σχετικά ισχύος πχ θερμάστρα και με ένα χρονόμετρο μετράς βόλτες στο μετρητή και υπολογίζεις αν η μέτρηση αντιστοιχεί στην πραγματική κατανάλωση

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

...

 

Μπορείτε να μου εξηγήσετε πως στο γραφείο μου, με παροχή Γ21, συμφωνημένη ισχύ παροχής 8VA, κατανάλωσα σε 62 μέρες 1788KWh;

......

 

Πώς γνωρίζεις ακριβώς τις ημέρες? Κατέγραψες προ 62 ημερών τις kwh και έκανες αφαίρεση στο τέλος?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

γεια εχω τρελαθει ψαχνω απαντησειςπαρακαλω βοηθεια 

 

25/11/2013 εως 20/02/2014
 
ΠΑΓΙΑ ΧΡΕΩΣΗ 1,10
kWh 1648Χ0,10252€/kWh= 168,95
ΧΡΕΩΣΗ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑΣ ΡΕΥΜΑΤΟΣ : 170,05
ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ Η/Ε : 9,24
ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΙΑΝΟΜΗΣ Η/Ε : 34,66
ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΚΟΙΝΗΣ ΩΦΕΛΕΙΑΣ : 65,71
ΕΙΔ.ΤΕΛ.ΜΕΙΩΣΗΣ ΕΚΠΟΜΠΩΝ ΑΕΡΙΩΝ ΡΥΠΩΝ
kWh 1648 x 0,02080 €/kWh 34,28
ΛΟΙΠΕΣ ΧΡΕΩΣΕΙΣ : 0,76
ΡΥΘΜΙΖΟΜΕΝΕΣ ΧΡΕΩΣΕΙΣ : 144,65
ΜΕΙΟΝ ΑΞΙΑ ΡΕΥΜ.ΕΝΑΝΤΙ -14,06
ΕΙΔ.ΤΕΛ.5o/oo Ν.2093/92 1,42
ΕΦΚ (Ν.3336/05) 3,63
ΠΟΣΟ ΣΤΡΟΓΓ.ΠΡΟΗΓ/ΝΟΥ ΛΟΓ. -0,45
ΓΙΑ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΡΕΥΜΑ ΠΛΗΡΩΝΕΤΕ : 305,24
ΑΠ:
ΣΥΝΟΛΟ ΓΙΑ ΔΗΜΟ ΝΙΚΑΙΑΣ-ΑΓ.Ι.ΡΕΝΤΗ 12,27
ετήσια χρέωση χ συντ.ημερών - ΕΝΑΝΤΙ ΝΕΡΙΤ
ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΑΝΕΞΟΦΛΗΤΟ ΠΟΣΟ
(ΑΓΝΟΗΣΤΕ ΤΟ ΕΑΝ ΕΧΕΙ ΠΛΗΡΩΘΕΙ)
43 x1,38 x 63/365 = 10,24
 
 
ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΠΟΣΟ ΠΛΗΡΩΜΗΣ :
36,00 x 50/365 =
44x 850,00x0,60x 0,00035x 63/365
 *362,00
 
τετραγωνικα 40!!!!
 
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ειμαι 1 ατομο δε το θεωρω λογικο εχω σομπα αλλα και παλι τοσο πολυ? 
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.